Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Roman Buriánek 15.09.2021, 08:06



Název: Jak to, že dělník poškodil svářečku?
Přispěvatel: Roman Buriánek 15.09.2021, 08:06
Používáme svářečky Cebora. Když svářeč sváří na svařovacím stole, ke kterému má přiveden ukostřovací kabel svářečky a dotkne se sepnutým hořákem místo svařence kovového pláště svářečky, nestane se nic.
Když ale pracuje na jakémkoliv elektrickém polohovadle, má kostřící kabel přiveden k tělu polohovadla a dotkne se sepnutým hořákem kovového pláště svářečky, dojde k přenosu oblouku.
Svářeč takto poškodil svářečku, když místo aby odložil hořák do držáku hořáku, přehodil hořák přes svářečku, spínač na hořáku se sepnul, začal vyjíždět drát z hubice, až se dotkl kovového pláště svářečky, došlo k přenosu oblouku, propálení pláště a poškození vnitřní elektroniky svářečky.
Jak teče proud? Čekal jsem, že to bude stejné. Představuji si to jako, že ze zdroje teče proud do svářečky, tam se "rozdělí" do kostřícího kabele a do hořáku a když spojím kostřící kabel se stolem, potažmo výrobkem a hořákem vznikne oblouk. Když se dotknu pláště, tak nevznikne. Myslel jsem, že je to tím, že do pláště nijak proud nepřivádím, je izolovaný a tedy proto nevznikne oblouk.
Když je ale kostřící kabel na el. polohovadle, oblouk vznikne. To jako to polohovadlo připojí nějak plášť svářečky?


Název: Re: Jak to, že dělník poškodil svářečku?
Přispěvatel: Jan Bocek 15.09.2021, 09:43
1. Svářečky Cebora je moc široký pojem. Existuje desítky typů....
2. Každá svářečka má Návod na obsluhu a údržbu, kterou je nutné prostudovat a řídit se pokyny
3. Povinnosti bezpečnostního technika a mistra je pracovníky proškolit o dané práci

4. Z tohoto případu je nutné vzít poučení, kde se stala chyba. Analýzu musí udělat technolog s bezpečnostním technikem a odpovědnou osobou za elektrické zařízení, případně s revizním technikem elektro. Chyba bude v připojovacích podmínkách, případně v rozvodu elektrické energie. Z vašeho popisu na dálku nikdo neprovede závěry. Myslím, že dělník nepoškodil svářečku, ale nebyly vytvořené vhodné podmínky pro práci.


Název: Re: Jak to, že dělník poškodil svářečku?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 15.09.2021, 10:08
Krása, když manager hledá vědomosti, jak to hodit na lopatu... (dance)

Svařovací stůl není uzemněn, ani spojen s PE/PEN.
Elektrické polohovadlo má PE, svařovací zdroj má PE.
To je cesta svařovacího proudu z kleští na skříň svářečky.
Svářečka buď nemá, nebo má vypnutou ochranu proti kontaktu drátu s kostrou stroje, která je u MIG/MAG i MMA dnes běžná. Proto nelze se zdrojem takto vybaveným vařit dobře uzemněné svařence.


Název: Re: Jak to, že dělník poškodil svářečku?
Přispěvatel: Václav Třetí 15.09.2021, 10:14
Já bych viděl problém v tom, že polohovací zařízení je spojeno se sítí a tudíž také s ochranným vodičem PE. Svářečky CEBORA mají kovový kryt spojený s PE také. Připojením svářecího zemnícího kabelu svářečky na výrobek nebo polohovadlo došlo k propojení zemního pólu svářečky přes PE zpět na kryt svářečky. Proto mohl vzniknout oblouk, který primárně poškodil spoje vodiče PE a zřejmě poškodil také elektroniku svářečky. Některé svářečky mají ochranu proti průniku svářecího prudu do PE a vypnou se, tato asi není touto funkcí vybavena.

 V tomto případě je třeba provést kontrolu (revizi) rozvodů sítě v místě, kde se případ stal, může být poškozen vodič PE v pevné instalaci objektu, protože není dimenzován na tak velké (svářecí) proudy.

Pokud se sváří na zařízeních, která jsou spojena s vodičem PE sítě nebo s dobře uzemněnými či pospojovanými předměty, je třeba vždy dbát zvýšené pozornosti, aby nemohlo dojít k průchodu proudu sítovými vodiči. Nebezpečí nehrozí jen strojům, může dojít i k ohrožení života obsluhujících osob.

Pokud došlo k propálení pláště svářečky v místě, kde jsou pod ním umístěné elektronické obvody, je jisté, že k jejich poškození muselo dojít. Jak dalece byl na vině svářeč neumím posoudit, měl by být poučen, že se hořákem nesmí dotýkat nejen pláště svářečky, ale též dalších elektrických zařízení. Také by bylo vhodné učinit nějaká organizační opatření, aby se tomuto stavu předešlo, například připojováním zemního pólu svářečky přímo na svařenec a použití izolačních vložek v držáku polohovadla (pokud je to možné). Důležité je též uspořádání pracoviště, pokud se svářecí zdroj postaví nalevo od pracovního místa, pravák bude mít tendenci odložit hořák napravo, tedy nikoliv na svářečku.

P.S. Na portále Svarforum.cz se v diskusích tomuto tématu věnuje více pozornosti.
P.P.S. Kol. Hrubý byl rychlejší ...