Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Tým portálu Elektrika 18.06.2021, 08:02



Název: Jak definuješ svými slovy relativitu potenciálu?
Přispěvatel: Tým portálu Elektrika 18.06.2021, 08:02
GND#1c: Relativita potenciálu
    Nezřídka slyšíme, že to nemůže “kopat”,  když je to zem - a někteří víme, že jde o jakousi polopravdu. Skutečnost, že je vodič označen značkou uzemnění pro zkušeného elektrotechnik a ještě nic neznamená, pokud nemá jistotu zapojení opačného konce vodiče. Takto a podobně jsme dostávali rady od starších praktiků na montážích. Do okamžiku, kdy nám to po rozpojení dvou zemnících soustav pěkně zajiskřilo, jsme byli jako kluci na praxi přesvědčení, že zem je přece nula. A nula přece jiskřit nemůže! Opravdu je nutné, aby k tomuto poznání přicházeli studenti až v terénu?
    Zdroj: zde... (https://elektrika.cz/data/clanky/gnd-1c-relativita-potencialu)


   


    Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Jak definuješ svými slovy relativitu potenciálu?
   


Název: Re: Jak definuješ svými slovy relativitu potenciálu?
Přispěvatel: Jan Franěk 18.06.2021, 09:29
Relativní, je okolo nás kde co. Matně si vzpomínám, že ve fyzice jsme museli říkat že těleso je v klidu vůči něčemu, protože jeho klid je relativní.

Tedy nulový potenciál je jakous chimérou, kterou se snažíme najít a nebo připravit. Nulový potenciál může být například místní pospojení, kdy se vše v jednom místě a v dosahu na stejný potenciál uvede, nicméně zde může být značný rozdíl potenciálu, například vůči velmi vzdálené svorkovnici MET.
To samé platí vlastně o zemniči v domě. Pro tento dům to bereme jako základní nulový potenciál, Oproti nulovému potenciálu sousedního domu, to zpravidla platit nebude. Tedy pokud budeme měřit ty dva nulové potenciály mezi sebou, jistě o nulu nepůjde.


Název: Re: Jak definuješ svými slovy relativitu potenciálu?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 18.06.2021, 17:19
Vnímám to jako skalár bez velikosti. Něco jako údaj na metru.
mohu si vybrat třeba desítku, ale bez vztažení k něčemu je to jen desítka. Když vezmu desítku a pětku, už mám rozměr (vektor) a hodnotu 5 centimetrů.
Stejně tak zatluču do země tyč a nazvu ji "0" a bude mít nějaký potenciál. Ovšem dokud jej nebudu mít k čemu vztáhnout, bude bezrozměrný. Když jej vztahnu k drátu co jde nad zahradou, mám dva body s nějakým  potenciálem a mohu měřit napětí mezi nimi. Třeba 12kV.
Docela dobře se to představuje na soupravě trakčních baterek, kde je mezi jednotlivými propojkami v prostoru bateriovny různý potenciál.
Na jedné straně vlákna žárovky je potenciál fáze, na druhé PEN, bez vlákna je mezi potenciály napětí, s vláknem teče proud a koná práci a s kusem sdátu místo vlákna dojde k prudkému vyrovnání potenciálů, s potenciálním zánětem spojivek.
Dobrý hromosvod je jen a pouze o co nejlepším spojení soustavy s okolním podložím a vyvedení potenciálu onoho podloží co nejvýše nad chráněný objekt.
Takže v kameničkách je třeba to přepočítat podle měrného odporu, případně i s koeficientem vlivu ročního období.
Asi mám pořád potřebu diferencovat mezi potenciálem, napětím, zemničem.


Název: Re: Jak definuješ svými slovy relativitu potenciálu?
Přispěvatel: David Hruda 18.06.2021, 20:30
Vnímám to jako skalár bez velikosti. ...
:o


Název: Re: Jak definuješ svými slovy relativitu potenciálu?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 18.06.2021, 21:38
Skaláry jsou matika 8 třídy ZDŠ. Tak sorry, už je to dávno a holt si to osamocený číslo představuju jako jednorozměrnou veličinu, která nemá směr a tedy nemůžu určit velikost, pokud nevím proti čemu, tedy třeba potřebuju nějaký vektor.
No nic, asi jsem neměl znuděně zapíchnout vejšku v prvním járu, když se probíralo víceméně učivo z učňáku ;D