Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: J. B. 09.05.2021, 19:21



Název: Jaký je trend ve způsobech domovních ovladačů?
Přispěvatel: J. B. 09.05.2021, 19:21
Rekonstruuji domek a čeká mne rozvod elektřiny, ze školy jsem dvacet let. Pořád je standard osazovat vypínače natvrdo? Jde mi o to, zda není dneska běžné osazovat spíš tlačítka a v krabičce mít centrální prvek (triakový stmívač, nebo cokoli dalšího) co v budoucnu půjde zapínat třeba přes modrý zuby, nebo wifi.

Pokud ještě dotaz naformuluji jinak: Mám hrubou stavbu a chci si udělat moderní rozvod. Jsem z doby vypínačů a žárovek a nemám přehled v trendech.


Název: Re: Jaký je trend ve způsobech domovních ovladačů?
Přispěvatel: Jan Franěk 10.05.2021, 08:05
Co si představuje pod pojmem TRENDY?

Elektrika se nechá připravit více způsoby. Od základního standardu, kdy vše ovládáte vypínači, po systémovou instalaci se sběrnicovými přístroji. Vše má svá pro a proti. Dle mého názoru se stále častěji prosazuje automatizace se sběrnicovými systémy, protože umožňuje investorům spojit více technologií v objektu, do jednoho funkčního celku. ALe potkávám často i slátaniny, kdy si šetřílek zakoupí v Číně více různých systémů a pak ovládá dům pomocí více aplikací, což považuji za obtěžující a nedostatečně komfortní. ČAsto se k takovému domu dostanu poté, kdy po pár letech nedokáže dokoupit další modul, třeba kvůli poruše a jeho řada se už nevyrábí. Pak investuje znova do nové technologie, což je ve finále mnohem dražší cesta, než na počátku vybrat něco kvalitnějšího s podporou.

Nic, zpět k tématu. Ovládání světel tlačítky, za pomocí například impulsních relé, se hodí spíše pro chodby s více dveřmi u domů a bytů bez automatizace. Nějak jsem nepřišel na chuť tomu, využít toto ovládání v celém domě. TO už rovnou řeším nějakou domácí automatizaci, se všemi výhodami s tím spojenými. Rozhodně bych volil systém s dlouhou tradicí. Před vlastním výběrem si o těch systémech něco přečtěte v diskusních fórech, nejen na stránkách výrobce. Otázka je příliš rozsáhlá pro svoji všeobecnost, že se na ni nedá odpovědět v jednom příspěvku. Sám uvidíte kolik se zde časem dostane odpovědí s rozdílným pohledem. Od těch co budou automatizaci tvrdě zatracovat, po fanatiky kteří by vám automatizovali s prominutím i sr...ní.
Každý z nich bude mít kus pravdy a je pouze na vás na jakou stranu a v jakém rozsahu to pak budete realizovat.
Osobně dnes preferuji domácí automatizaci a sám jsem jejím uživatelem už řadu let. Umožnilo mi to připravit si doma mnoho vychytávek, ze kterých mám prospěch a radost. Třeba pravidelné doplňování čerstvé vody slepicím horkých letních dnech, nebo její protizámrz pomocí samoregulačníh o topného kabelu v zimním období. A připravují se další.  ;D

Nicméně nemám nic ani proti klasickým vypínačům. Každému prostě to, co mu vyhovuje.


Název: Re: Jaký je trend ve způsobech domovních ovladačů?
Přispěvatel: František Šohajda 10.05.2021, 09:56
Pokud se domluvíte s projektantem, udělá vám projekt na nejmodernější úrovni!  (dance)


Název: Re: Jaký je trend ve způsobech domovních ovladačů?
Přispěvatel: Jan Franěk 10.05.2021, 10:52
Pokud se domluvíte s projektantem, udělá vám projekt na nejmodernější úrovni!  (dance)

Jasně, ale to je až následující krok. Nejprve je potřeba ujasnit si co vlastně chci, případně jaký systém zvolím. Mám zkušenost s tím, že mnoho projektantů to klidně naprojektuje, ale musíte jim říci co přesně chcete. Často nedokáží udělat ten první krok s investorem, protože jim chybí  zkušenosti s praktickou částí. Tedy s tím jaké jsou možnosti systémů, a jaké funkce mohou investorům nabídnout. Nebývají u programování ani oživování, neřeší konkrétní potřeby konkrétních lidí. Zde má značnou výhodu malá část těchto projektantů, která si prošla i montážemi a byla na stavbě během celého procesu, až po předání uživateli.

Tak že bych v těchto případech šel cestou
- ujasnění si cesty a návrh funkcí, či výběr systému
- projektant
- zkušená realizační firma
- nezávislý revizní technik


Název: Re: Jaký je trend ve způsobech domovních ovladačů?
Přispěvatel: Vít Rotrekl 11.05.2021, 13:31
A ještě doplním kolegu Fraňka.
Podstatná informace pro zadání projektu je, kolik na to máte financí. Ať už na projekt, tak na samotnou realizaci


Název: Re: Jaký je trend ve způsobech domovních ovladačů?
Přispěvatel: J. B. 11.05.2021, 15:34
Finance - dělám to pro sebe. Takže rozumný poměr přidaná hodnota / cena. V přízemí mám obyčejné vypínače (resp. přepínače aj.) a historicky jsem zkusil třeba žárovku s wifi, ale přišlo mi to spíše v duchu nice to have.

Vlastě dotaz je přesně o tom, že "nevím co chci". Nebo ještě lépe, mohu natahat kabely a vše dělat pěkně "postaru",  bez automatizace, prostě obyčejné vypínače. Jenže pokud nyní dělám generálku, nerad bych za pár let brečel s tím, že kdybych se zamyslel, mohl jsem tu elektriku udělat (namyslet) lépe...

Fakticky jde o pět místností - chodbu, WC a tři ložnice (dětské pokoje). Zásuvky v pohodě, tam není co řešit (okruh s UPS tam nechci a víc se asi řešit nedá). Okruh pro klimatizaci / tepelné čerpadlo - ta se neřídí napájením, takže taky v pohodě.  Zbývají světla. Tam nevím. A možná zbývá něco, co přehlížím, ale fořt, který dělá sto domů ročně mi řekne "a mysli na XY, za tři roky to bude standard".

Otázka je široká právě proto, že jsem nikde nenašel přehledový článek, nebo jiný zdroj. To, že mohu instalaci provést v rozvaděči a jen ji řídit, vím - resp. v několika halách jsme nasazovali řešení od Loxone. Ale pro domácnost mi to (pocitově) přijde s komárem na vrabce. Ale třeba se pletu a je to budoucnost - to je ten dotaz na to, jakým směrem jde trend.


Název: Re: Jaký je trend ve způsobech domovních ovladačů?
Přispěvatel: Jan Novákkkk 12.05.2021, 07:51
Já osobně doporučuji domů automatizaci jen na úrovni, aby to funkčně ještě dávalo smysl. Řídit každý okruh světel zvlášť z rozvaděče tuto využitelnost nemá (alespoň pro mě). Pokud neuvažujete o kompletním řešení s CPU v rozvaděči, teoreticky vám bude možná stačit udělat instalaci standardně a pouze si prozatím dát hluboké krabice pod zásuvky, které budete možná chtít ovládat (nebo pod které si pak budete moci dát poslední stupeň přepěťové ochrany). Pokud budete chtít ovládat i nějaká světla, pak pod vypínač, kde je tažen přívod světla také hlubokou krabičku. Až se pak v budoucnu rozhodnete rozšiřovat, stačí dokoupit bezdrátové moduly a nainstalovat je do připravených hlubokých krabic. Toto je podle mě nejjednodušší a nejlevnější varianta přípravy instalace, když ještě nevím, co budu v budoucnu chtít.  ;)
Další tipy:
Pokud budete dělat i podlahové topení, nachystal bych si na vašem místě i kabeláž na budoucí doplnění termostatů do pokojů. Také se poslední dobou často dávají v pokojích vypínače od hlavního světla i k posteli, je to velmi komfortní.


Název: Re: Jaký je trend ve způsobech domovních ovladačů?
Přispěvatel: Jan Franěk 13.05.2021, 16:42
Jednoznačně bych volil sběrnicovou variantu a připravil se na ni co nejlépe. Sám nedokážete myslet na všechno, co je potřeba, protože vám chybí zkušenosti . Doporučuji konzultaci s někým zkušeným (samozřejmě bude placená, ale to se jistě vyplatí) . Spolu můžete vybrat nejvhodnější variantu přípravy a zapojení pro vás a vaše požadavky. Téma je opravdu obsáhlé a vždy to vyžaduje dost práce integrátora s investorem.
V rámci kabelové přípravy bych volil maximální variantu s tím, že budete automatizaci doplňovat postupně, dle vašich rostoucích požadavků a finančních možností. Znám to dobře z praxe i osobní zkušenosti. Můj dům se rozrůstá každým rokem o nějakou (byť drobnou) funkci a nebere to konce, ale v tomto jsem přiznávám trochu extrém.

Začněte tou konzultací, kde si ujasníte co vlastně očekáváte, nebo očekávat od té automatizace můžete a kde zjistíte jaké jsou možnosti a alternativy. Nebojte se ptát a některé informace si sám ověřovat. To že vám někdo bude cpát nějaké řešení, nemusí být nutně špatně, ale může vás to nějakým způsobem limitovat. Jinak za mne je domácí automatizace jednoznačnou výhodou a přínosem, především pro komfort bydlení. Vyhnul bych se sice hezkým řešením, ale s nejasnou budoucností. To je vždy průser. Ani nedokážu spočítat kolik systémů "zazářilo" a následně skončilo a těm co jim věřili, zůstal jen velký problém a nedůvěra v tyto systémy. Další co úplně nesnáším a co mnoha lidem vadí a dělá z nich následně odpůrce automatizace, je použití více funkcí v jednom tlačítku, třeba pomocí vícenásobných stisků. Vím o firmách které to považují za přínosné, ale ve finále to hrozně degraduje celý výsledek.