Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Miroslav Minařík 10.04.2021, 15:46



Název: #EH: Víte, jak vznikla pojistka?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 10.04.2021, 15:46
#EH: Víte, jak vznikla pojistka?
    Pojistka byla důležitým prvkem ve všech elektroinstala cích. Postupem doby ji především v domácnostech nahrazují jističe. Jak taková pojistka vznikla, jsme se zeptali Františka Kosmáka. Ten po historii pátral a střípky svých vědomostí prozradí v tomto videočlánku ...

    Zdroj: zde... (https://elektrika.cz/data/clanky/jak-vznikla-pojistka)


    

https://elektrika.tv/video/2008/08vznpoj.mp4



Název: Re: #EH: Víte, jak vznikla pojistka?
Přispěvatel: Darwin Khonus 10.04.2021, 16:38
To je povedené vyprávění. Parádní na tom je, že tato čistě hypotetická historka se dá aplikovat skoro na všechno. Jak vznikl vypínač, přepínač, tlačítko, zvonek, jistič, chránič, svodič, din lišta. Kdyby nebylo historicky doloženo jak vznikl parní stroj, tak by se to dalo vykládat podobným způsobem. Takže, na otázku "Víte, jak vznikla pojistka?" odpovídám: Video jsem viděl, ale informace jsou zcela nevěrohodné.


Název: Re: #EH: Víte, jak vznikla pojistka?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 10.04.2021, 16:58
Po dobu co tvoříme tento portál jsem vyslechl hodně příběhů. Pokud bych měl každému hned říct, že podává nevěrohodné informace, nic se nedozvím. S takto přijatými informacemi pracujeme tak, že je považujeme za pravdivé do té doby, než někdo nepřijde s důvěryhodnější mi argumenty. Něco jako presumce neviny.

Mnozí ví, že historie elektrotechnik y je moje velké hobby a každé zjištění publikujeme ven. Nenecháváme to někde v regále shnít. Proto zdvořile žádám všechny, kdo mají fakta, nechť je uvedou.

Samotné věřím/nevěřím nikomu nepomůže.


Název: Re: #EH: Víte, jak vznikla pojistka?
Přispěvatel: Darwin Khonus 10.04.2021, 17:05
Tak já si dovolím přidat na toto téma jeden fakt. V roce 1890 patentoval T. A. Edison pojistkový blok. Zde přikládám odkaz na patentovou listinu:
http://edison.rutgers.edu/patents/00438305.PDF (http://edison.rutgers.edu/patents/00438305.PDF)


Název: Re: #EH: Víte, jak vznikla pojistka?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 10.04.2021, 17:29
Zas bych to nezatracoval, Edison a Swan otevřeli fabriku na pojistky kolem roku 1880, ale protože asi nezvládali marketing jako dnešní prodavači protijiskřičů,  kteří lobbují i u normalizace, existovaly keramické držáky na tavný drát ještě v 50. letech, ač tehdy už byly i elektromagneti cké spouště.

Nebyla globalizace, takže je docela možné,  že ten vývoj se ubíral různými směry na více frontách.

Stylem, jaký je popisován v rozhovoru, dost možná postupoval kolem roku 1850 Louis Bréguet, když dumal, jak ochránit telegraf.

Pak válečky s výměnným drátem, kdy si zákaznik koupil keramický váleček a jako příslušenství papírovou špulku s drátem z olověné slitiny a návodem k výměně,  tuším od Legranda...
Krásná doba... :-)


Název: Re: #EH: Víte, jak vznikla pojistka?
Přispěvatel: Darwin Khonus 10.04.2021, 17:41
Trochu jsem ještě hledal a podle informací to vede zhruba do roku 1850 jak píšete. A jak pan Kosmák uvažuje ochranu požáru, tak bych spíš typoval, že to zniklo jako ochrana telegrafního vedení. První "pojistky" byly formou dátků a fólií. Já jsem nechtěl zpochybnit ten popisovaný vývoj. Ten je nejspíš logický (i když ne vždy se věci utvořili přímou logickou linií),  ale chtěl jsem říct, že to je jen pohádka, která se zakládá na hypotéze vycházející z logické úvahy. To sice má určitou vypovídající hodnotu, ale spíše pro zábavu než jako fakt.


Název: Re: #EH: Víte, jak vznikla pojistka?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 10.04.2021, 19:04
Trochu jsem ještě hledal a podle informací to vede zhruba do roku 1850 jak píšete. A jak pan Kosmák uvažuje ochranu požáru, tak bych spíš typoval, že to zniklo jako ochrana telegrafního vedení. První "pojistky" byly formou dátků a fólií. Já jsem nechtěl zpochybnit ten popisovaný vývoj. Ten je nejspíš logický (i když ne vždy se věci utvořili přímou logickou linií),   ale chtěl jsem říct, že to je jen pohádka, která se zakládá na hypotéze vycházející z logické úvahy. To sice má určitou vypovídající hodnotu, ale spíše pro zábavu než jako fakt.
Také to vidím na toto období "silozpytu a samotiče". Jen se má pozornost zaměřuje na jiná fakta. Když se člověk ponoří do dávných textů, tak se snadno nechá unést jinam. Ale naléz to, co hledám, znamená toho prolézt hodně a nenechat se strhnout jiným tématem.
Ovšem při takovém pátrání vždy po očku koukám, co za uváděné informace potvrzují/vyvrací příběhy/mýty. Ale na začátku je vždy nějaký příběh.


Název: Re: #EH: Víte, jak vznikla pojistka?
Přispěvatel: Jan Bocek 10.04.2021, 19:07
Pozorně jsem vyslechl přednášku pana Františka Kosmáka.
A nemám vůbec pocit, že by to byly pohádky.

Schválně jsem do všemocného Googlu zadal "historie tavných pojistek" a první zpráva se stovkami dalších kromě Wiki na mne vyhrkla:

"První patent na nadproudovou ochranu – tavnou pojistku – obdržel 14. října 1890 v USA Thomas Alva Edison. Další vývojový krok se odehrál v roce 1907 v elektrotechnic ké firmě Siemens-Schuckertwerke, kde byl na základě Edisonovy pojistky vyvinut pojistkový systém Diazed."

A protože jsem pracoval jako učeň v továrně, která se stavěla v roce 1910, tak pamatuji na mnoho typů pojistek. V zásuvkách 220 V i 120 V tenké papírové vložky se slaboučkými drátky jako pojistky. Dále velké výkonové dřevěné "rakvičky" vyložené azbestem a na mosazných nožích přišroubovaný pojistky s oky a hodnotami drátků od 10 do 500 A. A ty se používaly jak pro DC tak pro AC. Zasouvaly se do perových držáků tak, jak jsme zvykli do dnešních NH pojistek. Měly dřevěné držadla do 100 A s jedním madlem a do 1000 A se dvěma madlemi. Daleko později za šroubovanými pojistkami s porcelánovými vložkami se objevily IF, NH prostě nožové pojistky jak je známe dneska.

Těm dřevěným rakvičkám se obecně a snad zkomoleně říkalo "abšalbary". Možná po válce podle německého "abanderbar, nebo "abanderung". Tyto rakvičky byly v provozech ještě v 60. létech. Pro dnešní generaci to zní také jako pohádka a báchorky. My zase nerozumíme, že mění nožovky na "basbarech". My jsme měnili nožovky na sběrnách.

A myslím, že se pan Kosmák hodně nespletl, že slovo pojistka vznikla překladem Sicherung od slova pojištění, pojistka .....pro elektrikáře je "pojistka" prostě pojistkou a ví, k čemu slouží. Ale téma je "jak vznikla pojistka" a určitě to bylo hledání, kdy "rakev" vyložená azbestem a uvnitř tavný drát, kdy po přepálení se musela znovu vyložit navlhčeným azbestem a přilepit vodním sklem. A dokonce i dlouhý vývoj IF a NH pojistek do dnešní podoby vydá na tlustou historickou knihu. Proč historický vývoj nazývat pohádkami?


Název: Re: #EH: Víte, jak vznikla pojistka?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 10.04.2021, 22:26
Někdy jsem knihu, zabývající se vývojem jištění a pojistek měl v ruce, byla tuším v AJ ale nevzpomenu si kde.
Bylo by to obecně zajímavé téma ke zpracování, protože pojistka je "taková blbost a přitom to dalo tolik práce"...
Nechci to tu tapetovat, každý rok přišel někdo s nějakou inovací a přijde mi, že Edison to prostě jen dobře prodal, že se pojistkou proslavil.  :)


Název: Re: #EH: Víte, jak vznikla pojistka?
Přispěvatel: Darwin Khonus 10.04.2021, 23:04
Jan tak pro zajímavost jsem se podíval jak to bylo se vznikem telegrafie. Jak jsem se dočetl, tak roku 1837 Sir Charles Wheatstone a William Fothergill Cooke patentovali princip, který byl v roce 1839 použit pro vzdálenou komunikaci na železnici (na vzdálenost 21 km). Podle všeho existuje kniha The life and work of Sir Charles Wheatstone 1802-75. Tam by mělo být popsané jejich zařízení, které se skládá z  ... doublepole mains switch, fuse,    'mains on' neon indi- cator light, and two 4 mm ... Kniha bohužel není nikde ke stažení.


Název: Re: #EH: Víte, jak vznikla pojistka?
Přispěvatel: Darwin Khonus 11.04.2021, 00:32
Stylem, jaký je popisován v rozhovoru, dost možná postupoval kolem roku 1850 Louis Bréguet, když dumal, jak ochránit telegraf.

Toto bude obecně nejuznávanější a nejvíce prokazatelné tvrzení.

Louis Breguet: Roku 1844 byl pověřen výstavbou experimentální telegrafní linky na železniční trati Paříž – Rouen. Telegraf se rozšířil v první polovině 19. století. Během těchto časů byly hlavními obavami blesky, které mohly snadno zastavit komunikaci mezi dvěma nebo více body. Francouzský inženýr jménem Louis Breguet jako první navrhl, aby se v telegrafních stanicích používaly tenčí vodiče, aby se snížilo riziko šoku operátorů. Teorie byla jednoduchá: Tenčí vodič není schopen zvládnout velkou elektrickou zátěž. Když drát zaskočí, přestane proudit proud. Jedná se vlastně o stejný princip, jaký používá většina typů pojistek.

A pak že výklad pana Kosmáka není pohádka. Za jeden den jsme zde dali dohromady více informací, včetně možných odkazů na zdroje, než vyplývá z jeho vyprávění. Příště by možná nebylo na škodu udělat s kamerou objížďku Jiří_Hrubý a Jan Bocek. Zřejmně by to bylo fakticky přesnější. Ale stejně to byl osvěžující večer  ;)


Název: Re: #EH: Víte, jak vznikla pojistka?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 11.04.2021, 08:29
A pak že výklad pana Kosmáka není pohádka. Za jeden den jsme zde dali dohromady více informací, včetně možných odkazů na zdroje, než vyplývá z jeho vyprávění.
Ten záznam vznikl před 13. roky, kdy k nám přišel František na kus řeči a já zapnul kameru.
Práce více lidí super!
A tak zapátráme dál ...
 (dance)


Název: Re: #EH: Víte, jak vznikla pojistka?
Přispěvatel: Jan Bocek 11.04.2021, 08:56
Ty obrázky pojistek "Safety Catch a Stripe Line" dokonce s podpisy Weston a Hammer to jsou vzácnosti. Mirek má ty knihy v archivu Elektriky.

Připomnělo mi to dobu 60. let, kdy jsme brašně nosili tyto pojistky.
Byly cca 200 mm dlouhé s otevřenými oky na M 6,8,10,12 a s 1-5 měděnými drátky vyžíhané a přivařené
na otevřené kabelové oka. Výhodou bylo, že to šlo složit na polovinu a vešlo se to do přední kapsy menší brašny na nářadí. S velkou brašnou byl obtížný výstup na jeřáby, kde byly žebříky do kabin.

Zážitkem bylo vytahovat tyto pojistky hlavně při hledání zemního spojení v  sítích IT 500 V a to jak AC tak DC. Vytažení pojistky v sítí DC po zatížením byl zážitek, kdy jste natáhli oblouk i 30 cm a rychle pomalu zpátky a změřit se s noži zpátky. Díky futrálu pojistky a mramorovým držákům kontaktních pér to bylo jen otázkou rutiny.

Mno, trochu jsem změnil téma "Jaké se používaly pojístky "  v 50-60. létech minulého století.


Název: Re: #EH: Víte, jak vznikla pojistka?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 11.04.2021, 09:26
Pokud jsem se zmínil, že se zabývám historií elektrotechnik y, pak je to slabý odvar proti jiným. Gabriel Krescanko se noří ještě o jedno století hlouběji a předplácí si ve světě knihovny digitalizovaný ch rukopisů o kterých náš dějepis nemá ani potuchy :-)

Nechme prosím toto vlákno jen té pojistce. Ať se v tom někdy pak vyznáme.


Název: Re: #EH: Víte, jak vznikla pojistka?
Přispěvatel: Gabriel Krescanko 11.04.2021, 16:29
Pokud jsem se zmínil, že se zabývám historií elektrotechnik y, pak je to slabý odvar proti jiným. Gabriel Krescanko se noří ještě o jedno století hlouběji a předplácí si ve světě knihovny digitalizovaný ch rukopisů o kterých náš dějepis nemá ani potuchy :-)

Páni, ak sa chceme vyjadrovať k počiatkom určitého technického vynálezu, musíme študovať literatúru z daného obdobia. Myslím si, že vyvodzovanie záverov zo štúdia literatúry vydávanej v 21. storočí, ktorá parafrázuje už parafrázovanú literatúru, nie je smer, ktorým by sme sa mali uberať. Ak sa chceme vyjadrovať ku počiatku poistky je potrebné študovať literatúru od cca roku 1 800, kedy ľudia začali používať "elektrické obvody" so stálym zdrojom elektrického prúdu - Voltov stĺpec.

História elektrotechnik y je nádherná... zvlášť ak prídete na elektrotechnic ký vynález, ktorý bol v minulosti samozrejmosťou a dnes ho už nenájdete ani v múzeách...

Históriu elektrotechnik y je možné v súčasnosti študovať až do roku cca 1600 (pozri prílohu),   a preto si myslím, žeby sme túto možnosť mali využiť ak sa chceme vyjadrovať napr. ku vzniku poistky...


Název: Re: #EH: Víte, jak vznikla pojistka?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 11.04.2021, 18:30
Históriu elektrotechnik y je možné v súčasnosti študovať až do roku cca 1600 (pozri prílohu),     a preto si myslím, žeby sme túto možnosť mali využiť ak sa chceme vyjadrovať napr. ku vzniku poistky...

Pěkné Gabo, pěkné! Těším se, že to někdy probereme živě! V každém případě bereme do party další pátrače! Je toho v dějinách zakopáno víc, než průměrný konvenční dějepisec předkládá veřejnosti.
 o:-)