Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: Sym03 27.03.2021, 20:52



Název: Jak nezávisle ovládat jedním tlačítkem dvě světla?
Přispěvatel: Sym03 27.03.2021, 20:52

V koupelně mám klasický vypínač z kterého je veden kabel do prvního světla a z něj do druhého. Rád bych tímto vypínačem ovládal světla nezávisle, případně jej vyměnil za tlačítko. Hledal jsem různé bezdrátové moduly, kdy bych dal vysílač za vypínač a přijímač ke světlům. Např. nějakým dvoj-stiskem pak sepnul obě světla nebo jen jedno. Samozřejmě asi nejjednodušší je protáhnout druhý kabel a dát dvojvypinac, ale nechci sekat ve zdi. Na stropě mám sádrokarton, takže přijímač bych vložil nad něj.


Název: Re: Jak nezávisle ovládat jedním tlačítkem dvě světla?
Přispěvatel: Petr Zíka 28.03.2021, 13:18
Úplně stejný problém jsem doma také řešil. Nakonec jsem vyměnil vypínač za dvojvypínač a přidal dvě diody: Jeden vypínač posílá kladnou půlvlnu, druhý zápornou. Další dioda je u každého světla. Na žárovky to pochopitelně nejde použít, ale 10 let to běhalo na úsporky (zářivka E27) a teď dva roky na LED E27 k plné spokojenosti. Moc košer to asi není ("50" mám dávno propadlou). Pro jistotu jsem do krabice pod vypínač přidal schémátko, kdybych tu nedejbože nebyl, ať si s tím elektrikář neláme hlavu. Ale názor RT by mne docela zajímal - zda to není hodně "fousaté". Podotýkám, že vypínač je venku na chodbě a jde přes chránič.


Název: Re: Jak nezávisle ovládat jedním tlačítkem dvě světla?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 28.03.2021, 14:04
jde přes chránič.

Doufám, že to není AC chránič. V takto upraveném obvodu by vám moc nechránil.


Název: Re: Jak nezávisle ovládat jedním tlačítkem dvě světla?
Přispěvatel: Jan Franěk 28.03.2021, 16:21
Doufám, že to není AC chránič. V takto upraveném obvodu by vám moc nechránil.

JJ, nejsnadnější cesta bastlem "uspat" AC chránič tak, aby nefungoval.

Běžně k tomu využívám bezdrátových produktů. Jeden pod vypínač (nebo přímo bezdrátový vypínač) a pak ke každému světlu reléový modul, nebo stmívač. Podle potřeby.

Je to čistější a lepší, jen dražší cesta. V nabídce je dostatek produktů různých výrobců. Tím myslím ty kvalitní a ne BAU krumply


Název: Re: Jak nezávisle ovládat jedním tlačítkem dvě světla?
Přispěvatel: Petr Zíka 30.03.2021, 11:37
Děkuji za připomínky, naočkovali jste mne. Chránič je samozřejmě běžný, ABB F204A, 40A/0.03A, je na něm pověšena cca třetina domku. Špatně se mi spalo, tak jsem dnes chránič testoval, tři odpory 3k3 (1W) v serii + ampérmetr Metex ME-31 na rozsahu st 40mA. Odpor 9.8kO mezi fázi a zem chránič okamžitě spolehlivě vypíná. Přes diodu ale už chránič nevypne, ampermetr ukazuje asi 15mA. Na dva odpory (6.5 kO) spolehlivě vypne i přes diody, otestováno 2x kladná a 2x záporná půlvlna.


Název: Re: Jak nezávisle ovládat jedním tlačítkem dvě světla?
Přispěvatel: Petr Zíka 30.03.2021, 11:40
Pardon, vypadl mi začátek textu a už to neumím opravit. Zněl: Děkuji za připomínky.


Název: Re: Jak nezávisle ovládat jedním tlačítkem dvě světla?
Přispěvatel: Václav Třetí 30.03.2021, 12:08
Nevypadl, byl vypadnut zdejším robotem! A opravit to po určitém čase už nejde.

       


Název: Re: Jak nezávisle ovládat jedním tlačítkem dvě světla?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 30.03.2021, 12:15
Chránič je samozřejmě běžný, ABB F204A, 40A/0.03A,

Je to chránič typu A (tedy nikoliv AC). Ten půlvlnu vypnout musí. A to od 10 do 42 mA, takže vám reagoval správně. Sinusoidu musí vypnout mezi 15 a 30 mA.


Název: Re: Jak nezávisle ovládat jedním tlačítkem dvě světla?
Přispěvatel: Václav Třetí 30.03.2021, 12:37
Ten váš způsob ovládání dvou světel po jednom vodiči není až tak nic nebezpečného. Když rozsvítíte obě žárovky, tak se stejnosměrná složka v rozvodu odstraní - zatížené jsou obě půlvlny, při provozu jen jedné žárovky tam nějaká stejnosměrná složka je, ale mizivá, příkon úsporek je malý, pokud přes chránič jde více okruhů, tak jak píšete, tak se malá stejnosměrná složka přebije střídavým odběrem na ostatních obvodech.

 Problémy typu zablokování chrániče stejnosměrným proudem (uspání) způsobují takové spotřebiče jako např. fény, kdy při provozu "na poloviční výkon" jde topné tělísko s příkonem kolem 1000W přes diodu. Tam se jedná o proud v řádu několika Amper, v případě úsporek je proud asi stokrát menší.  Toto zapojení by fungovalo i s obyčejnými žárovkami, pouze by svítily slaběji  a jas vlákna by se viditelně třepal - bylo by vidět chybějící půlvlny. Je třeba používat úsporky, které jsou nestmívatelné a obsahují elektronický zdroj se zpětnou vazbou, ty si výkon upraví podle síťového napětí a poradí si i s touto variantou napájení. LED žárovky typu Filament vám tam fungovat nebudou.

P.S. V 80. létech se dodával dokonce oficielně vyráběný dvojvypínač  (nejstarší provedení velkoplošných vypínačů) se spořící funkcí, kdy přes jednu klapku bylo osvětlení zapojené také přes diodu. Oblíbené to moc nebylo, protože se světlo třepalo, jak jsem již napsal před chvílí. Už jsem ho mnoho let nikde zapojený neviděl.


Název: Re: Jak nezávisle ovládat jedním tlačítkem dvě světla?
Přispěvatel: Peter Munka 30.03.2021, 22:45
Zase moj oblubeny mytus o chranicoch AC versus A. V beznom stave bez poruchy a unikajuceho prudu sa chranicu ani s 1000W fenom a diodou nestane nic a ziadne "znecitlivenie" sa konat nebude.
Co bude ovplyvnene, je pripadna moznost urazu pri odkrytovanom fene alebo na vodicoch za tym zaujimavo zapojenym vypinacom s diodami pre jednu a druhu polvlnu. Tu AC chranic pochopitelne zlyha a plne sa ukazu vyhody typu A.

Stale sa snazim vysvetlit jednu vec : pri nizkych frekvenciach okolo 50 Hz je okamzita hodnota prudu vodicom L aj vodicom N rovnaka, len opacne orientovana a teda sa v magnetickom obvode trafa v chranici vyrusi na nule blizku hodnotu.

AC chranic bude dalej fungovat, aj ked mu spojite vystupne svorky kusom vodica a pustite cez neho par jednosmernych amperov, napriklad z akumulatora 12V do autoziarovky. Po opatovnej montazi do bezneho rozvadzaca to ani nespoznate.