Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: David Hruda 05.03.2021, 15:56Název: Kdy je nutné upravit elektroměrový rozvaděč podle nových podmínek?
Přispěvatel: David Hruda 05.03.2021, 15:56
Dostal jsem se u zákazníka do situace, která mi připadá až absurdní.
Jedná se asi o 30 let starý elektroměrový rozvaděč pro rodinný dům, umístěný ve zděném pilíři na hranici pozemku. Z něj byl v prosinci loňského roku při odstěhování nájemníka demontován elektroměr.
Majitel domu chce znovu osadit elektroměr.
Proti aktuálně platným podmínkám EGD je na místě rozpor:
- jistič sazbového spínče 2A/1 má zkratovou odolnost 6kA, nikoliv 10kA
- měření je umístěno za krycím plechem
Dle "Požadavků na..." EGD z 1. 1. 2021 (viz příloha) se tyto nové požadavky odběrného místa netýkají, neboť zákazník nepožaduje žádnou změnu, místo je stále v rezervaci, nemění se sazba
Ovšem podle pracovníků linky EGD je nutné tyto podmínky bezvýhradně splnit, neboť se podle nich jedná o nové odběrné místo (prý vždy při demontáži elektroměru).
Chtěl jsem toto tvrzení písemně, odmítli.
Napsal jsem dotaz na EGD, ale odpověď byla plná frází a žádnou informaci nepřinesla.
Dotaz jsem poslal znovu, trošičku důraznější.
Není problém vyměnit rozvaděč za nový, ale jde mi o princip.
Jaký je váš názor?


Název: Re: Kdy je nutné upravit elektroměrový rozvaděč podle nových podmínek?
Přispěvatel: Radim Strycharski 05.03.2021, 21:10
Osobně dělám velmi málo odběrných míst a když už se s nějakým setkám, tak je to obvykle s nedodrženými připojovacími podmínkami. A to nejen k tíži zákazníka, ale i k jeho prospěchu. Typicky třeba elektrikář udělá odběrné místo neznaje připojovacích podmínek, já při revizi prohlásím problém (např. rekonstruované OM premixovou deskou),  elektrikář to začne řešit u distributora a ten mu sdělí, že s tím nemá problém. Nebo jindy se v rozporu s připojovacími podmínkami osadí přepěťové ochrany a opět je bez problému zaplombováno. S problémem, který popisuje David, jsem se taky setkal, protože starý jistič IJV asi z nějakého (blíže neurčeného) důvodu nevyhovoval a trvalo se v rámci rezervace příkonu na jističi podle platných připojovacích podmínek.

Nedávno jsem čistě náhodou zjistil, že v prosinci byly zase vydány nové připojovací podmínky ČEZ. Myslím si tedy, že lidé dnes už celkem ve velkém rozsahu nejsou znalí a fundovaní, předpisy se vydávají velice často, snadno, „automaticky“,  nikdo je nečte, ani vydavatel, ani uživatel, stejně tak často se vyměňují lidé na rozhodujících postech, kteří ani nestihnou pochopit svoje poslání, a proto bude čím dál častěji docházet k těmto situacím. A bohužel tomu bude nahrávat prostě to, že princip bude zákazníkovi ukradený, protože ten chce hlavně připojit a schůdná, byť neprincipiální cesta vždycky zvítězí.


Název: Re: Kdy je nutné upravit elektroměrový rozvaděč podle nových podmínek?
Přispěvatel: Václav Třetí 05.03.2021, 21:17
Jestli je OM bez měření dva měsíce a nic se nemění (hodnota jističe, tarif),  tak by se nemělo nic předělávat. Pravdou je, že občas nechápu zákazníky, kteří si myslí, co neušetří na odebraném elměru a přidělají si fůru starostí, práce a nakonec prodělají. To chce dostat na místo technika, který bude osazovat elměr, to je nejspolehlivěj ší. Úředník nebo sekretářka od stolu opíše nějaký připravený mustr a má rychle hotovo, technická stránka věci ji moc nezajímá.


Název: Re: Kdy je nutné upravit elektroměrový rozvaděč podle nových podmínek?
Přispěvatel: Mařík Pavel 06.03.2021, 08:04
Kdy upravit je v gesci distributora, jak kde a jak kdo.
Starý elměr na premixové desce, ve fasádě domu za plotem,  spínač HDO pro boiler. Nově do HDO sazba pro TČ, přiveden N vodič, označen bužírkou, revize. Po měsíci volal zákazník, že mu poslali papír, že jsou v rozvaděči závady a že sazbu mu nezapojili. Závady byly: označit všechny vodiče, přívod i HDO.
Vedlejší okres, ta samá situace a sazba zapojena bez připomínek. Vznášet technický dotaz na operátory/ky infolinky je zbytečné, jen naučené fráze.


Název: Re: Kdy je nutné upravit elektroměrový rozvaděč podle nových podmínek?
Přispěvatel: Jan Franěk 06.03.2021, 08:23
Mám stejnou zkušenost. Velmi záleží na konkrétním technikovi. Sám jsem v Kolíně "bojoval" s jedním technikem, který měl požadavky nad rámec PP. Ani návštěva jeho vedoucího nepomohla, prostě spolu drželi basu. Nezbylo nic jiného, než se podvolit a upravit to dle požadavků. Nemám čas sílu ani peníze na dlouhý marný boj. Možná až se mi někdy bude chtít a zákazník nebude úplně pospíchat na připojení, se zkusím bránit déle a tvrději podobným vrtochům technika/úředníka. Jinak je to v podstatě prodělek a s tím oni jistě počítají  ;)  přesně podle pravidla - moje zařízení, moje pravidlaNázev: Re: Kdy je nutné upravit elektroměrový rozvaděč podle nových podmínek?
Přispěvatel: Zdeněk Pikhart 06.03.2021, 09:06
Odběrných míst předělávám celkem dost. A při odmontovaném elektroměru i na 1 den, musí rozvaděče odpovídat posledním připojovacím podmínkám distribuce. Jediné co technici zatím tolerují  je původní skříň s elektroměrem pod krytem. Přijde mi že  nejdůležitější jsou barvy drátů a návlečky na nich.


Název: Re: Kdy je nutné upravit elektroměrový rozvaděč podle nových podmínek?
Přispěvatel: David Hruda 06.03.2021, 10:21
..při odmontovaném elektroměru i na 1 den, musí rozvaděče odpovídat posledním připojovacím podmínkám distribuce...
Právě tohle tvrzení ale odporuje jejich vlastnímu předpisu, viz první příspěvek.

Já to včera ještě konzultoval se známým "obvoďákem",  a ten mi řekl, že jemu by stačil vyměnit jistič sazbového spínače za 10kA, barvy vodičů a krycí plech by prý neřešil. Jenže přijde někdo jiný, který si vymyslí něco dalšího, a neosadí to. Nebo v opačném případě bude vyměněn jistič naprosto zbytečně.

...moje zařízení, moje pravidla
To je trochu mýlka, zařízení je investorovo, oni si jen do něj montují své krabičky.

Chápu, že když zákazník chce změnu (navýšení, jinou sazbu...),  mají páku, jak ho donutit k úpravám, ale v tomhle případě ne.

Citace: z odpovědi EGD
pokud je elektroměr demontovaný a jsou při demontáži zjištěny závady (tj. cokoliv co neodpovídá zapojením a provedením či umístěním aktuálním připojovacím podmínkám),  je zapotřebí pro novou montáž elektroměru provést odstranění závad a následnou revizi elektroměrovéh o rozvaděče.
Jak jsem ověřil u distributora, při demontáži technik nezapsal žádné závady a revizi nepožadují.


Název: Re: Kdy je nutné upravit elektroměrový rozvaděč podle nových podmínek?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 06.03.2021, 15:03
A při odmontovaném elektroměru i na 1 den, musí rozvaděče odpovídat posledním připojovacím podmínkám distribuce.

ČEZ Distribuce už asi dva roky tolerují 6 měsíců po odebrání elektroměru. Tedy z důvodu změny zákazníka v odběrném místě.

Pokud je elměr odebrán z důvodu porušení smlouvy, tam nejspíš žádná tolerance nebude, ale to jsem zatím neřešil.


Název: Re: Kdy je nutné upravit elektroměrový rozvaděč podle nových podmínek?
Přispěvatel: František Šohajda 06.03.2021, 20:04
Co já mám zkušenost s EONem tak při odebrání elektroměru v důsledku neplacení i na jeden den, musí být elměr.rozvaděč podle nových PP. Třeba na premixové desce....ale šedé-bývají černé. Pak revize- toto vše musí být jinak nepřipojí!
Deska může zůstat na chodbě nebo v průjezdu. Jinak rozvaděč venku může být starý jen nový "paišl".....


Název: Re: Kdy je nutné upravit elektroměrový rozvaděč podle nových podmínek?
Přispěvatel: Václav Třetí 07.03.2021, 01:39
Ano, v případě odebrání elměru z důvodů neplacení jsou požadavky přísnější. To je tak trochu trest za "neposlušnost" odběratele.

 Zde jsem snad dobře pochopil kol. Hrudu, že elměr byl demontován na žádost odběratele -  změna vlastníka, změna nájemníka. Ovšem i tento přechod se dá udělat bez demontáže elměru a já ho vždy zákazníkům dporučuji. Bývá to nejjednodušší, nejrychlejší a nejlevnější. Vyplatí se i v případě, že se provede na dvakrát způsobem starý nájemník-majitel-nový nájemník. Bývá dobré pouze zkontolovat hodnotu hl. jističe a správnost zaplombování, aby nevznikly dohady, kdo, co a kdy provedl.

P.S. U nás je tedy paišl nebo pajšl při zabíjačce játra, ledvinky, srdce... ;)


Název: Re: Kdy je nutné upravit elektroměrový rozvaděč podle nových podmínek?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 07.03.2021, 09:40
Ovšem i tento přechod se dá udělat bez demontáže elměru

Občas pracuju pro jednu realitku. Když ještě nebyla ta tolerance půl roku, vydělal jsem si každý rok nějakou tu kačku na revizích ER.

Nájemník vypověděl smlouvu realitce a odhlásil elektroměr. Následujícího nájemníka samozřejmě neznal, tak nebylo s kým přepis udělat.

Zkoušel jsem přesvědčit paní z realitky, ať nechá EM přepsat na sebe a pak na nového nájemníka. To se ale nesetkalo s pochopením. Radši zaplatila pár stovek za revizi, než obíhat distributora.

Dneska už je to bez větších komplikací (a bez kšeftu ::) ).


Název: Re: Kdy je nutné upravit elektroměrový rozvaděč podle nových podmínek?
Přispěvatel: Pavel Horský 07.03.2021, 09:58
U nás je to tak nějak v pohodě. Všechny montéry ČEZ znám osobně, když je nějaká změna požadavků z jejich strany, která vždy tak nějak vyleze z nařízení na jejich poradách, dají mi hned vědět. Vše samozřejmě v souladu s platnými PP.
A protože jedu převážně jen v ČEZu, EON a PRE mě celkem nezajímají.
ČEZ má jasně danou závaznost v bodě č.2 PP a z toho prostě vycházím.
Při vrácení elektroměru bez navyšování jističe a změny sazby se tolerují i dřevěné bedny.

Jedinou paniku před lety způsobil požadavek na EATONa se zámečkem a SCHRACK s písmeny CZ za typovým označením jističe. Bylo to období paniky, která byla živena neznalostí a neinformovanos tí.
https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/file/edee/distribuce/vyjadreni-k-nevyhovujicim-typum-jisticu.pdf

P.S. U nás je tedy paišl nebo pajšl při zabíjačce játra, ledvinky, srdce... ;)

Takže vnitřnosti. A vo tom to je  ;) :D
Ale takové plíčky (pajšl) na smetaně.....  To vždy pomalu rupnu ve švu.  8) :D :D ;)


Název: Re: Kdy je nutné upravit elektroměrový rozvaděč podle nových podmínek?
Přispěvatel: Václav Třetí 07.03.2021, 12:41

Takže vnitřnosti. A vo tom to je  ;) :D
Ale takové plíčky (pajšl) na smetaně.....  To vždy pomalu rupnu ve švu.  8) :D :D ;)


Nějaký barevný dráty v rozvaděči, to nikoho nepotěší, ani jistič není k jídlu.

Ale myšlenka na zabijačku, to je jiná.
Tlačenka, játrové knedlíčky v (nejlépe hovězí) polévce, jitrnice, jelítka  a polévka prdelačka. To jsou hody, ale nesmí se to kupovat v supermarketu. To musí být vesnická (domácí) zabijačka.

P.S. Omlouvám se vegetariánům a veganům, ale těm se pokusím nadělat chutě jinak: bramboračka, kulajda, cmunda, brambory s  tvarohem - také vesnické pochoutky, ale bezmasé


Název: Re: Kdy je nutné upravit elektroměrový rozvaděč podle nových podmínek?
Přispěvatel: Martin Škopek 07.03.2021, 18:25
Davide, pokud máš od nich nějaký nesmyslný papír, tak se s ním obrať na jejich ombudsmana, ať sjedná pořádek.

https://www.eon.cz/reseni-reklamaci/ombudsman


Název: Re: Kdy je nutné upravit elektroměrový rozvaděč podle nových podmínek?
Přispěvatel: David Hruda 07.03.2021, 21:15
Martine, papír zatím nemám, čekám na něj.
Co mě trápí, je ten nejednotný výklad podmínek.

...při odebrání elektroměru v důsledku neplacení i na jeden den, musí být elměr.rozvaděč podle nových PP. ...
Ani tohle ale v PP nikde napsáno není. Pokud je to v rezervaci (4 roky),  nic se nemění.
Jak by k tomu přišel majitel, který pronajme nemovitost nějakému ...,  který neplatí energie?

Jedinou paniku před lety způsobil požadavek na EATONa se zámečkem a SCHRACK s písmeny CZ za typovým označením jističe. Bylo to období paniky, která byla živena neznalostí a neinformovanos tí.
https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/file/edee/distribuce/vyjadreni-k-nevyhovujicim-typum-jisticu.pdf
V té době, kdy to začalo, jsem řešil závadu v ER s osmi měřeními, kde byl jeden vadný jistič. Na místě se sešlo koncílium pracovníků distributora, kteří řešili, jesli je nutné vyměnit všechny jističe za ty se zámečkem, nebo stačí jen ten jeden...

Ono z kanceláře od stolu při psaní podmínek nebo od telefonu z Brna to je všechno jednoduché, ale na místě to pak vypadá všechno úplně jinak. :-)


Název: Re: Kdy je nutné upravit elektroměrový rozvaděč podle nových podmínek?
Přispěvatel: František Šohajda 08.03.2021, 06:46
Citace
Jak by k tomu přišel majitel, který pronajme nemovitost nějakému ...,      který neplatí energie?

Toto se stalo u domku jednoho cizí kupující a u druhého rodičů co dali synovi dům a on drogoval a neplatil...Cht ěli vždy jen předělat elektroměrový rozvaděč na aktuální PP, ale rezervovaný příkon (jištění) bylo zachováno, tam se nepaltilo nic!!
U jednoho to bylo asi 1,5 roku a u druhého asi 6 měsíců.

Citace
V té době, kdy to začalo, jsem řešil závadu v ER s osmi měřeními, kde byl jeden vadný jistič. Na místě se sešlo koncílium pracovníků distributora, kteří řešili, jesli je nutné vyměnit všechny jističe za ty se zámečkem, nebo stačí jen ten jeden...

Mě se něco podobného stalo při revizi bytového domu. E ON asi 3x mě volal, že musím u všech bytů vyměnit hlavní jističe, (byli 15,16,20A)....Nikdo z majitelů si to nepřál, ani bytové družstvo, asi bych to měl platit já ze svého jako sponzor...
Bylo nahlášeno odplombování v důsledu revize a čistění!! Na toto odplombování to chtěli všechno vyměnit, aniž by žádal někdo z majitelů bytů!
Trvalo to asi 3 měsíce, řekl jsem EONu že to nevyměním, nikdo to nechce platit z bytů!!

POZN.: Jednofázové jističe pro byty.