Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Krtek Utek 23.01.2021, 15:06



Název: Proč se mohu dotknout ochranného kolíku, aniž bych dostal ránu?
Přispěvatel: Krtek Utek 23.01.2021, 15:06
Laický dotaz, nedohledal jsem zdůvodnění jinde, proto jsem se zaregistroval tady. Rozvody TN-C využívající jen dva vodiče (pokud se nepletu),   zapojují v zásuvkách PEN napřed na ochranný vodič, pak na N zdířku zásuvky. Z mého laického pohledu tedy proud "teče" přes fázi, do spotřebiče, ze spotřebiče do N, z N do ochranného kolíku a pak -- vlastně nevím, mizí ve zdi--uzemění/zpět do transformátoru?

Pokud do zásuvky zapojím klasickou dvojvidlici, např. lampičku, která nevyužívá ochranný kolík zásuvky, a rozsvítím ji, očekával bych, že se při takovém zapojení ocitne pod napětím i ochranný kolík. Což by logicky bylo nebezpečné, protože kolík je v takovém případě odhalený. Je jasné, že se tak nestane, ale proč? Proč na ochranný kolík mohu i při zapnuté lampičce sahat a dožít se rána?


Název: Re: Proč se mohu dotknout ochranného kolíku, aniž bych dostal ránu?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 23.01.2021, 16:16
Princip jste pochopil správně.

K pravé zdířce a ke kolíku je připojený vodič PEN. Ten slouží jako ochranný a zároveň vede proud zpět do transformátoru .

Tento vodič je připojen na uzemnění (často několikrát po trase),  proto ránu nedostanete. Je na něm stejný potenciál*),  jako má země, na které stojíte.

Samozřejmě, pokud uzemnění odpojíte nebo vodič PEN přerušíte za místem posledního uzemnění, pak dostanete ránu jak z kanónu. Toto je velká nevýhoda vodiče PEN a hlavní důvod, proč se v koncových rozvodech zrušil a nahradil dvojicí vodičů N a PE (rozdělení na pracovní a ochranný vodič).

*) Napětí je rozdíl potenciálů.


Název: Re: Proč se mohu dotknout ochranného kolíku, aniž bych dostal ránu?
Přispěvatel: Václav Třetí 24.01.2021, 04:02
Z vámi uvažovaného důvodu je v principu jedno, zda máte rozvod dvouvodičový (TN-C) nebo třívodičový (TN-C-S). Pokud je instalace v pořádku, žádné nebezpečí nehrozí ani v jednom ze způsobů zapojení. Důvodem je to, že na přívodu do domu (v distribuční části a před elektroměrem je rozvod vždy čtyřvodičový). Využívá se měděných vodičů o min. průřezu 10mm2 (Al 16mm2) u kterých je již velmi malé nebezpečí jejich poškození a přerušení. Rozdělení vodiče PEN na PE a N se provádí buď v elektroměrném rozvaděči nebo až v rozvaděči v bytě (domku). Doporučuje se přizemnění tohoto bodu. Rozvod (síť) TN-S (v celé délce pětivodičový) se používá vyjímečně a jedná se u nás vždy o rozvody v rámci průmyslových objektů s vlastní trafostanicí.

Zapojení třemi (pěti) vodiči je dnes preferováno, nové bytové rozvody nelze ani dělat jinak, je také bezpečnější při poruchách a jeho výhodou je možnost použití proudových chráničů.


Název: Re: Proč se mohu dotknout ochranného kolíku, aniž bych dostal ránu?
Přispěvatel: Peter Lovacký 24.01.2021, 14:09
Laický dotaz, ..
Rozvody TN-C
Jednoduchšie, teoreticky, laicky..


-zásuvka už nie je v TN-C, jej kolík je už v TN-S ako PE (bod rozdelenia TN-C-S je na tej skrutke pod kolíkom)

-kolík má 0V, vy stojíte na 0V, "elektrika" nemá záujem...veľmi zhruba povedané, pri správne fungujúcej elektroinštalá cii sa pri dotyku kolíka nedotýkate "elektriky"


Název: Re: Proč se mohu dotknout ochranného kolíku, aniž bych dostal ránu?
Přispěvatel: David Hruda 24.01.2021, 15:47

Mohl bych se zeptat, čím vaše odpověď doplňuje předchozí dvě?


Název: Re: Proč se mohu dotknout ochranného kolíku, aniž bych dostal ránu?
Přispěvatel: Peter Lovacký 24.01.2021, 19:48
Z vášho pohľadu určite ničím..no ale šak vy sa na kolík nepýtate.. :)

Ja si len z vlastných skúseností uvedomujem že jak je dakedy ťažké pochopiť laikovi základné princípy v elektrike, a ktoré napr. vám už dneska po rokoch praxe prídu celkom elementárne
A tiež že jaká dôležitá je forma podania na pochopenie základu.. ja napr. vôbec neviem jaká rada mu najlepšie sadne.. no a skúsenejší môžu len pomôcť kto jak vie,.


Název: Re: Proč se mohu dotknout ochranného kolíku, aniž bych dostal ránu?
Přispěvatel: Václav Třetí 24.01.2021, 21:16
Někdy bývá dobré laikům vysvětlit problém více způsoby. Protože se my v elektrotechnic e pohybujeme dlouho, tak nás nenapadne, co laik ví a neví a nevíme jak dával pozor na základní škole ve fyzice, co vše již zapomněl,  protože v mnoha studijních oborech se s fyzikou dále nesetkával.


Název: Re: Proč se mohu dotknout ochranného kolíku, aniž bych dostal ránu?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 24.01.2021, 21:21
To, co napsal Václav Třetí, stojí za zamyšlení.

I velký odborník má často problém se při výkladu nějakého problému přizpůsobit znalostem a schopnostem tazatele.


Název: Re: Proč se mohu dotknout ochranného kolíku, aniž bych dostal ránu?
Přispěvatel: Jan Franěk 24.01.2021, 21:28
Ze sbírky Murphyho zákonů

Rudnického princip pro nositele Nobelovy ceny:
Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl.  

 ;) ;) ;) ;) ;)


Název: Re: Proč se mohu dotknout ochranného kolíku, aniž bych dostal ránu?
Přispěvatel: Zdeněk Dančák 25.01.2021, 23:35
Taky zkusím :). Trafostanice na kterou je napojen váš dům má 3 x vývod L(fáze 230V) a 1xPEN (0V),  vedou od ni 4 dráty k vašemu domu. PEN má 0V, protože je alespoň u trafostanice spojena s pásovinou, která je zakopána v zemi.

Pokud od trafostanice povedete elektřinu dostatečným vedením (dostatečný průřez pro danou zátěž),  tak nedojde k významnému úbytku napětí ani při zátěži, tj i někde u domu bude mít PEN cca 0V, a L cca 230V.

Pokud také v domě, včetně propojů v zásuvce mezi PE a N máte dostatečný průřez vedení a dobré spoje, tak by nemělo dojít k úbytkům napětí ani zde, proto by si mělo PEN, resp PE i N na zásuvce udržet cca 0V i když tam připojíte lampičku, nebo rychlovarnou konvici. A pokud to tak je, tak vás PE ani N s téměř 0V nemůže kopnout - je stále spojeno s venkovní zemí (hlínou, na které stojí dům).

Pokud je někde závada, nebo nedostatečný průřez, tak se situace mění, dochází k úbytkům napětí a na PEN můžete mít u doma třeba 10V (to vás ještě kopat nemusí),  pokud se ale PEN někde více poruší, nebo zcela přeruší (pád stromu na vedení, převrtaný kabel, vypálený spoj v zásuvce,...neodborný zásah),  můžete mít na PEN, resp PE klidně i 230V a to už je malér.

Jde tedy o to, aby bylo PEN, resp PE spolehlivě a kvalitně propojeno s venkovním zemním potenciálem, resp s potenciálem, který má třeba váš dům. Proto se dělá uzemnění i přímo u domu a je snaha následně oddělit PE, aby si spolehlivě uchovalo potenciál 0V, pak by kolík v zásuvce (ale taky kryt pračky, lednice) neměl kopat ani při vzniku jedné závady.