Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: František Šohajda 16.12.2020, 09:09



Název: Jaké mohou mít využití vícefázové jističe ABB?
Přispěvatel: František Šohajda 16.12.2020, 09:09
ABB začala vyrábět řadu S 200C jističů.
V jednom modulu budou 2 jističe 1fázové, nebo u 3 fázových budou ve dvoumodulovém provedení.
Třeba dva samostatné jističe 1/B/16 v jednom modulu.
Bude pak možnost do malého rozvaděče dát více jistících prvků ? Vzhledem k oteplení?


Název: Re: Jaké mohou mít využití vícefázové jističe ABB?
Přispěvatel: Pavel Kutek. 16.12.2020, 13:08
V šířce jednoho modulu (17,8mm) se dodávají dva 1fázové jističe do max. 20 A s charakteristik ami B, nebo C. 3fázové jističe se dodávají v šířce dvou modulů do max. proudu 32 A také s charakteristik ami B a C.
Výjimku tvoří 2fázové jističe, které dosahují max. proudu 40A. Všechny jističe mají max. zkratovou odolnost 6kA

V rámci posouzení rozvaděče dle normy ČSN EN 60670-24 tedy jako Úplný kryt pro předem určená zařízení PD (pokyny BB) ABB povoluje užití  jističů řady S200C.
Číselně má standardní jeden jistič ztrátový výkon cca. 2,5W a 2 jističe v jednom modulu 4,2W (2,1W pro každý jistič)


Název: Re: Jaké mohou mít využití vícefázové jističe ABB?
Přispěvatel: Václav Třetí 18.12.2020, 05:58
Myšlenka je to jistě dobrá a s ohledem na dnešní zvyklosti možná užitečná, protože dnes se dává mnoho jističů pouze na jednu zásuvku, což dříve nebývalo a rozměry rozvaděčů rostou neúměrně velikosti bytů nebo domů.

Ovšem na druhou stranu moje zkušenost říká, že každá další miniaturizace v silové elektrotechnic e způsobí snížení spolehlivosti. Když si představím dnešní bytový dům, který je tak energeticky náročný, že má trafostanici hned vedle a je na ní připojen sám nebo maximálně s vedlejším objektem, tak mám o takové jističe strach. Vnitřní odpor sítě téměř nulový, takže zkratový proud vysoký. Kolik skutečných tvrdých zkratů jistič vydrží, než přestane fungovat, nebo změní vlastnosti tak, že bude nepoužitelný.

 Někdo bude jistě namítat, kolik tvrdých zkratů vznikne v bytě. Je třeba uvažovat, že i obyčejná žárovka libovolného (tedy i nízkého) příkonu umí při přehoření udělat oblouk, který je schopen schodit dva i tři jističe za sebou, takže efekt je srovnatelný s tvrdým zkratem. Obyčejných vláknových žárovek sice ubývá, ale stále se používají a delší dobu se v menší míře budou vyskytovat v některých specifických místech.

Další otázkou je oteplení rozvaděče, které umí pozlobit i u dnes běžných velikostí jističů. A nelze zapomínat také na potřebný doplňkový sortiment, který bude třeba nejen vyrábět a skladovat a pro nás v terénu bohužel také vozit s sebou na opravy.