Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: ElektroR 25.11.2020, 00:00



Název: Má význam svodič přepětí bez uzemnění rozvaděče?
Přispěvatel: ElektroR 25.11.2020, 00:00

Mám v plánu instalovat v TN-C soustavě svodič přepětí, ale v rozvaděči není zemnící pásovina, tudíž by se PEN svorka svodiče zapojila pouze na PEN vodič přívodního kabelu z HDS. Bude takto zapojený svodič přepětí fungovat?
(Jediný zemnící bod je na opačné straně domu - hromosvod)


Název: Re: Má význam svodič přepětí bez uzemnění rozvaděče?
Přispěvatel: Jan Hájek 25.11.2020, 11:56
Ano bude, ale pouze jako ochrana vůči příčnému přepětí. Doporučuji zemnění zřídit a propojit s uzemněním jímací soustavy, to je poměrně klíčové pro zabránění přeskoku z hromosvodu na vnitřní instalaci.
PS: Normativně samozřejmě je vše výše uvedené nezbytností.


Název: Re: Má význam svodič přepětí bez uzemnění rozvaděče?
Přispěvatel: Karel Bělohlávek 25.11.2020, 22:37
V tomto případě je také nutné si uvědomit, že nestačí pouze propojit uzemnění hromosvodu s přepěťovou ochranu v rozvaděči.

Z dotazu tak nějak předpokládám, že hromosvod je již staršího provedení. K domněnce mne vede chybějící vnitřní uzemňovací přívod a zejména zmínka o "pouze jednom zemnícím bodu na opačně straně domu" (chápu tím pouze jeden svod). To by totiž ukazovalo na hodně staré provedení hromosvodu, kde výše zemního odporu nebývá již valné úrovně.

Nevím, do jaké míry by bylo vhodné, zavést si do rozvaděče kompletní bleskový proud z jímacího vedení.

Ano bude, ale pouze jako ochrana vůči příčnému přepětí.

V současné době mi není úplně zřejmý význam termínů příčné a podélné přepětí.

Běžně se uvádí, že podélné přepětí se projevuje mezi pracovními vodiči a zemí a příčné přepětí je mezi pracovními vodiči. Z tohoto důvodu se používají různé konfigurace prvků přepěťových ochran (4+0 nebo 3+1 v sítích TN). V síti TN-C je však pracovní vodič zároveň zemnící.

Druhý výklad, dle mého názoru logičtější, vysvětluje podélné přepětí jako napětí objevující se podélně na vodiči v důsledku průchodu impulsního proudu s velkou "strmostí" (typicky bleskový proud). Z tohoto důvodu je také nutné dělat připojovací vodiče ochran co nejkratší. Příčné přepětí je následně vysvětlováno jako napěťový impulz mezi vodiči.

Mě to tedy přijde jako dvě naprosto odlišné věci.


Název: Re: Má význam svodič přepětí bez uzemnění rozvaděče?
Přispěvatel: Zdeněk Dančák 25.11.2020, 23:27
Nejsou odborník, ale řešil jsem podobný problém. Přepětí vám může přijít z nebe (větší škody),  nebo po vedení (vyšší pravděpodobnos t, pokud žijete v zástavbě). Když máte přepěťovku, tak to co přijde z nebe pošlete částečně do vedení (pro vás dobře).
Svodiče přepěti jsou různé. Ty které umí pracovat s bleskovými proudy a ne jen nějakým mírným přepětím jsou kategorie 1 nebo častěji kombinace 1+2, a umí převést většinou 12,5kA nebo 25kA na jeden pól. Aby plnily funkci správně, tak je nutné mít co nejkratší spojení mezi přívodem elektřiny do domu, kvalitním zemničem a ekvipotenciáln í svorkovnicí, jinak vznikají obrovské napěťové rozdíly a přestože přepěťovka udrží napětí na svých svorkách třeba pod 1500V, tak v rozvadeči vlivem dlouhého vedení budete mít klidně 10.000V. Proto se tato přepěťovka (1+2) umisťuje co nejblíže vstupu kabelu elektřiny do domu a co nejkratší cestou spojí s hlavní ekvipotenciáln í svorkovnicí a zemničem, na který jsou připojené i "hromosvody". Jelikož v tomto místě máte většinou stále síť TN-C (3F+PEN) tak se používá 3pólová přepěťovka. Myslím, že mít zde před přepěťovkou siť TN-C-S (3F+N+PE) je spíš na škodu, protože zde již může vznikat zbytečně rozdílný potenciál mezi N a PE. 

 Podle vzdálenosti si můžete v hlavním rozvaděči zopakovat přepěťovku 2třídy (běžně nesmí být blíže jak 10m od předchozí 1+2, takže pokud nemáte rozvadeč dál jak 10m od první přepěťovky, tak bych to neřešil) nebo můžete použít citlivější 3.třídy.

Jinak pozor, jde o to si pohlídat, aby případný zásah blesku do domu, šel jen po bleskosvodech a nepřeskočil do objektu snazší cestou (přes anténu, kabel z kůlny atd..).

Mít funkční zemnič je dobré i z důvodu, pokud dojde k přerušení PEN vodiče někde v síti mimo váš dům (utržený drát vedení, chybný zásah montéra),  máte pak vyšší šanci, že na vašem PEN, resp následně N nebude vyšší napětí a neshoří vám hodně elektroniky a také vás nepokopou všechny kovové přístroje. Pokud bude chtít udělat nový trvanlivý zemnič, tak asi budete muset zakopat nerez pásovinu z materiál V4A, tam máte jistotu, že neurezne ani v komplikovaných zeminách jako je jíl apod.



Název: Re: Má význam svodič přepětí bez uzemnění rozvaděče?
Přispěvatel: Radek Reichel 26.11.2020, 00:39
Moc děkuji za vaše postřehy a ano, mate pravdu, jde o starší dům, kdy hromosvod je uzemněn pouze v jednom bodě, tudíž poradím majiteli at si necha vybudovat nový hromosvod a zároveň uzemni rozvaděč ve kterém bude svodič.
Ještě jednou díky.