Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: PavlaMat 14.11.2020, 22:46



Název: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: PavlaMat 14.11.2020, 22:46
Dotaz se týká CYKY 5 x 6 mm2 jako přívodní kabel od elektroměru k bytovým jističům jednofázově.

Je to požadavek na nejmenší průřez od PRE. To že je absolutně nevhodný pro standardní byt v paneláku vím. Délka kabelů je cca od 2 metrů do 18 metrů v lištách podle vzdálenosti bytů od rozvaděče na podlaží. Má se použít 5 x 10 mm2, to je mi jasné. Bohužel jsem se jako vlastník bytu dověděl o použití 6 mm2 příliš pozdě, když už je připojený. Jističe u rozvaděče jsou prozatím staré bakelity od 15 A po nejnovější 25 A - jednofázově. 15 A jističe jsou i v bytech (1+kk) do kterých není zaveden plyn a vaří na elektrice.

Dům je desetipodlažní . Obávám se budoucí blízké hrozby, až se vymění původní majitelé bytů za mladší generaci a na viditelně nově zrekonstruovan é rozvaděče připojí sklokeramické desky, elektrické trouby, rychlovarné konvice, myčky, sušičky a mobilní klimatizace... ..a vyhoří několik podlaží kvůli úspoře 50 Kč na metru kabelu.

Na volném vodiči jsem změřil průměr 2,55 mm. Výpočtem je průřez 5,1 mm2 a nikoliv požadovaný minimální vodič 6 mm2. Průřez je tedy o 15% menší a to mi přijde na výrobní toleranci opravdu neakceptovatel né. Kabel je značky Prakab a proto mě to udivuje o to víc. Mám za to, že ještě nepředané dílo by šlo celkem snadno reklamovat u montážní firmy. Když jsem s tím šel za předsedou SVJ, že chci poctivý 6mm2, nebo že si raději doplatím na 10 mm2, odmítl mě s tím ať počkám až se to dokončí a zreviduje a pak, že mi nebude bránit ve výměně za 10mm2.

Tento postup se mi nelíbí a nevím jak s tím naložit, aby bylo vše vpořádku tak jak má být. Kromě mého zbytečného výdaje za výměnu nového kabelu, druhou práci, druhou revizi a druhé plombování elektroměru s individuálním výjezdem technika chci hlavně předejít průšvihu s možným požárem, protože v dalších bytech by kabel 5,1 mm2 tak jako tak zůstal.

Co byste mi v této situaci poradili ?







Název: Re: může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Petr Liskar 15.11.2020, 20:56
Na volném vodiči jsem změřil průměr 2,55 mm. Výpočtem je průřez 5,1 mm2 a nikoliv požadovaný minimální vodič 6 mm2. Průřez je tedy o 15% menší a to mi přijde na výrobní toleranci opravdu neakceptovatel né.
Průřez uváděný na kabelu není průřez geometrický,  ale průřez jmenovitý. Jejich význam se liší a liší se tak i jejich hodnoty. To, co jste naměřil a vypočítal, je průřez geometrický.

Tento postup se mi nelíbí a nevím jak s tím naložit, aby bylo vše vpořádku tak jak má být.
Začněte tím, zda provedení je v souladu s projektem.




Název: Re: může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: PavlaMat 15.11.2020, 21:44
Částečně tomu rozumím. Ovšem ani v katalogu jsem nenalezl korekci průměru při použití lepšího vodiče, případně prezentaci, že je použit lepší materiál a proto je použita korekce průměru. To je myslím parametr, kterým by se každý měl chlubit.
Googlil jsem a ani tak jsem se nedopátral žádného výsledku. Například, že u té a té slitiny mědi se provádí korekce průměru tolik a tolik.
Projekt nemám k dispozici. V rozpočtu k výběrovému řízení se uvádí dokonce 5x4mm2 a to montážní firma rozporuje a poukazuje na 5x6mm2.

Jediné, co mohu je asi tak změřit délku kabelu a změřit odpor nezapojených vodičů miliohmetrem. Ale i to vidím jako zbytečnou práci, protože mám sice přesné měřidlo ( 0,1 mili Ohm),  ale ne úředně kalibrované.

Pokud by se mi podařilo z neochotného předsedy dostat projekt ať tam bude cokoliv, k čemu mi to bude, když se zřejmě nepostupuje podle projektu ? To mám jako vyžadovat ještě horší vodič 5 x 4 mm2 ? Řekl bych, že se jen stanovila adekvátní náhrada k 50 let starému hliníku, aby to stálo co nejméně. Mám tedy opravdu obtížně shánět ten projekt ?


Název: Re: může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 15.11.2020, 22:29
Vezměme to čistě prakticky, bez paniky a katastrofickýc h scénářů.
Jaká je zatižitelnost stoupačky, resp. jak je odjštěna?
Tam je větší riziko problému, než na měřené instalaci, můžete si ověřit měřením, zda odpovídá předřazené jištění i v posledním patře.
Je-li z hodin do bytu CYKY 5x6, je to pro panelákový byt naprosto dostačující, i kdyby měl 3x32A jistič, což moc nehrozí.
5x4 je sice technicky dostačující pro 3x25A, ovšem je to provozně neekonomické.

Jinak ECu není slitina, měří se odpor kilometru vodiče daného průřezu a ten se musí vejít do tabulkových hodnot.
Nevím, čím jste měřil, ale optimální je použít kalibrační průměrovou šablonu. Sice mám takový jakoby měřítko na vodiče Mitutoyo, ale díra v plechu je jednoznačná.


Název: Re: může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: PavlaMat 15.11.2020, 23:13
Průměr vodiče jsem měřil digitální šuplerou. Pro jistotu jsem použil ještě i klasickou. Vodič je ideálně kulatý na obou koncích, proto jsem přesvědčen, že je drát přesně vyrobený cca na 0,01 mm v celé délce, možná je ještě přesnější, než dokážu změřit šuplerou. Mám i mikrometr,ale to už mi přijde zbytečné měřit na ještě větší přesnost u CU drátu.

Na 10 patrový dům, tedy 32 bytů jsou v rozpočtu nožové pojistky 150 A 3 kusy.
Dále kabely CYA K 95  (délka 175metrů),  to bude zřejmě pro každou fázi jeden vodič. Zřejmě se využije jeden silnější a ne několik vodičů jako u starého rozvodu z hliníku, které jsou taženy 2 - 3x, nevím přesně.


Název: Re: může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: PavlaMat 15.11.2020, 23:16
A pro upřesnění, byty jsou až na jednu vyjímku v naší sekci připojeny všechny jednofázově.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Tomáš Žabka 16.11.2020, 10:38
Nevím, proč se v dnešní době všichni chytají průměru vodiče a z něho dopočítávají průřez. Tyto hodnoty jsou zcela zcestné, zásadní pro určení průřezu je měrný odpor na 1km tedy norma 60228. Výrobce se často ohání tím, že použije čistší měď a proto může mít vodič tenší.
Navíc vodiče 5x6 jsou pro připojení bytu v pořádku, v jiném vláknu jsem před chvilkou uváděl povolené zatížení podle normy 33 2000-5-52 (https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,44116.0/topicseen.html).
Předpokládám, že průřez 10mm2 jste uváděl pro minimální průřez PEN (Cu 10mm2 a Al 16mm2),  ale u 5ti žilových kabelů už do bytu vede L,L,L,N,PE.

Co se týče elektrických a mechanických vlastností kabelů, tak to jsem si teď užil až nad hlavu.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 16.11.2020, 12:59
Z jistého úhlu pohledu je to docela špatně:
- pokud je v bytech původní elektroinstala ce v TN-C, je třeba aby byl přiveden vodiš PEN
- nejmenší průřez PEN vodiče je 10mm2 Cu
- můžeme argumentovat tím, že spojíme modrý a zeleno/žlutý a máme 12mm2, ale opět z jistého úhlu pohledu je to špatně, co je jednou rozděleno na N a PE, nesmí se již spojit

Takže kdybych to měl jako RT posoudit, rád bych viděl jak to v Technické zprávě řeší projektant


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Tomáš Žabka 16.11.2020, 13:19
S pohledem na situaci, který nastínil pan Schwarz se nedá nic jiného než souhlasit.

Pokud v některém z bytů není provedena rekonstrukce elektro, tak požadavek na průřez přívodu 10mm2 je oprávněný, připojení musí být provedeno L,L,L,PEN. Vše by mělo být v projektu.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Martin Kurka 16.11.2020, 13:56
Co se týče bezpečnosti, tak se nemusíte bát. I kdyby byl kabel jen průřezu 4mm2,  pak přenese při 2 zatížených vodičích 28A a při 3 zatížených vodičích 26A (v popisovaném uložení B2).

Co se týče hospodárnosti, při hóódně velkém zatížení bytu 2 hodiny denně 25A a 4 hodiny denně 10A, 10 hodin denně 5A a 8hodin 1A je optimální průřez někde kolem  10-16mm2. Kdyby se do přepojení na trojfáz daly dát 2 žíly kabelu paralelně, je to fiktivní průřez 12mm2 a optimu se blížíte.
Pro porovnání, takové zatížení znamená roční platbu za el energii cca 70 tisíc Kč.
Při budoucím  trojfázovém rozfázování se ztráty ve vedení principiálně sníží a pro 6mm2 nebude hospodárnost 16m vedení 6mm2 nijak špatná.

Nemyslím tedy, že návrh přípojek je špatný, nebo nedostatečný a už rozhodně není nebezpečný. Ideální by bylo co nejrychleji zkrátit přechodné období a byty elektrifikovat trojfázově.

Co se týče průřezu, vámi uváděný průměr je i na mne pod hranicí ideální vodivosti, hranice geometrického průřezu pro 6mm2je podle mne kolem průměru 2,6mm a výše.
Je možné, že výrobce nějakým moderním technologickým zázrakem vodivost zvýšil  nad starou teoretickou, je ale i možné, že Kabel nevyrobil Prakab, jen se někdo přiživuje na jeho účet a prodává padělky a že spotřebitelský m dotazem u asociace výrobců kabelů, která hlídá kvalitu kabelů V ČR, vyvoláte smršť. Schovejte si vzorek kabelu.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: ACEOF ACES 16.11.2020, 14:17
Výrobci požívají na běžné kabely měď, která má měrný elektrický odpor 17,9nanoohmmetru při 20°C, můžete si to změřit a spočítat.

Kabel CYKY 5x5,1 má dovolené zatížení krajního vodiče 31A při uložení B2 a třech zatížených vodičích.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Václav Třetí 16.11.2020, 14:20
Tak nevím, co si mám o dotazu myslet.

 Průměr žil 5,1mm představuje průřez 20.4mm2. Takový vodič neexistuje! Tolerance ve výrobě jsou, že nás výrobci šálí nesmysly o dokonalejší mědi to také víme, ale rozdíl je příliš velký na obě strany. Elektrotechnic ká měď není slitina, měla by být naopak velice čistá.

Průřez 16mm2 má geometrický průměr 4,5mm, průřez 25mm2 představuje 5,6mm. Skutečný vodič bude o něco menší, ne však o tolik.

Není to vodič změřený i s izolací?


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Martin Kurka 16.11.2020, 14:28
O tom si myslím, že je chybně napsaná titulní otázka. Naštěstí v textu dotazu je to správně.
I mne to zmátlo, šel jsem se podívat :),  jestli jsem nezapomněl výpočet obsahu kruhu. A pak jsem si uvědomil, že ohnout pětižilový kabel o průměru žíly 5mm bych asi nedal a začal lépe číst...
Mám dojem, že otázku by měli moterátoři opravit, ať nám nedělá ostudu.



Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Václav Třetí 16.11.2020, 14:54
Jo, jo průřez / průměr - všechno jedno! Také jsem to přehlédl. Ale i tak je to divné a podezřelé, to není ani 4mm2 ani 6mm2. To je zase skoro uprostřed. Nebylo to náhodou měřené čínskou šuplerou z umělé hmoty? Ta mívá chybu několik desetin mm, to by vše vysvětlovalo.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 16.11.2020, 15:00
Pokusím se odpovědět na původní dotaz.

Rozdíl mezi jmenovitým a skutečným průřezem tu už byl vysvětlen dostatečně.

Kabel 6 mm2 s PVC izolací v tepelně izolační stěně vydrží téměř 30 A. Pro předjištění 25A, které je pro bytové účely dostatečné, tedy s rezervou vyhoví. Máte k dispozici přes 17 kW s určitou soudobostí.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: PavlaMat 17.11.2020, 21:02

Co se týče hospodárnosti, při hóódně velkém zatížení bytu 2 hodiny denně 25A a 4 hodiny denně 10A, 10 hodin denně 5A a 8hodin 1A je optimální průřez někde kolem  10-16mm2. Kdyby se do přepojení na trojfáz daly dát 2 žíly kabelu paralelně, je to fiktivní průřez 12mm2 a optimu se blížíte.

Nemyslím tedy, že návrh přípojek je špatný, nebo nedostatečný a už rozhodně není nebezpečný. Ideální by bylo co nejrychleji zkrátit přechodné období a byty elektrifikovat trojfázově.

Je možné, že výrobce nějakým moderním technologickým zázrakem vodivost zvýšil  nad starou teoretickou, je ale i možné, že Kabel nevyrobil Prakab, jen se někdo přiživuje na jeho účet a prodává padělky a že spotřebitelský m dotazem u asociace výrobců kabelů, která hlídá kvalitu kabelů V ČR, vyvoláte smršť. Schovejte si vzorek kabelu.


Zatížení bude v mnoha bytech větší, jak píšete. Kde je sklokeramická deska a elektrická trouba, mikrovlnka a varná konvice, pračka, není třeba ještě další spotřebiče vymýšlet. A spotřebu mám s těmito spotřebiči kolem 1300 Kč/ měs. Na jedné fázi samozřejmě.

Vzorek kabelu nemám, elektrikáři jsou čistotní a uklízejí po sobě. Nicméně v domě je toho kabelu až až.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: PavlaMat 17.11.2020, 21:07
Tak nevím, co si mám o dotazu myslet.

Průměr žil 5,1mm představuje průřez 20.4mm2. Takový vodič neexistuje!

Není to vodič změřený i s izolací?

Máte pravdu, že jsem v popisku napsal špatně průměr místo průřezu.
Průměr je 2,55 mm, vypočtený průřez 5,1 mm2. Je to opravdu měřené bez izolace.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: PavlaMat 17.11.2020, 21:11
Jo, jo průřez / průměr - všechno jedno! Také jsem to přehlédl. Ale i tak je to divné a podezřelé, to není ani 4mm2 ani 6mm2. To je zase skoro uprostřed. Nebylo to náhodou měřené čínskou šuplerou z umělé hmoty? Ta mívá chybu několik desetin mm, to by vše vysvětlovalo.

Měřil jsem digitální šuplerou (ano, všechny jsou z číny, obvykle i ty značkové).
Ta druhá mechanická je ovšem starý poctivý český výrobek Somet, nebo Kinex (nevím přesně, už je trochu zašlá). Mechanickou mám víc, než 30 let. Obě měří stejně.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Peter Lovacký 17.11.2020, 21:20

Průměr je 2,55 mm, vypočtený průřez 5,1 mm2. Je to opravdu měřené bez izolace.
Podľa môjho keď dakde napíšem číslo 6, tak má platiť že 6=6 a nie že 6=5,1....žeby nová doba v honbe za ziskom? :)


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 17.11.2020, 21:57
Podľa môjho keď dakde napíšem číslo 6, tak má platiť že 6=6 a nie že 6=5,1....žeby nová doba v honbe za ziskom? :)

Už nějakou dobu platí, že 230V = 207V až 253V. A když to změříte přesně v ideálních podmínkách, zjistíte, že je to 231V.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: PavlaMat 17.11.2020, 22:28

3 fáze nejsou naprosto nezbytné (i když by toto bylo jedním z řešení),   když s jistými omezeními (současný provoz spotřebičů) se dá bez problému provozovat na 1x25 A jistič. Znamenalo by to 3x 25 A a rezervace příkonu. Nenašel jsem to u PRE, ale EON píše 200 Kč za ampér u 1 fáze, 500 Kč za ampér u 3f. To by znamenalo doplatit 2 x 25 A = 25 000 Kč jen za příkon. Nezlobte se na mě, že do toho nechci jít, to je má dvouletá spotřeba, v bytě bez výhledu na další náročné spotřebiče. U sporáků na 3fáze 3x20 A často vypadává - zkušenosti vlastníků v činžáku u švagra. Většina z nich přešla z 3x20 A na 3x25 A. Tak je to vždy o jističi 25A, nebo víc. Nechci se dlouze rozepisovat, 3fáze opravdu v mém případě ne.

Bohužel jsem zde nenašel radu co mám udělat, abych měl přívod k bytu tak jak má být, ideálně tu 5x10 ? Raději bych vyřešil příčinu a neodstraňoval až následek.


RT zde uvádějí, že by to s 5x6 nemělo projít revizí i když by průřez na příkon měl vyhovět. Opravdu si mám myslet, že to revizi neudělá, když tady firma natáhla v celém paneláku kolem 6 km kabelu 5x6 jen na přívodech k bytům ? Dobře, dejme tomu, že by to opravdu revizí neprošlo a kabely se vyměnily, což si nemyslím. Problém by byl vyřešen. Co když to opravdu projde revizí ?
To mám vážně po revizi nový kabel včetně práce a nové revize a plombování zajišťovat a platit podruhé ? Spíše mi poraďte, co mohu udělat, aby se to uvedlo do pořádku. Předseda SVJ to řešit nechce, montážní firma to se mnou pravděpodobně řešit vůbec nebude, protože nejsem oprávněn jednat za SVJ, proto považuji za zbytečné montážní firmu kontaktovat.
Štve mě to o to víc, když vidím ceník, který mi tu jeden RT poskytl. My za tu 5x6 platíme 115 Kč za metr bez daně. To je cena blízká 5x10 a ne ošizená 5x6, případně falzifikát... ?

Vidím, že asi zbývá úřední cesta. Nenapadá mě jiné řešení, než vlastní RT, posudek, advokát, trestní oznámení, nebo jen žaloba. Nedokážu posoudit pro úřední řešení, kdo konkrétně nese vinu a kdo za to bude zodpovědný. Touhle cestou jsem jít nechtěl a rozhodně nechci, pokud to půjde jinak. Ale tlačí mě čas a když tomu na 100% nerozumím, tak se tomu nechci věnovat sám, ale s odborníkem, který to dotáhne k úspěchu. Pokud se to nebude dát vyřešit domluvou, tak se na mě nikdo nemůže zlobit, že to půjde nedomluvou.
Kdo by byl ochoten mi s tím pomoci a co mě to bude (zhruba) stát ?



Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: PavlaMat 17.11.2020, 22:31
Děkuji všem za názor. je první věta. Škoda, že nejde příspěvek editovat při překlepu. :)


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: PavlaMat 17.11.2020, 22:32
"Děkuji" je slovo, které systém vymaže. Tomu nerozumím.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: PavlaMat 17.11.2020, 22:34
D ě k u j i je slovo, které systém nezobrazí. Tohle opravdu nechápu. Už to píšu počtvrté.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Martin Kurka 17.11.2020, 22:39
Zatížení bude v mnoha bytech větší, jak píšete.... A spotřebu mám s těmito spotřebiči kolem 1300 Kč/ měs. Na jedné fázi samozřejmě.
...Pro porovnání, takové zatížení znamená roční platbu za el energii cca 70 tisíc Kč.
Takže ať počítám, jak počítám, předimenzoval jsem výpočet proti Vašemu odběru nejméně 4x. vy máte za rok platbu cca 15 600Kč,  přípojka 5x 6mm2 Cu utáhne 3 byty vaší spotřeby.

Trochu si pletete kdy je revizní závadou 5x 6mm2  před elektroměrem  a kdy by mohla být i za elektroměrem. Za elektroměrem je rozhodující velikost jističe před elektroměrem způsob uložení vodiče a stupeň elektrifikace bytu.

A mimochodem, jestli jim vypadává 2x20A na přetížení v obyčejném paneláku, kde se netopí ani neohřívá teplá voda elektrikou, tak mají špatně rozfázované spotřebiče, nebo ošizený počet okruhů pro spotřebiče vysokého výkonu, jak to má správně být.

20A jistič skoro hodinu převede cca 25A ,  25A jistič skoro hodinu 30A.  Vypnout do hodiny mají až nar 1,45 násobek jemenovitého proudu.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: David Hruda 17.11.2020, 23:01
... ale EON píše 200 Kč za ampér u 1 fáze, 500 Kč za ampér u 3f. To by znamenalo doplatit 2 x 25 A = 25 000 Kč jen za příkon....
Chvilku mi trvalo, než jsem pochopil vaše uvažování.
Počítáte to špatně.
3x 25 = 25x500= 12500 Kč.
1x 25 = 25x200= 5000 Kč
12500- 5000= 7500 Kč je cena za navýšení příkonu z 1x25 na 3x25.

Kolik je ve vašem domě bytů, když délka kabelů z ER do RB je v součtu vámi udávaných 6 km?

Zdá se mi, že stejně chybně i uvažujete o průměru /průřezu kabelů a vyvozujete ze svých úvah naprosto mylné závěry.



Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Peter Lovacký 17.11.2020, 23:11
Už nějakou dobu platí, že 230V = 207V až 253V. A když to změříte přesně v ideálních podmínkách, zjistíte, že je to 231V.
O tom samozrejme viem že existuje istá +- tolerancia...a le taký rozdiel dnes, keď nie je problém vyrábať v presnosti na mikrometre?
To naozaj je podľa vás pre 6ku povolená tolerancia +-15%? Podobne jak 10% pre Un?

No, digišubleru mám, tak ju len tak pre zaujímavosť teraz použijem častejšie... a keď na 6ke nameriam 6,9 tak dám vedieť..aj s fotkou...mám ale silný tušák že sa tak nestane  ;)


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: PavlaMat 17.11.2020, 23:29
Chvilku mi trvalo, než jsem pochopil vaše uvažování.
Počítáte to špatně.
3x 25 = 25x500= 12500 Kč.
1x 25 = 25x200= 5000 Kč
12500- 5000= 7500 Kč je cena za navýšení příkonu z 1x25 na 3x25.

Kolik je ve vašem domě bytů, když délka kabelů z ER do RB je v součtu vámi udávaných 6 km?

Zdá se mi, že stejně chybně i uvažujete o průměru /průřezu kabelů a vyvozujete ze svých úvah naprosto mylné závěry.



U výpočtu jsem nenašel kalkulačky pro výpočet. Vycházel jsem ze zkušenosti, kdy po mě chtěl v předchozím novém bytě ČEZ z 3x16 A na 3x25 A   13500 Kč, než mi dají elektroměr. Bylo to v roce 2010. Pak mi pomohl developer s dokladem, že příkon rezervovali a podruhé to ČEZ už nedostali.  :)

7500 Kč za 3x25 Kč z jednofáze už by snad stálo za úvahu. Nicméně to asi není úplně potřeba. Stále ale řešíme jeden byt, ale neřeší to kabel, který je ne-vyhovující. Nicméně o 3f mohu případně uvažovat v budoucnu.

Bytů máme v domě 450.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Láslo Kečkemét 17.11.2020, 23:46
O tom samozrejme viem že existuje istá +- tolerancia...a le taký rozdiel dnes, keď nie je problém vyrábať v presnosti na mikrometre?
To naozaj je podľa vás pre 6ku povolená tolerancia +-15%? Podobne jak 10% pre Un?

No, digišubleru mám, tak ju len tak pre zaujímavosť teraz použijem častejšie... a keď na 6ke nameriam 6,9 tak dám vedieť..aj s fotkou...mám ale silný tušák že sa tak nestane  ;)

Už tady zazněla správná a vyčerpávající odpověď. Nechápu že vám nestačí.

Nevím, proč se v dnešní době všichni chytají průměru vodiče a z něho dopočítávají průřez. Tyto hodnoty jsou zcela zcestné, zásadní pro určení průřezu je měrný odpor na 1km tedy norma 60228. ..........

RT zde uvádějí, že by to s 5x6 nemělo projít revizí i když by průřez na příkon měl vyhovět.

Já zde ale vidím pouze názory na to, že za určitých podmínek by to nemuselo být správně. Zdá se mi že si z textů vybíráte jen věci které podporují vaše konspirační teorie a vaše žaloba by pravděpodobně nebyla úspěšná. Důležitý bude i samotný projekt. Kontaktujte raději projektanta vašeho díla a proberte vaše obavy s ním. Pokud vás odpovědi neuspokojí, je čas na internetové fórum. Ne obráceně.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Václav Třetí 18.11.2020, 05:53
Výpočet připojovacího poplatku: Pro jednofázový odběr se hodnota požadovaného hlavního jističe násobí částkou 200,- Kč. Pro třífázový odběr se hodnota hlavního jističe násobí částkou 500,-Kč. V místě, kde již odběr je a pouze se  hodnota jističe navyšuje, se od poplatku za nový jistič odečte poplatek odpovídající starému jističi. Ve vašem případě tedy (25 x 500) - (25 x 200) = 7500  Pro vámi citovaný dřívější přechod z 3 x16A na 3 x25 A je správný výpočet následující: (25 x 500) - (16 x 500) = 4500

Co se týká použitého průřezu je věc také jednoduchá. Průřez 10mm2 se vyžaduje jen v případě použití přívodu do bytu s PEN - tedy čtyři vodiče, pokud se použije přívod od elektroměru k bytu pětižilový a je tedy veden samostatně vodič PE a N, není požadavek na průřez 10 mm oprávněný, pro 25A bohatě stačí průřez vodičů 6 mm2

P.S. Ještě k tomu měření šuplerou. Některé digitální mívají tu necnost, že po zapnutí ukazují záporný náměr, byť jsou čelisti v nulové poloze a je třeba provést vynulování tlačítkem "reset" nebo "zero". Jinak je naměřená hodnota menší o onu na začátku měření zobrazenou zápornou hodnotu.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 18.11.2020, 08:33
O tom samozrejme viem že existuje istá +- tolerancia...

S tolerancí to něco společného má, ale jinak, než uvažujete.

Jmenovité průřezy a jejich elektrické vlastnosti vznikaly před několika desítkami let.

V té době nebylo možno vyrobit žílu s takovou přesností, jako dneska. Průřez takové žíly i kvalita materiálu kolísaly v délce docela dost, tak se hodnota nastavila s dostatečnou tolerancí.

Dneska je technologie výroby někde jinde, tak postačí, pokud výrobce splní elektrické parametry použitím přesnějšího tažení drátu a použitím kvalitnější mědi. Samotný průřez v tom hraje minimální roli.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Peter Lovacký 18.11.2020, 08:46
S tolerancí to něco společného má, ale jinak, než uvažujete.

Chápem, dikes p. Svejkovský...h ádam sa k tej 60228 časom dostanem..len tak,.. zo zvedavosti  :)


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: ACEOF ACES 18.11.2020, 09:37
Výrobci požívají na běžné kabely měď, která má měrný elektrický odpor 17,9nanoohmmetru při 20°C, můžete si to změřit a spočítat.

Kabel CYKY 5x5,1 má dovolené zatížení krajního vodiče 31A při uložení B2 a třech zatížených vodičích.

5,1=6 to je snížení spotřeby o 15%,  ale to je stále málo. Výrobci kabelů by měly vysvětlit odborníkům, že 1,5=2,5.
Je potřeba podstatně snížit spotřebu a času není na zbyt.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Petr Liskar 18.11.2020, 19:47
řešíme jeden byt,  ale neřeší to kabel, který je ne-vyhovující.
promiňte prosím mojí zabedněnost, ale na to, že konkrétně ve Vašem případě jednoho bytu je kabel od elektroměru do bytu v ráži 5x6mm2 nevyhovující, jste přišel jak?


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: PavlaMat 19.11.2020, 01:31
Tentokrát nepoužiji citace systému, protože nevím jak citovat více autorů najednou a odpovědi by se zbytečně protahovaly.

Na základě pomoci vás všech se dostávám k problematice víc do hloubky.
Provedl jsem měření dvou nezapojených vodičů. Délka kabelu byt - rozvaděč je 3,8 metru. Změřil jsem jednu, druhou a pak obě žíly zapojené do série. Při seriovém zapojení jsem pochopitelně počítal dvojnásobnou délku 7,6 m.
Na první jsem naměřil 11,6 miliOhm, na druhé 11,7až 11,8 miliOhm, do série 23,1 miliOhm (viz foto). Když to vynásobím trojčlenkou, vyjde mi katalogový maximální odpor jádra 3,08 Ohm/km pro vodič průřezu 6 mm z tabulky od Tomáše Žabky. Kabel má JEDNU vlastnost dle tabulky. Jen tak tak se vejde do maximálního odporu jádra. Kabel má hraniční vlastnost, není to žádný terno, nemá žádnou rezervu, stěží se dá hovořit o průměrné hodnotě. Už nemůže být horší, aby prošel normou. Prostě a jednoduše ho vidím jako Low-End. Kdo by si dobrovolně koupil kabel 5,1 mm2, když má mít průřez 6 mm2 ?

Pane, mám tady supr. 5,1 mm2, nebo 6mm2, který si vezmete? Mám koupit 6mm2, tu pětku si nechte pro nějakého zoufalce, který to koupí. Takhle to vidím, když si půjdu koupit kabel.

Jiří Schwarz a Tomáš Žabka oba píší, že z jistého úhlu pohledu je to takto špatně.

Martin Kurka píše o nehospodárném provedení a o optimálním průřezu 10-16 mm2. Ano se sklokeramikou, troubou a dalšími spotřebiči. Zatížení bude na hranici, několik hodin denně, kdy se bude vařit. Pak bude odběr ok, takový průměr. Odběr bude v zásadě podle tohoto modelu, jak píše Martin Kurka. Nemyslím si, že by tento vodič utáhl 3 byty. Teorie je pěkná věc, ale v praxi takového rovnoměrného zatížení v maximu nikdy dosáhnout nelze. Několik hodin bude na maximálním zatížení. Jakou že bude mít teplotu ? Co na to životnost izolace oproti dimenzování s rezervou ?

Václav Třetí: měření šuplerou je ok, ovládám ji opravdu dobře, chyba měření průměru vodiče určitě nevznikla.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: PavlaMat 19.11.2020, 01:32
Anonymus, jaké konspirační teorie ? Pracuji s konkrétními fakty - zkušenostmi ostatních z diskuse i s vlastními. Je obtížné u nás kontaktovat projektanta, když nevím ani kdo to je. K dispozici mám jen některé dokumenty, projekt mezi nimi není. Výbor s vlastníky komunikuje jen v záležitostech, v kterých uzná za vhodné. Na dotazy neodpovídá. Po několika urgencích odepíše jen vyjímečně, zpravidla bez odpovědi. Kontrolní komise urguje, je však neúspěšná a další kroky kromě urgencí odpovědí nepodniká. Víc se rozepisovat nebudu, protože by se v naší diskusi začaly poznávat osobnosti našeho výboru SVJ. Zkusím požádat SVJ o projekt. Není jisté kdy se k němu dostanu a zda-li vůbec.

Jirka Š. Svejkovský. Nechci napsat nevhodně, trochu mi trvá, než uchopím Vaši myšlenku. S takovými lidmi se asi setkáváte často. Je to má chyba. Možná je systém vodičů v současnosti nastaven již nevyhovujícím směrem. Prezentuje se průřez, který neodpovídá. Odpor vodiče se uvažuje při projektu a dál se s ním již „nepracuje“. Pod proudovou zatížitelností se nenabízí. Zkusil někdo jít pro kabel na 30 Ampér ? Asi bude za exota. V každém případě se prioritně prezentuje průřez, (pod představou hmotnost mědi),  která je léty zažitá a kterou zakoupením nedostanu. Právem se mohu cítit jako zákazník podvedený dimenzováním na samé hranici, nepochybně kratší životností izolace, tedy celého kabelu a „šizením“ podmíru průřezu. Současný stav 50 letého hliníku je u nás dezolátní. Nějaký dobrák u nás chce ušetřit, aby mohl zakrátko rozjet nové výběrové řízení na opravu díla. Záruka na práci je u tohoto rozvodu dle smlouvy 5 let. Umím si představit, že 6. rok přijde revizák na každoroční revizi a uvidí vyhřátou izolaci u pár bytů a přípojky k bytům se budou dělat „všude“ znovu. Tentokrát už bez rozvaděčů a svislých kabelů a budeme mět být spokojení, že to bude jen tak levné... Nainstalujeme nový lepší kabel s ještě lepší mědí a průřezem tentokrát už jen 4,8 mm2, protože je zase o moc lepší než ty původní.....


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: ACEOF ACES 19.11.2020, 14:01
...
Provedl jsem měření dvou nezapojených vodičů. Délka kabelu byt - rozvaděč je 3,8 metru. Změřil jsem jednu, druhou a pak obě žíly zapojené do série. Při seriovém zapojení jsem pochopitelně počítal dvojnásobnou délku 7,6 m.
Na první jsem naměřil 11,6 miliOhm, na druhé 11,7až 11,8 miliOhm, do série 23,1 miliOhm (viz foto)...

R=0,0231+1%zRozsahu=0,0231+0,004=0,0271ohmů

S=(0,0179x7,6)/0,0271=5,02mm2 -> d=2,53mm

...
Na volném vodiči jsem změřil průměr 2,55 mm. Výpočtem je průřez 5,1 mm2 a nikoliv požadovaný minimální vodič 6 mm2. Průřez je tedy o 15% menší a to mi přijde na výrobní toleranci opravdu neakceptovatel né. Kabel je značky Prakab a proto mě to udivuje o to víc...


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Láslo Kečkemét 19.11.2020, 18:33
Anonymus, jaké konspirační teorie ? Pracuji s konkrétními fakty - zkušenostmi ostatních z diskuse i s vlastními. ......

Už to zaznělo několikrát. Namátkou vybírám

Dneska je technologie výroby někde jinde, tak postačí, pokud výrobce splní elektrické parametry použitím přesnějšího tažení drátu a použitím kvalitnější mědi. Samotný průřez v tom hraje minimální roli.

Nevím co je na tom nepochopitelné ho. KAbel CYKY 5J průřezu 6mm2 je minimální rozumný kabel pro přívody do bytů. V případě že bude přívod požadován v TN-C (PEN),  vyhoví díky vyjímce i tento kabel (u bytů do určité vzdálenosti od elektroměru, tedy ne úplně vždy)
Ve finále je jedno zda má průřez 5,1mm2, nebo 6mm2. Důležité jsou jeho parametry garantované výrobcem a ty splňují minimální požadavky kladené na váš přívod. Prostě to přijměte jako holý fakt.
Ve velkoobchodě by jste byl s vaším dotazem na 30A kabel možná za exota, ale jistě by vám nabídli ten samý kabel, na který zde nadáváte (samozřejmě i dle uložení a jeho délky). Nenajdete tam ani kabely první a druhé kategorie, určené pro zoufalce. Tolik k vašim konspiračním teoriím. Osobně si myslím že se v tom šťouráte až tak moc, že se v tom ztrácíte a nesmyslně plýtváte čas na věc, která je tak jednoduchá.

Ještě k těm vašim naměřeným hodnotám. Jakou přesnost má váš měřící přístroj v daném rozsahu? Při jaké teplotě vodiče probíhalo měření? Bez těchto důležitých informací stále jen vaříte z vody a dostáváte nepřesné výsledky, přes všechny přesné výpočty.

To že se nemůžete spojit s projektantem je špatné a že SVJčko mnoho nekomunikuje také. Myslím si ovšem že mít za člena SVJčka takového rejpala jako jste vy, taky nebude žádný šlágr, ale spíš hra o nervy. Zkuste se nad tím jen trochu zamyslet. Podívejte se do této diskuse a spočítejte kolikrát jste dostal odpověď a stále si melete svou a odpovědi odborníků ignorujete.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Peter Lovacký 19.11.2020, 19:11
Podívejte se do této diskuse a spočítejte kolikrát jste dostal odpověď a stále si melete svou a odpovědi odborníků ignorujete.

Ja napríklad túto odpoveď odborníka vôbec neignorujem...


Co se týče průřezu, vámi uváděný průměr je i na mne pod hranicí ideální vodivosti, hranice geometrického průřezu pro 6mm2je podle mne kolem průměru 2,6mm a výše.
Je možné, že výrobce nějakým moderním technologickým zázrakem vodivost zvýšil  nad starou teoretickou, je ale i možné, že Kabel nevyrobil Prakab, jen se někdo přiživuje na jeho účet a prodává padělky a že spotřebitelský m dotazem u asociace výrobců kabelů, která hlídá kvalitu kabelů V ČR, vyvoláte smršť. Schovejte si vzorek kabelu.



Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Martin Kurka 19.11.2020, 22:21
Pane kolego Lovacký, můj názor hned o příspěvek dál opravil kolega Aceof Aces, že výrobci dnes umí udělat měď o vodivosti 17,9 nΩm

Výrobci požívají na běžné kabely měď, která má měrný elektrický odpor 17,9nanoohmmetru při 20°C.
Tím moje pochybnosti padají a kabel vodivostí naprosto vyhovuje i při tomto změřeném průměru vodiče. Pokud vás to nepřesvědčilo, pak by vás mělo přesvědčit praktické měření.
Zde jste měl i možnost poznat, že na 2x3,8m = 7,6m byl tazatelem naměřený odpor 23,1 mΩ. Tazatel určitě neměl motivaci podvádět.

...Při seriovém zapojení jsem pochopitelně počítal dvojnásobnou délku 7,6 m.
... do série 23,1 miliOhm (viz foto). Když to vynásobím trojčlenkou, vyjde mi katalogový maximální odpor jádra 3,08 Ohm/km pro vodič průřezu 6 mm z tabulky od Tomáše Žabky.

To znamená, že podle měření vychází odpor kilometru takto změřeného vodiče  23,1*1000/7,6 = 3 039mΩ = 3,039Ω. A jsme pod normovanou hodnotou 3,08Ω/km. Onu hodnotu odporu kterou kdysi měly vodiče průřezu 6mm2 se podařilo technologickým zlepšením vodivosti mědi snížit natolik, že dnes stejně kvalitní vodič, s naprosto stejnými ohmickými ztrátami má průřez jen 5,1mm2.
Já nejsem žádný staromilec, abych byl smutný z toho, že se výrobcům podařilo takto zlepšit technologii. Naopak když jsem odnášel starou barevnou televizi do sběrného dvora, nebylo mi ani trochu líto, že nová televize s o kus větší LCD obrazovkou a se sedminovou spotřebou elektrické energie je tak lehká, že to už není poctivý 40kg kus železa a skla, ale jen 5kg placka.
 Rád se budu tahat na stavbu s lehčím kabelem mědi, který má stejné vlastnosti, jako míval před ním ten s tlustší méně vodivou mědí.
Já totiž vím, že vodivost vodiče je jeho hlavní vlastnost. Jeho průřez a hmotnost jsou pro eletrikáře naprosto vedlejší údaje, které by nejraději co nejvíce snížil.  Kdyby někdo vyvinul supravodivý kabel mající supravodivost za teploty  do 100°C rád odložím všechny měděné vodiče aby z nich ulili zvony na oslavu takové události. A nainstaluji s radostí i na přívod kompresoru s odběrem 1MW tu tkaničku supravodivé hmoty i kdyby byla o průměru žil 4x0,8mm a jeho cena byla proti měděnému i skoro dvojnásobná.

Mimochodem všimněte si, že už hodně dlouho výrobci neuvádí u označení kabelu milimetry čtvereční, ale jen bezrozměrné číslo.  Ne 5Jx6mm2 či 3Jx2,5mm2 ale 5Jx2,5 nebo 3Jx2,5.

Historické značení je dnes matoucí. Ale když víme jak k takové nelogičnosti došlo, přijměme ji.



Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Petr Liskar 19.11.2020, 23:08
Na první jsem naměřil 11,6 miliOhm, na druhé 11,7až 11,8 miliOhm, do série 23,1 miliOhm (viz foto).
Měření na kousku vodiče velkého průřezu pomocí kapesního multimetru je zatížené tak velkou chzbou, že vyvozovat z toho jakýkoliv závěr je nerozum.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Petr Liskar 19.11.2020, 23:12
Anonymus, jaké konspirační teorie ? Pracuji s konkrétními fakty - zkušenostmi ostatních z diskuse i s vlastními. Je obtížné u nás kontaktovat projektanta, když nevím ani kdo to je.
Vidíte, a přitom stačí jedna návštěva stavebního úřadu a projekt máte v ruce.
Upřímně, to že se s Vámi nechce nikdo bavit a na vaše "reklamace" reagovat, se věru vůbec nedivím...


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: ACEOF ACES 19.11.2020, 23:39
ró=(0,0231x5,1)/7,6=0,0155
to nemá ani 100% čistá měď při 5°C

R=(0,0179x7,6)/5,1=0,0267ohmu, tj.3,51ohmu na km


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Peter Lovacký 20.11.2020, 05:33
Zaujímavá debata...

Určite mi ťažko posúdiť presnosť multimetra a šublery p. PavlaMat, no kebyže si mám vybrať, tak budem viac veriť jeho šublere jak multimetru...a s vodivosťou to bude najskôr myslím tak jak píše p. Aces, teda by som normovo bral tých 0,0179
Kebyže dajmetomu ale úplne verím tomu multimetru p. PavlaMat (akože) a zároveň aj vodivosti 0.0179, tak by mu šublera potom mala ukázať priemer dačo okolo 2.74mm, čo vychádza na cca 5.9 mm2

Ja istože netvrdím že sa vyrábajú nevyhovujúce káble, alebože reálne nevyjde slučka, ale jak v tej debate pozorujem, tak môže byť celkom zaujímavé občas v praxi overiť mechanickú kvalitu vodičov, i keď nie hneď rovno typovou skúškou, ale len tak pre seba...aby si človek aspoň vedel lepšie vybrať svojho preferovaného výrobcu na kvalitnú robotu

Ono si ale myslím že z iného pohľadu je dosť dôležitý aj ten skutočný prierez, teda aspoň keď sa na to pozerám cez 5-54ku, kde je pre PEN minimum 10mm2 ... a píše sa tam, že práve z mechanických dôvodov, takže podľa môjho je tá hranica asi dosť dôležitá, a to dokonca už aj pre prúdy vyššie jak len 10mA, kde by len čo do vodivosti stačilo aj oveľa menej
A tiež si myslím, že až príliš tenký vodič (aj keď dosť vodivý) by mohol byť kus problém i pre svorky a ich uťahovacie momenty....pod ľa môjho sú tie normy medzi sebou dosť všelijako previazané

A možno je najlepšie rovno a bez výhrad veriť výrobcom, a pri východiskovej revízi radšej nič nezisťovať a nič nemerať overeným meradlom... napr. taký PEN CU10 či AL16.... jak sa potom škrabať na hlave že čo s tým nameraným výsledkom ďalej, keď mi vyjde napr. (tipnem si podobne menej jak p.PavlaMatovi),  priemer 3,36mm Cu, alebo 4,3mm Al....


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: ACEOF ACES 20.11.2020, 09:58
Hodnoty naměřené posuvnými měřítky odpovídají hodnotě naměřené ohmmetrem.
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,44118.msg346932.html#msg346932


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Peter Lovacký 20.11.2020, 10:41
Hodnoty naměřené posuvnými měřítky odpovídají hodnotě naměřené ohmmetrem.
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,44118.msg346932.html#msg346932
Čo vo výsledku dáva, že 3,51 ohmu je viacej jak 3,08 v norme...keď teda dobre chápem čo ste rátal včera v noci
Som to myslel tak, že nato aby tá 6ka vošla s vami udávanou vodivosťou do normy, tak by mala šublera ukázať priemer tých cca 2,74...ale hej, máte pravdu meradlá vyzerajú celkom presne..

Máte dajaké info, že to ró (0,0179) o ktorom píšete, že to platí pre všetkých výrobcov rovnako podľa dajakej výrobkovej normy?

Zaujíma ma to čisto teoreticky..te raz určite nezačnem od zajtra všade kupovať namiesto 3x2.5ky rovno 3x4ku, to mi zas už príde kus cez čiaru...no ale kebyže dakomu dačo ujde pri výrobe(stane sa),  tak nie je od veci o tom podebatovať... .šak výstupná kontrola nerovná sa typová skúška výrobku


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: ACEOF ACES 20.11.2020, 18:30
Takové info nemám, ale znám kouzelnou formuli:

Citace
Věř, ale komu věříš měř.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: PavlaMat 21.11.2020, 22:46
Pro Anonymus: výrobce uvádí přesnost měřícího přístroje miliohmetru +-1% + 10.
Teplota vodiče je v několika jeho částech rozdílná. Nevím jak dalece to ovlivňuje měření, jestli má kabel zprůměrovanou teplotu 22°C, nebo 18°C. Předpokládám, že ne nijak výrazně. 0,7m je v rozvodnici 20cm pod stropem, tam je 28°C. 0,2m prochází panelem, kde je odhadem 20°C. Venku na chodbě je 2,9m, kde bylo 16°C.

Pro Petr Liskar: neměřil jsem kapesním multimetrem. Ještě jsem neviděl kapesní multimetr, který by měřil (dokázal měřit) hodnoty odporu v miliOhmech, když samotné měřící vodiče mají často měřitelný odpor kolem 0,1 až 0,2 Ohmu na měřící kabel. Stačí to na měření napětí a proudu a jako zkoušečka vodivosti. Nechci se v žádném případě povyšovat, ale kdo z diskutujících má miliohmetr s rozsahem 400 miliOhm a rozlišením 0,1 miliOhm, aby zpochybňoval jeho přesnost ? Miliohmetr používám při konektorování vodičů. Když změřím 10 vzorků, tak často jsou jen 2 stejné a ostatní mají každý jinou změřenou hodnotu. Za ½ roku zjistím vlivem oxidace lisovaného konektoru další rozdíl. Primárně jsem si přístroj koupil na opravu elektroinstala ce v autě, když mi v několika autoservisech nedokázali najít problém v rozvodu, v kabeláži a nespokojil jsem se s výsledkem, že jsme nic nenašli a vše je vpořádku, co se závady stále dokola opakovaly.....
Nechci tady rozebírat, proč se výbor SVJ nebaví se mnou a z jakého důvodu neplní své povinosti. Nebaví se ani s ostatními vlastníky a ani s KK, kdybyste tuto pasáž vzal na vědomí.



Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: PavlaMat 21.11.2020, 22:47
Petr Lovacký: Šuplera je samozřejmě v praxi přesnější, než multimetr (každý ve svém rozměru měření). Samozřejmě je to kus od kusu. Můžete zkusit změřit lístkové měrky a zjistíte, že přesnější měření rozměru, než šuplerou, v praxi nevyužijete. Zjistíte, že šuplera naměří o 0,02 mm méně, než je hodnota na měrce. Je to z důvodu, že měrkou měříte vůli. Měrka by bez minimální vůle nešla zasunout do měřeného prostoru.
Nevím, jak jste se dopočítal k 3,51 Ohm, řekl bych, že jste se jen upsal v číslici. Mě vychází u prvního měření 3,05 Ohm/metr, u druhého 3,1 Ohm/metr a u třetího měření 3,039 Ohm/metr, kde je ještě přechodový odpor mezi spojením kabelů. U druhého měření může být chyba měření způsobena vyšším odporem v některé části kabelu (nehomogenitou materiálu),  nebo očištěním povrchu i když jsem se dost snažil. Mimochodem miliohmetr je nejpřesnější měřidlo elektrických veličin, jaké jsem kdy měl v ruce (1%). Vše ostatní má většinou rozpětí 1,5 až 2,5%.

Myslím, že jste mě přesvědčili, že tam ten kabel 5x6 může být i když je to na hranici a na pováženou při maximálním zatížení jističe 25A a při přetížení jističe, při kterém ještě po určitou dobu jistič nevypadne.
Mimochodem, poslední diskuse Aceof Aces v přiložené tabulce Prakab katalog 5x6  s maximálním parametrem 3,133 Ohm/km, katalogově nesplňuje ČSN EN 60228 s maximálním parametrem 3,08 Ohm/km (údaj od Tomáš Žabka). Katalog Prakabu má vyšší hodnotu odporu, než uvádí norma. Je to malý rozdíl, ale stále je, nesplňuje. Divné, nemyslíte ?


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: PavlaMat 21.11.2020, 22:49
Oprava: ne Ohm/metr, ale Ohm/km


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Petr Liskar 22.11.2020, 01:15
Pro Petr Liskar: neměřil jsem kapesním multimetrem.
Zkusím to v holých větách:
Naměřená hodnota je zatížena chybou.
Chybu zanáší způsob připojení měřeného odporu.
Chybu má též vlastní měřící přístroj.
Naměřená hodnota 11,6 mOhm je ve skutečnosti 10,6-12,6mOhm.
V této "skutečné" hodnotě není způsob připojení zohledněn.
Vyvozovat cokoliv z hodnoty naměřené s 10% chybou je idiocium.

Nechci tady rozebírat, proč se výbor SVJ nebaví se mnou a z jakého důvodu neplní své povinosti. Nebaví se ani s ostatními vlastníky a ani s KK, kdybyste tuto pasáž vzal na vědomí.
OK. Teď budou souvětí, snad to dáte:
Vy vezměte na vědomí, že SVJ, potažmo její výbor, se s vámi v tomto punktu vůbec bavit nemusí, tudíž své povinnosti v tomto punktu plní. Dále vezměte na vědomí, že rad se vám tu dostalo přehršel a to, že si stále vedete svou písničku, je už jen váš boj a v budoucnosti i vaše finanční ztráta.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Václav Třetí 22.11.2020, 05:52
Tak malé hodnoty odporu je třeba měřit čtyřvodičovou metodou a musí se dodržet správný postup připojení. Kapesní multimetr toto neumí, naměřené hodnoty jsou zatížené chybami přívodních kablíků za všech okolností. I kvalitní kablíky mají vlastní odpor, o zkušebních šňůrách od levných multimetrů nemluvím.  K tomu jsou ještě nutné dokonale očistěné konce vodičů.

P.S. Mám docela přesný ohmmetr s rozsahy 200miliOhm až 200MegaOhm v devíti rozsazích. Na rozsazích 200mOhm, 2, 20 a 200Ohm umí měřit čtyřvodičovou metodou a lze ho přepínat mezi dvojvodičovým a čtyřvodičovým připojením. To je velice poučné pro pochopení důležitosti přesného měření malých hodnot odporů.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Peter Lovacký 22.11.2020, 08:15

Nevím, jak jste se dopočítal k 3,51 Ohm, řekl bych, že jste se jen upsal v číslici. Mě vychází u prvního měření 3,05 Ohm/metr, u druhého 3,1 Ohm/metr a u třetího měření 3,039 Ohm/metr, kde je ještě přechodový odpor mezi spojením kabelů.
3,51ohmu/km (nie na metr)vyšlo p. Acces, a vy ste vyrátal prierez 6tky jak 5,1mm2
Keď zoberem len údaj zo šublery čo sa mi vidí dosť presný, a že ró elektrotechnic kej medi je 0,0179, tak potom aj mne vyšlo, že
0,0179x1000/5,1=3,509 ohmu/km....a i keby bola tá 6ka aj strieborná kde je ró 0,0163, tak mi vychádza pomaly 3,2 ohmu /km, a furt nie pod 3,08

Dačo rátam zle, či naozaj máte takú tenkú 6ku?


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Peter Lovacký 22.11.2020, 08:18
Som pozeral do tejto tabuľky
http://www.converter.cz/tabulky/merny-odpor.htm
ale asi budú aj iné hodnoty pre elektrotechnic kú meď...jaké, to vie asi len výrobca


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Peter Lovacký 22.11.2020, 08:27
Som si teraz pomeral 10ku kde mi vyšlo 1,915 ohmu/km, a i 4ku kde mi zas vychádza 4,664 ohmu na/km...no ale šak ja nie som nijaký dozor, len sa tak bavkám

A čo myslíte chlapi, keď má PEN CY10 v skutočnosti len 9,35mm2, tak je to rozpor s 5-54kou?


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: ACEOF ACES 22.11.2020, 10:01
d=3,45mm -> 9,35mm2
ro=(1,915x9,35)/1000=0,0179

d=2,21mm -> 3,84mm2
ro=(4,664x3,84)/1000=0,0179


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Peter Lovacký 22.11.2020, 10:12
(http://)
d=3,45mm -> 9,35mm2
ro=(1,915x9,35)/1000=0,0179

d=2,21mm -> 3,84mm2
ro=(4,664x3,84)/1000=0,0179
Hej, rátal so s tým ró, čo ste ho napísal 16.11. o 14:17,.. že by sa mohlo používať pre medené káble

Bolo by zaujímavé keby dačo pomerali aj druhí chlapi,..len tak, že kto čo má a používa


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: ACEOF ACES 22.11.2020, 10:36
Rozumím.
Martin Kurka má ve svém příspěvku dole
Popiska k posuvce.gif
uvedené i minimální průměry.
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,44118.msg346709.html#msg346709


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Peter Lovacký 22.11.2020, 10:43
Hej, som si ju všimol,... len sa mi vidí že tú tabuľku si len dakto vyrobil pre seba, a že z normy je tam len ten druhý riadok

Keby chcel dakto vedieť, že jak presne mi meria tá digi šublera, tak som si ju ešte overil na 6tke imbusáku


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Peter Lovacký 22.11.2020, 10:50
Aha, lepšie som pozrel :) ...no možno je celá podľa tej normy...neviem ..nemám tú normu


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: ACEOF ACES 22.11.2020, 14:27
...
Naměřená hodnota 11,6 mOhm je ve skutečnosti 10,6-12,6mOhm.
...
Podle Popiska k posuvce.gif v příspěvku #9 Martina Kurky, nemůže být ve skutečnosti odpor vodiče o jmenovitém průřezu 6mm2 délky 3,8m při teplotě 16°C menší než 11,5mohm.

Rmax=3,08ohm
dmin=2,67mm -> Smin=5,6mm2
l=1000m
t=20°C
------------------------------------
ro20=(3,08x5,6)/1000=0,0172
t=16°C
------------------------------------
ro16=0,0172x0,98=0,0169
Smin=5,6mm2
l=3,8m
------------------------------------
R=(0,0169x3,8)/5,6=11,5mohm při 16°C


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: ACEOF ACES 22.11.2020, 14:42
Oprava:
Podle Popiska k posuvce.gif v příspěvku #9 Martina Kurky, nemůže být ve skutečnosti odpor vodiče o jmenovitém průřezu 6mm2 minimálním průřezu 5,6 mm2 délky 3,8m při teplotě 16°C menší než 11,5mohm.

Rmax=3,08ohm
dmin=2,67mm -> Smin=5,6mm2
l=1000m
t=20°C
------------------------------------
ro20=(3,08x5,6)/1000=0,0172
t=16°C
------------------------------------
ro16=0,0172x0,98=0,0169
Smin=5,6mm2
l=3,8m
------------------------------------
R=(0,0169x3,8)/5,6=11,5mohm při 16°C


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: PavlaMat 23.11.2020, 10:07
Zkusím to v holých větách:
Naměřená hodnota je zatížena chybou.
Chybu zanáší způsob připojení měřeného odporu.
Chybu má též vlastní měřící přístroj.
Naměřená hodnota 11,6 mOhm je ve skutečnosti 10,6-12,6mOhm.
V této "skutečné" hodnotě není způsob připojení zohledněn.
Vyvozovat cokoliv z hodnoty naměřené s 10% chybou je idiocium.

Nejsem si jistý, jestli mě tu teď nemystifikujet e.
11,6 mOhm  +-1% a 10 neznamená náhodou, že se neuvažuje poslední číslice na měřidle, nebo že se naopak připočítá další místo (11 mOhm, nebo spíš 11,69 mOhm) ? Běžně se s tím už nesetkávám, naposledy to bylo u nějakých prvních stavebnic voltmetrů v 90. letech.

Miliohmetr je čtyřvodičový. Nevím jak by šlo měřit odpor, kde je odpor vodičů měřidla větší, než měřený odpor. Měřidlo nemá nulování rozsahu aby měřilo přírůstek, nebo úbytek oproti původní hodnotě (něco jako mají digitální váhy).


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: PavlaMat 23.11.2020, 10:17
P.S. Mám docela přesný ohmmetr s rozsahy 200miliOhm až 200MegaOhm v devíti rozsazích. Na rozsazích 200mOhm, 2, 20 a 200Ohm umí měřit čtyřvodičovou metodou a lze ho přepínat mezi dvojvodičovým a čtyřvodičovým připojením. To je velice poučné pro pochopení důležitosti přesného měření malých hodnot odporů.

To měřidlo mě zajímá. Co je to zač a dá se někde koupit ? Před pár lety tu byly k dispozici ten můj Voltcraft a pak další 2 modely, bohužel už v ceně málo ojetého auta. Vyhledával jsem klíčovým slovem a přes fotky na googlu. Je to sice pracnější, ale zase se objeví i výrobky, které uniknou při vyhledávání textem. Ty dvě měřidla byly sice o něco málo přesnější (o jednu číslici na displeji),  ale cena za kterou si raději koupíte několik jiných kvalitních a o dost důležitějších měřidel.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: PavlaMat 23.11.2020, 10:31
Dle odkazu některého z diskutujících jsem pročetl následující stránky.
Zajímavé informace o kabelech jsou zde: https://www.vyrobcikabelu.cz/kvalita-kabelu/ochrana-spotrebitelu-proti-nekvalitnim-kabelum/

Je fajn, že existuje někdo kdo se zabývá měřením kvality. Celé je to financováno samotnými výrobci. Bohužel už jsem se nedočetl, který výrobce a u kterého kabelu pochybil. Není přece nic špatného na zveřejnění objektivních výsledků u konkrétních výrobců a konkrétních kabelů. To se asi někomu nelíbí, aby si zaplatil test a ještě se ukázalo, že neprošel, nebo má nedostatky. Tak jakou má tato instituce vypovídací hodnotu o kvalitě výrobků vlastních členů ?


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: ACEOF ACES 24.11.2020, 10:18
Jádra vodičů pro kabely


Název: Re: může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Jan Bocek 24.11.2020, 11:43
Průřez uváděný na kabelu není průřez geometrický,  ale průřez jmenovitý. Jejich význam se liší a liší se tak i jejich hodnoty. To, co jste naměřil a vypočítal, je průřez geometrický.
Začněte tím, zda provedení je v souladu s projektem.


Kabex v Holyšově patří mezi jedničky v kabelovnách za posledních 30. roků.
A to nejen kvalitou, ale i způsobem jednání a vlastním vývojem i kontrolou jakosti.
Označení průřezem vodiče je pozůstatek zvyklostí a je to jen typové číslo, které nemá
nic společného se skutečným průřezem. To již zde zdůrazňoval Martin Kurka.Doba pokročila dále a společným jmenovatelem
je jakost vyjádřená vodivostí a třídou jakosti u vodičů.

Jednou dávno jsme připojovali stroj a potřebovali jsme kabel 5x35. Po instalaci a při zatížení měl kabel teplotu +40 stupňů. Také "šuplera" a podezření, že máme kabel 5x25. Jenže při reklamaci jsme zjistili, že je to poměrně levný kabel ve třídě 6 a na spodní toleranci průměru. A tehdy jsme pochopili, že potřebuji znát více informací o kabelu, který kupuji. Prostě časy se mění a kdo chvíli stál, již stojí opodál. A myslím, že je to i případ rekonstrukce v panelovém domě a laický audit projektu a kvalifikace šefmontéra. "Oni" musí konat řádně a bez vad. Rekonstrukci stoupaček a přívodu k bytům přece nedělají bastlíři. Tak blbé představenstvo BD zase není.



Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: ACEOF ACES 24.11.2020, 13:58
l=1000metrů
ró=0,0178ohm.mm2/m
Rmax=3,133ohmu při 20°C

Smin=(0,0178x1000)/3,133=5,68mm2 -> dmin=2,69mm

Kabel CYKY, který má průměr vodičů menší než 2,69mm pro mě není kabel CYKY Xx6. Ale jestli si někdo myslí, že 5,1=6, tak mu to brát nebudu, je to snížení spotřeby a času není na zbyt...
5,1=6 to je snížení spotřeby o 15%,  ale to je stále málo. Výrobci kabelů by měly vysvětlit odborníkům, že 1,5=2,5.
Je potřeba podstatně snížit spotřebu a času není na zbyt.


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Peter Lovacký 24.11.2020, 17:16
Jádra vodičů pro kabely
Škoda že v tom dokumente nie sú uvedené aj minimálne priemery vo vzťahu k deklarovanej vodivosti (odporu)...ktovie prečo...
dmin=2,69mm


Napr. na takom dTeste si všímajú kadečo, a pri kábloch sú to väčšinou práve pod-"priemery" s rizikom požiaru,... i keď teda o tom čo a jak namerali naozaj veľa na stránke neprezradili.. . ;)

https://www.dtest.sk/nebezpecny-vyrobek/prodluzovaci-kabel/24710?section=5

https://www.dtest.sk/nebezpecny-vyrobek/prodluzovaci-kabel/23464

Cykynu čo sa tu namerala 6ka jak 5,1ka (a možno aj inakšie) nech ale radšej nechajú na pokoji...pre istotu...radše j ani nie som zvedavý, že čo by na toto napísali :)


Název: Re: Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
Přispěvatel: Olda Pořádek 25.11.2020, 22:56
To jsou věci, takže kabel 6 uz neni 6, podobne auto 6fi litr uz muze byt 5,1 litr apod :-)

Jsou to nic nerikajici bezrozmerna cisla, zvlastni doba.