Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Kudykam 16.11.2020, 07:08



Název: Proč jsem ve vypínači naměřil 140V?
Přispěvatel: Kudykam 16.11.2020, 07:08

Mám novostavbu a po kompletní zavedení elektřiny a zapojení rozvaděče elektrikářem sem začal zapojovat světla v místnostech. Došel sem ale k jediné místnost v domě, která ma dva světelné okruhy a každý spínání ze dvou míst v místnosti.
Po zapojení žárovky, ale nesvítila tak sem začal proměřovat a zjistil že na obou vypínačích u dveří, kam je přiveden i přívodní kabel je jen 140V.

Jaké jsou možnosti že něco takového mohlo vůbec vzniknout? Je možný problém ve špatném zapojení nebo jiné záhada?




Původní nesmysl: (Nízké napětí (140V) ve vypínači domovního osvětlení, příčinna?)


Název: Re: Proč jsem ve vypínači naměřil 140V?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 16.11.2020, 09:24
Když měřákem z BAU naměříte 140V, může to být od přeseknutého kabelu zedníkem či instalatérem, až po chybu v zapojení, kterou lze odhalit pohledem do PD.
Dovlečte tam za ucho toho odborníka, co to dělal a dílo reklamujte a dokud nezjedná nápravu, neplaťte fakturu.


Název: Re: Proč jsem ve vypínači naměřil 140V?
Přispěvatel: Václav Třetí 16.11.2020, 14:26
Když měřákem za 89,- naměříte 140V, tak mnohdy stačí komutovat zkušební hroty a naměříte něco úplně jiného, třeba přes 300V. Na zkoušení elektroinstala ce používejte vadasku, pokud možno starší typ s elektromagnete m. Ty jsou nejspolehlivěj ší.


Název: Re: Proč jsem ve vypínači naměřil 140V?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 16.11.2020, 22:25
Pokud se citlivým měřákem naměří 140V (nebo i trochu jiná hodnota),  naznačuje to, že měříte nějakou naindukovanou energii a je nějaký problém "na začátku okruhu",  resp. někde před místem měření je to odpojené, vypnuté, přerušené, chybně zapojené...


Název: Re: Proč jsem ve vypínači naměřil 140V?
Přispěvatel: Vít Rotrekl 17.11.2020, 00:23
při zapojení 6-7-6, nebo nedej bože s doutnavkou, lze naměřit fázovkama a podobnýma hračkama divoký věci.

Pán co neví Kudykam, píše že měřil napětí ve vypínačích, ale proti čemu? Jestli měřil koresponďáky proti sobě? Nebo měřil výstup z posledního vypínače do  světla? Nebo měřil přívodní fázi proti koresponďáku?

Podle mě jsou nějak dodivočený koresponďáky mezi sebou, resp. mezi těma dvěma světelnýma vývodama. Myslím, že by nebyl první elektrikář, kterej s tím bojoval, každej jsme si tím prošli. :)


Název: Re: Proč jsem ve vypínači naměřil 140V?
Přispěvatel: Václav Třetí 17.11.2020, 08:43
Již jsem to zde před nějakým časem psal, jakákoliv měření ve střídavé síti TN digitálními přístroji s velkým vstupním odporem jsou zatížena chybami způsobenými parazitními kapacitami vodičů proti zemi.

Měřící přístroj Metex, konstantní vstupní odpor při měření střídavého napětí 10 MOhm, rozsah 750V~. Zkušební kablíky dlouhé zhruba 3/4 metru.
 Zkušení hrot spojený s Comm připojen na fázi, druhý zkušební vodič spojený se vstupní svorkou (V) volně ležící na celodřevěném stole na displayi zobrazeno zhruba 10V, po komutování vodičů leží na stole zkušební vodič spojený s Comm, vodič připojený na živou svorku (V) připojen na fázi, na displayi zobrazeno zhruba 20V. Ve druhém případě se projevuje zvýšená kapacita proti zemi, protože kontakt Comm je v přístroji spojen se stínící plochou, takže parazitní kapacita proti zemi je vyšší.


Měřící přístroj Fluke, konstantní vstupní odpor při měření střídavého napětí 20MOhm, rozsah 750V~. Ostatní podmínky shodné s předcházejícím případem.
Na displayi zobrazené hodnoty zhruba 20V a 60V. V tomto případě je v přístroji mohutnější a dokonalejší stínící plocha, takže kapacita proti zemi bude vyšší a tomu odpovídá i vyšší "naměřené" napětí 60V.

P.S. U obou přístrojů je nejvyšší napěťový rozsah technicky vzato 2000V, ale je z bezpečnostních důvodů administrativn ě snížen na 750V popisem na přepínači.