Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: tondaparal 15.11.2020, 10:11



Název: Které domácí elektrospotřebiče ne/mají konstantni příkon?
Přispěvatel: tondaparal 15.11.2020, 10:11
Například spotřebu obyčejné žárovky / zářivky lze spočítat vynásobením jejího konstantního příkonu ve W a doby provozu v hodinách. U kterých domácích elektrospotřeb ičů tento jednoduchý výpočet není možný třeba proto, že během svého provozu nemají konstantní příkon? U kondenzátorové ledničky? U pračky? U myčky, sušičky a vysavače? U sporáku, bojleru, topení, rekuperace (lze zesílit / ztlumit, eventuálně mohou odebírat elektřinu jen v nějakých oddělených časových úsecích, nemusejí odebírat elektřinu stále)?


Název: Re: Které domácí elektrospotřebiče ne/mají konstantni příkon?
Přispěvatel: Jan Kelbich 17.11.2020, 10:24
V dnešní době většina spotřebičů má příkon proměnný. Jen minimum spotřebičů dnes pracuje pouze v režimu zapnout - vypnout. Vetšinou mají spotřebiče nějaké řízení, automatické nebo ruční.

Když budu detailista, tak konstantní příkon mají jen lineární symetrické spotřebiče, u ostatních se přikon mění v průběhu periody napětí, ale na to jste se asi neptal.


Název: Re: Které domácí elektrospotřebiče ne/mají konstantni příkon?
Přispěvatel: Václav Třetí 17.11.2020, 12:44
Ani to není úplně pravda, např. topné spotřebiče mají termostat, nepracují tedy po celou dobu připojení k síti. Spotřebu je třeba měřit, dnes to není zásadní problém, elektroměrů v různých kvalitativních i cenových relacích je dostatek.


Název: Re: Které domácí elektrospotřebiče ne/mají konstantni příkon?
Přispěvatel: Emanuel Kocián 17.11.2020, 21:47
Konstantní příkon nemá v reálu žádný elektrický spotřebič. Elektrický příkon u spotřebičů je totiž více či méně závislý na hodnotě elektrického napětí. Pokud je například klasická žárovka 40 W(230 V) připojena na napětí 220 V, tak dá 36,6 W. Naopak, pokud na 240 V, tak dá 43,6 W. Elektrický příkon u nich roste s druhou mocninou napájecího napětí.

Relevantní je spíše se ptát, které spotřebiče díky tomuto efektu odvedou nuceně rozdílnou elektrickou práci, než by člověk "užil".
Např. elektrický sporák s klasickými přímotopnými plotýnkami to nebude, protože výše uvedený efekt se u něj sice projeví, ale jistě se každý shodne na tom, že elektrické práce se pro uvaření oběda spotřebuje stejně. Pokud holt plotýnka bude díky vyššímu napětí více topit, tak se oběd uvaří za kratší dobu.
Nebude to například ani čerpadlo, protože elektrická práce se u něj rovná v zásadě množství vyčerpané vody.
Nebude to ani televize, ani rádio, ani nic takového, protože tyto spotřebiče mají spínací zdroj, a tak si díky tomu "cucnou" příkon v zásadě konstantní, bez ohledu na síťové napětí (i když to samozřejmě taky není tak ideálně pravda, protože na vstupu spínacího zdroje jsou filtrační kondenzátory a jalový příkon jimi generovaný je úměrný druhé mocnině napětí - ale činný příkon je v zásadě konstantní, neuvažujeme tedy takové nuance toho typu, že vyšší napětí přispívá obecně trošku k vyšší účinnosti psínacího zdroje, atp).
Bude to v zásadě pouze osvětlení, ventilátory a podobné věci, kde je lidem v zásadě jedno, jestli to svítí, točí, bzučí atp. o trochu méně nebo více.


Název: Re: Které domácí elektrospotřebiče ne/mají konstantni příkon?
Přispěvatel: Václav Třetí 18.11.2020, 06:07

Nebude to ani televize, ani rádio, ani nic takového, protože tyto spotřebiče mají spínací zdroj, a tak si díky tomu "cucnou" příkon v zásadě konstantní, bez ohledu na síťové napětí

Ani v tomto případě to není pravda. Televize, která je dnes každá vybavena standardně spínaným zdrojem nemá také konstantní odběr. Spínaný zdroj má sice zpětnou vazbu, ale přístroj si odebere to, co potřebuje. Pokud dáte např. vyšší hlasitost, bude odběr také vyšší. U audiotechniky je situace odlišná, tyto přístroje bývají dodnes dost často vybaveny zdrojem s klasickým  transformátore m a ztráty bývají vyšší, způsobené stabilizací napětí pro některé obvody, kde vzniká teplo a také zde platí, že větší hlasitost představuje větší odběr.

Stále platí, co jsem již napsal, že odběr se nedá vypočítávat, pokud je třeba, musí se měřit elektroměrem.


Název: Re: Které domácí elektrospotřebiče ne/mají konstantni příkon?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 18.11.2020, 22:31
Pokud je například klasická žárovka 40 W(230 V) připojena na napětí 220 V, tak dá 36,6 W. Naopak, pokud na 240 V, tak dá 43,6 W. Elektrický příkon u nich roste s druhou mocninou napájecího napětí.
Ne, u klasických žárovek roste příkon s 1,5-tou mocninou napětí.
37,4 - 40 - 42,6