Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Vojtěch Reiner 16.05.2020, 12:16



Název: Jak správně provést spoj v podhledu nad bodovkami?
Přispěvatel: Vojtěch Reiner 16.05.2020, 12:16

Jaký máte názor ohledně bezpečnosti propojení vodičů v případě smyčkování nad bodovkami?

V praxi jsem se víceméně vždy setkal s propojením vodičů "volně ložených" nad sádrokartonem i nad palubkami. Nicméně u těch dřevěných podhledů jsem malinko pochyboval o správnosti provedení (RZ byla kladná)

Pokud se nemýlím, má drtivá většina běžně montovaných sádrokartonů třídu reakce na oheň A1, podle převodní tabulky má tedy stupeň hořlavosti A - nehořlavý. Tedy takový spoj nad sádrokartonem by neměl být problém (dnes obvykle WAGO, ale najdou se i zastánci řadové svorkovnice..).

Problém ale vidím u dřevěného podhledu např. z palubek. Kabeláž je připravena před zaklopením, otvor pro bodovky je mnohdy jen 60mm. Vodiče bych sice mohl propojit v nástěnné krabici, ale ta na hořlavé hmoty je extrémě drahá a pokud na ni připevním cemvin, nedokáži zajistit, že bude ležet právě na té podložce a nepřetočí se při zasouvání bodovky třeba na druhou stranu.

Jak to řešíte vy? Uděláte na vhodném místě spojovací krabici a k bodovkám vedete vždy pouze samostatný kabel? Nebo je takový spoj ve WAGO svorce bezpečný (v praxi vzhledem k pevnosti vodičů téměř vždy neleží na záklopu, ale je ve vzduchu, mezi záklopem a původním stropem, resp. podlahou dalšího patra - ale ta může být také dřevěná...).


Název: Re: Jak správně provést spoj v podhledu nad bodovkami?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 16.05.2020, 21:31

Jak to řešíte vy? Uděláte na vhodném místě spojovací krabici a k bodovkám vedete vždy pouze samostatný kabel?

Dřevo bych odhadl na D

Pokud bych měl pochybnosti (nenašel protokol výrobce palubek),  řešil bych to takto. Těch pár metrů kabelu navíc akci moc neprodraží.

Mimochodem, sádroš bude mít spíš A2.


Název: Re: Jak správně provést spoj v podhledu nad bodovkami?
Přispěvatel: Milan Hudec 17.05.2020, 09:25
Např acidur je možno do 16A montovat bez podložky.....
Pokud to chci úplně top, tak krabici či rozbočovací spojku uložím do "kyblíku" a zaliji sádrou.


Název: Re: Jak správně provést spoj v podhledu nad bodovkami?
Přispěvatel: Karel Bělohlávek 17.05.2020, 10:16
Myslím, že ve spojitosti s dřevěným pokladem může být s požární bezpečností u bodovek opravdu problém.

Nicméně bych v souvislosti s použitím wagosvorek viděl obecný problém ve způsobu provedení ochrany před nebezpečným dotykem.

V praxi se velmi často setkávám se situací, kdy je u bodovek konstrukčně upravených pro SELV vyměněna pouze patice ( GU5,3 na GU10) a elektrické připojení je následně provedeno v prostoru sádrokartonu pouze pomocí wagosvorek. Problém je v tom, že "profesionální" bodovky na 230 V mají z bezpečnostního hlediska trochu jinou konstrukci než bodovky na 12 V (ochrana dvojitou izolací vs. SELV).

V tomto případě však je na bodovce stále umístěno označení elektrického předmětu třídy ochrany III a následnou výměnou patice z toho udělám v podstatě nové svítidlo, u kterého bych měl zajistit ochranu dvojitou izolací nebo automatickým odpojením od zdroje.

Pokud je tělo bodovky kovové (dle mých zkušeností většina),  vytvoří se touto úpravou zařízení pouze se základní ochranou, tzv. zařízení třídy ochrany 0.
Návod od výrobce, že by takovouto úpravu povoloval, jsem nikde neviděl. Prodejci to samozřejmě prodávají a doporučují ostošest.

Výše uvedené se samozřejmě týká pouze bodovek s vyměnitelnými zdroji s paticemi GU10 a GU5,3.


Název: Re: Jak správně provést spoj v podhledu nad bodovkami?
Přispěvatel: Vojtěch Reiner 22.05.2020, 12:59
Děkuji za reakce.

Karel Bělohlávek - S tím se setkávám velmi často, zákazník si koupí bodovky s paticí GU 5,3 a rovnou si veze balík GU 10, které mají jen základní izolaci. Řešení z hlediska ochrany před úrazem el. proudem by asi bylo navléknout ještě smršťovací bužírku přes oba vývody patice. Ale stejně nám vznike spoj, dnes obvykle WAGO, který musím někam umístit. Z tohoto pohledu by bylo mnohem jednodušší, když by se na patice neosazovali 10cm vývody, ale byly tam rovnou přítlačné, nebo šroubové svorky jako na paticích "dočasných" žárovek.

Děkuji za doporučení ACIDURek, netušil jsem že jsou za dobré ceny na hořlavé podklady. Já používám obvykle nacvakávací Famatel, který má zkoušku žhavou smyčkou pouze 650°C.

Čili pokud bych to nějak shrnul, v případě sádrokartonu lze provést WAGO svorkami bez krabice, u výměny patice GU 5,3 -> 10 by bylo vhodné zajistit dvojitou izolaci. "Volně ložené" svorky nejsou závažný problém. V konečném důsledku asi není reálné aby se u max. 50W bodovky (dnes obvykle LED kolem 5W) spoj vyhřál tak, že by došlo k požáru.

U dřeva ideálně rozdělení do hvězdice a zakoupení vhodných bodovek, které mají připravenou krabičku pro propojení.


Název: Re: Jak správně provést spoj v podhledu nad bodovkami?
Přispěvatel: Peter Munka 22.05.2020, 14:06
Najvacsie riziko v celom je samotna bodovka, kde je napchaty zdroj konstatneho prudu pre LED casto pochybnej kvality. Wago alebo cokolada, v krabici alebo bez, horiet to zacne v bodovke, ci je jej umela hmota atestovana ako samazhasajuca, nevie ani pan Wong.