Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => ZÁLOŽNÍ ZDROJE => UPS -> generátory ... => Téma založeno: jarousek 12.02.2007, 10:50



Název: Má UPS v sieťi TN-C problém s provozom?
Přispěvatel: jarousek 12.02.2007, 10:50
Zálohoval som čerpadlo kotla UPS-kou k počítaču značky APC 350,
namiesto originálnej batérie som pripojil 50Ah aku z auta a beží to, hoci pri zálohovaní trocha hučí ako tu už bolo rozoberané - toto momentálne neriešim.
Napadol ma len jeden možný problém a to, že mám sieť TN-C tzn. chránenú nulákom na kolíku.

 
A tu je možno problém: pri náhodnom pripojení fáze na kostru čerpadla by normálne malo dôjsť ku skratu a vybaveniu poistky. Čo ale v prípade ak je v okruhu UPS - nedôjde po vyhodení poistky k jej prepnutiu na zálohovanie a pokračovaniu dodávky prúdu na kostru čerpadla? Alebo vybaví ochrana v UPS?


Název: Re: Má UPS v sieťi TN-C problém s provozom?
Přispěvatel: Patrik Fišera 12.02.2007, 14:42
Moje UPS APC 500 má na výstupu malý jistič, při zkratu L-N by měl vybavit i on a odpojit výstup...je tak, odborníci?


Název: Re: Má UPS v sieťi TN-C problém s provozom?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 12.02.2007, 15:08
... Je tak -  pokud bude při zkratu uzavřena vypínací smyčka a její impedance bude dostatečně malá na to, aby jistící prvek zafungoval.


Název: Re: Má UPS v sieťi TN-C problém s provozom?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 13.02.2007, 09:00
Pokud máta zapojenou UPS a jedete ze sítě nn pak bude při poruše zařízení reagovat ochranný prvek přívodní sítě. V okamžiku bateriového chodu jste se zařízením galvanicky odděleni od napájecí sítě / mimo ochranného vodiče /. Ze stejnosměrného napětí baterie se elektronicky vyrábí střídavý proud. Tady již ochrana přívodní sítě reagovat nebude. Máte izolovanou soustavu. Zde by měl při poruše reagovat ochranný prvek osazený na UPS.


Název: Re: Má UPS v sieťi TN-C problém s provozom?
Přispěvatel: Jaroslav Hofman 13.02.2007, 18:18
A právě při provozu sítě TT je nutné instalovat dle nových norem tzv.hlídač iz.stavu,což ve Vašem konkrétním příkladu je drahá záležitost.
Ale je zcela správná verze ta,že po oddělení od sítě nemohou vybavovat prvky zajišťující soubor ochran v síti TN,jelikož neexistuje vlastně uzem.střed zdroje.
U malé centrály kterou jsem zapojoval jako náhradní zdroj pro nouz.osvětlení výrobce doporučil jeden pól vinutí ukostřit a ten pól,konkrétně sv.modrý vodič potom spojit se soustavou PE objektu.
Bez problému pracuje,ale tento zdroj nebyl elektronický,ale klasický sp.motor s generátorem.


Název: Re: Má UPS v sieťi TN-C problém s provozom?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 13.02.2007, 19:22
Pane Hofman pokud jedete ze sítě / záloha není v chodu / tak je úplně jedno jestli v síti TT nebo TN. Při poruše vždy musí zareagovat příslušný ochranný prvek. V síti TN to může být jistič, nebo proudový chránič, v síti TT asi vždy pouze proudový chránič. Při záložním chodu máte izolovanou soustavu jejíž pracovní vodiče nejsou spojeny s napájecí sítí nn.
váš popis zálohy 230V / uvádíte osvětlení / kdy se jeden pól ukostří a druhý se spojí se soustavou PE je velmi podivná kombinace. Musíte si uvědomit, že u izolované soustavy např.230V při poruše nebo spojení jednoho pracovního vodiče na kostru je na kostře plných 230V. Ale tím, že tento zdroj nemá uzemněný uzel toto napětí se nemá proti čemu uzavřít. Obsluha může být trvale pod vlivem 230V a nic nepozná. Ovšem v okamžiku kdy se třeba náhodně dotkne části, která je spojena s druhým koncem výstupu dostává zásah plným napětím a proti tomu neexistuje ochrana.


Název: Re: Má UPS v sieťi TN-C problém s provozom?
Přispěvatel: Lukáš Čeřovský 17.02.2007, 13:16
Pokud chápu zadání, tak by stačilo mezi UPS a čerpadlo vložit proudovou ochranu. Ta by hlídala rozdíl proudů mezi fází a pracovním vodičem čerpadla. Jak se UPS vypořádá se zkratem záleží na UPS, přinejmenším by se mezi ni a čerpadlo mohl přidat jistič. Síť TN-C by nemusela vadit.


Název: Re: Má UPS v sieťi TN-C problém s provozom?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 18.02.2007, 12:39
Aby vám za UPS fungoval proudový chránič musel by být jeden vodič výstupu spojen s PE nebo uzemněn, protože poruchový proud se musí nějak uzavřít. Pokud se předpokládá jednopólový dotyk je zpětný vodič země. Pouze tehdy proteče chybový proud na který zareaguje proudový chránič.  Tady je nutno podrobně prostudovat dokumentaci výrobce.