Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Miakee 06.12.2019, 09:03



Název: V kterém roce byly dřevěné rozvodnice v souladu s technickými normami?
Přispěvatel: Miakee 06.12.2019, 09:03
Takže kedisi bežná prax. Skríň zbytá z drevených dosiek, s poiskami  ističi, niekedy i z elektromerom, Prípadne aj bez istenia s elektromerom.

Ide mi o to či to bolo niekedy možné aj splatnými predpismi,   a tudíš  v  starej budove +60rokov,
je to možné podla starých predpisov prevádzkovať.

A  aké normy to riešili.   Či bolo niekde že bi sa drevo pre rozvádzače nemohlo používať.
Lebo toho som sa priamo nedočítal,  aj keď predpokladám že nie.


Název: Re: V kterém roce byly dřevěné rozvodnice v souladu s technickými normami?
Přispěvatel: Vladimír Štemberg 07.12.2019, 19:36
Přesný rok, do kdy bylo možné používat dřevěné rozvodné a elektroměrové desky si již nepamatuji, čísla norem už vůbec ne. Určitě bylo dřevo povolené pro nové instalace za 1. republiky, snad i krátce po válce.
Podmínka byla, že se muselo jednat o tvrdé dřevo a všechny průchody vodičů skrz dřevo musely být opatřeny izolačními nehořlavými porcelánovými nebo skleněnými průchodkami. Před elektroměrem býval hlavní vypínač, obvykle bez jištění. Na sítích 120 V nebyl žádný vodič přímo uzemněný, vypínač musel být dvoupólový (u třífázových elektroměrů třípólový). Jističe tenkrát nebyly vůbec běžné, jistilo se obvykle tavnými pojistkami. A tavná pojistka se jako vypínač nehodí. Sazba za velikost hlavního jističe neexistovala, platilo se měsíčně jen za sporřebovanou energii + několik málo korun za pronájem elektroměru, případně za noční (levnější) proud v noci od 22 do 6 hodin. Přípojka byla jištěná pouze v HDS, nebo často byla tavná pojistka umístěná v posledním izolátoru vrchního vedení před domem.


Název: Re: V kterém roce byly dřevěné rozvodnice v souladu s technickými normami?
Přispěvatel: Václav Třetí 08.12.2019, 06:33
 
Dřevěné elektroměrové a přístrojové desky se používaly zhruba do roku 1950. Materiálem byla deska z dubového nebo bukového klíženého rostlého dřeva tloušťky zhruba 12mm a začepovaný rámeček z latěk z téhož materiálu, překližky se nepoužívaly. Dřevo se mořilo vodním sklem pro zlepšení odolnosti proti ohni a po vyschnutí lakovalo šelakem nebo nitrolakem. Přístroje včetně elměru se montovaly pomocí vrutů, kříž pro elměr se nepoužíval.

 Souběžně s nimi se začaly již za války používat desky gumonové (lisovaný černý, křehký materiál, který se špatně vrtal, docházelo k lepení na vrták a vytrhávání výztuže z jutových provázků). Ty se používaly až do začátku 60. let. V té době se vyráběly pro montáž na gumonové desky spínače, jističe a poj. spodky, které se na ně šroubovaly pomocí dlouhých svorníků, které zároveň sloužily pro připojení vodičů rovnou ze spodu desky. Pro elměry byl již použit kovový kříž.

Po roce 1960 se začaly již používat desky z premixu, byly poněkud masivnější, se zaoblenými rohy a ustálily se i rozměry používané dodnes u provedení s ostrými rohy.

Dále se používaly dřevěné skříně pro umístění těchto desek do zdi. Ty byly sbíjené z hoblovaných, obvykle borových prken bez zadní části, pouze se použily svlaky z širších prken na které se desky šroubovaly. Skříně se chránily zevnitř proti ohni vyložením asbestem nebo lignátem, dvířka se pobíjela pozinkovaným plechem. Tato konstrukce vydržela až do 80. let.

Platby za energii a elektroměr byly jednoduché a přehledné, obvykle byla pouze platba za odebrané kWh a nájem elektroměru. V určitém období se ovšem montovaly i na RD nebo zem. usedlost dva i více elektroměrů. Jednofázový pro světla a jednofázové spotřebiče a třífázový pro motory. Extrém přišel v odbobí čerstvě zkolektivizova ného zemědělství, kdy v JZD bývalo až pět elektroměrů, zvláštní měření a též rozdílné ceny za kWh byly pro rostlinnou výrobu, živočišnou výrobu, administrativn í budovu, dílny a pro výrobu vajec a výkrm drůbeže.

Co se týká jištění přívodu, záleželo na počtu elměrů v objektu. U běžných domků bývaly pojistky v HDS a pak  již jen spínač u elměru. Pokud bylo více elměrů v jednom objektu, bývala za HDS ještě další skříň, ve které byly předřazeny pojistky pro každé odběrné místo. Zavírala se obvykle na čtyřhranný klíč a mívala i očka pro zaplombování, ale plomby se nepoužívaly.


Název: Re: V kterém roce byly dřevěné rozvodnice v souladu s technickými normami?
Přispěvatel: Jan Bocek 08.12.2019, 09:37

Po roce 1960 se začaly již používat desky z premixu, byly poněkud masivnější, se zaoblenými rohy a ustálily se i rozměry používané dodnes u provedení s ostrými rohy.


Velice hezky popsáno.
V roce 1964 se v našem městě předělávala distribuční sít. RD se osazovaly HDS a instaloval se 3F přívod. Naskytla se příležitost řešit "elektriku" od HDS dále. Založili jsme malou firmu při Provozovně MNV a začali podnikat.

Koupit desky z premixu byl problém, protože velkoobchod nechtěl takové Provozovně nic prodávat. To se podařilo až v roce 1967. Do té doby jsme osadili stovky dřevěných desek . Soulad s technickými normami se moc neřešil, protože "normou" byl rozvoďák z rozvodných závodů, který vystavil Přihlášku na základě které se objekt připojil a osadil elměrem. To nahrazovalo revizní zprávy.

Takových dřevěných rozvodnic je spousta ještě dneska, pokud nedošlo k rekonstrukci elektriky v RD.
Za rok "souladu" můžeme považovat vydání normy ČSN 35 7021 a 35 7021
Přechodové období bude možná 1960 - 1970.
Možná to bude období, kdy začaly rozvodné závody vyžadovat revizní zprávy a narodili se revizní technici. ( Těším se na pokračování seriálu od pana Václava Třetího)