Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Raduz 22.07.2019, 10:16



Název: Existuje proudový omezovač indukční zátěže z 10A na 8,5A na 230V?
Přispěvatel: Raduz 22.07.2019, 10:16

Máme doma FVE a 3f měnič umí dodávat na jedné fázi max.8,5A.
Pokud je proud vyšší (např. varná konvice, ohřev myčky nádobí, pračky apod.),  typicky 10A, tak si potom 1,5A "docucává" z distribuční sítě.
Což znamená zbytečný nákup energie, i když je na zbylých fázích přebytek/přetok (v ČR se narozdíl od zbytku světa měří po fázích, níkoliv součtově).
Napadá někoho jednoduchý způsob, jak omezit u podobných indukčních zátěží proud na mnou požadovanou hodnotu?
Vím že se to řeší zpravidla triaky, nechce se mi však nic bastlit, byť návodů na netu je spousta.
Prodává se spousta omezovačů, ale jen náběhového proudu.
Já bych si ale představoval nějaký omezovač, který bych jen nastavil na požadovaný maximální proud a předřadil ho třeba v myčce na drát před topné těleso.
Ideálně nějaký hotový modul.


Název: Re: Existuje proudový omezovač indukční zátěže z 10A na 8,5A na 230V?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 23.07.2019, 19:25
Píšete o indukční zátěži, ale pračka nebo konvice představuje především "činnou" odporovou zátěž.
váš požadavek vidím v "rozumné cenové hladině" jako poněkud nerealistický


Název: Re: Existuje proudový omezovač indukční zátěže z 10A na 8,5A na 230V?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 23.07.2019, 20:28
Potkal jsem už spousty obdobně spokojených panýlkářů, kteří časem zjistili, že ta úspora při pořizování nebyla nejšťastnější volba a pak ji zkouší draze kompenzovat další fíčurou, která ještě sníží už tak bídnou účinnost a stojí ca co stála ta FVE.
Domácí FVE je pro někoho vidina úspor a snad i výdělku, ale v reálu to není tak žhavý, zvláště u dotovaných modelů a levnějších sestav do nějakých 250kKč.

Rychlovarku lze koupit slabší, u některých spotřebičů lze servisním technikem osadit tělesa s menším příkonem. A jinak i při záběru motoru si to přicucává ze sítě.

Takže nejrealističtě jší scénář v konci bývá natápění bojleru 3f tělesem, což je opět ekonomicko-ekologický nesmysl, protože s menší ztrátou pracují vodní kolektory.


Název: Re: Existuje proudový omezovač indukční zátěže z 10A na 8,5A na 230V?
Přispěvatel: Milan Hudec 23.07.2019, 21:10
Pokud zrovna neprovozujete bistro, tak úspora z oné hodnoty 1,5A je tak padesáthaléřů denně.


Název: Re: Existuje proudový omezovač indukční zátěže z 10A na 8,5A na 230V?
Přispěvatel: Rozvodak 24.07.2019, 06:12
Řešení následků než příčiny, není správná cesta.

Asi bych se zajímal prvně u autora návrhu.

Nebyl by lepší 1f měnič, akumulace do baterií, přímá akumulace do bojleru DC proudem, příhřev fototermikou atd.?
Než vymýšlet zásahy v instalaci s omezováním proudu?


Název: Re: Existuje proudový omezovač indukční zátěže z 10A na 8,5A na 230V?
Přispěvatel: Raduz 24.07.2019, 10:43
Co se týče indukční zátěže, tak samozřejmě myslím před příslušné topné těleso (viz můj původní dotaz). Pro moje spotřebiče se slabší topná tělesa co vím nedělají, ale zkusím ještě pohledat. Většinou to právě výrobci cílí na 10A.

Konvice pravda není problém koupit jinou, to byl příklad. Jíný příklad je 1f trouba, el.gril, topná tělesa pračka+myčka.

Ano, úspora nebude v desetitisících . Ale jelikož máme hodně dětí a dům je trvale užíván, všechny ty spotřebiče jedou a to dost. Mohu bez toho žít. Jen že jsem nic nenašel, tak se ptám lidí na tématickém fóru, třeba to někdo řešil nebo ví.

Ale ještě jsem večer intenzivně hledal na netu a našel toto. Aniž bych tady chtěl dělat reklamu, pokud někdo má zkušenost (spolehlivost, přehřívání) nebo zná něco podobného, budu rád za názor:
https://www.easydiag.cz/Triakovy-regulator-vykonu-4000W-230V-BTA41-SCR-d494.htm?listName=Category&listPosition=2 (https://www.easydiag.cz/Triakovy-regulator-vykonu-4000W-230V-BTA41-SCR-d494.htm?listName=Category&listPosition=2)
Čímž si asi odpovídám na svůj původní dotaz.

FVE jako takovou zde neřeším, to už se asi dotáváme OT, ale budiž: Já jsem s ní zatím naopak spokojen. Pravda, bez dotace by ta návratnost nedávala smysl a pořídil bych slabší.
Uvedená 1f má smysl, ale pak jen do výkonu cca 3,7kW. Víc distribuce nepřipojí a je třeba 3f. Pro většinu domácností 1f asi bude dostačovat, byť pak přetěžujete jednu fázi a musíte hlídat souběh spotřebičů. Pro nás kdy běží více takových najednou je lepší 3f. A tady je potom dost omezující způsob měření, který nikde ve světě kromě SK není. Tím jste výběrem omezeni na asymetrické 3f měniče, kterých moc není. Ano, přebytky jdou u nás do malé baterie a až nevyužitý přebytek pak do ohřevu vody velké aku. A následně případný zbytek vykoupí za malý peníz dodavatel za tržní cenu. Navíc já využiji baterie ještě jako backup serveru+lednici. Budoucí ceny energií (nahoru i dolů),  hodnota zálohované energie nebo když to má někdo jako hračku, to jsou všechno věci které nejde úplně  zakalkulovat. Ale netroufl bych si paušálně tvrdit, že FVE je pro všechny nesmysl. Pro někoho ekonomicky ano, pro někoho ne. Někdo si připlatí za nezávislost nebo zálohované napájení, někdo to utratí za auta, někdo za ženský. Každý máme nějaké hobby :-)


Název: Re: Existuje proudový omezovač indukční zátěže z 10A na 8,5A na 230V?
Přispěvatel: Raduz 24.07.2019, 11:48
Píšete o indukční zátěži, ale pračka nebo konvice představuje především "činnou" odporovou zátěž.
váš požadavek vidím v "rozumné cenové hladině" jako poněkud nerealistický
Pardon, to jsem opravdu napsal koukám špatně. Máte pravdu, myšlena je odporová zátěž typu topná spirála. Už mi to bohužel nejde upravit.


Název: Re: Existuje proudový omezovač indukční zátěže z 10A na 8,5A na 230V?
Přispěvatel: Emanuel Kocián 27.07.2019, 10:22
Jako "omezovač" se v obdobných situacích používá obvykle kondenzátor.
Nic jednoduššího zatím nikdo nevymyslel (lze použít analogicky i tlumivku, ale ta je dražší a má podstatně horší ztrátový činitel než kondenzátor). Hodnota kondenzátoru musí být vypočtena na požadovaný sériový R-C článek.
Finta spočívá v tom, že kondenzátor, přestože má určitou impedanci a bude tedy na něm generován určitý úbytek napětí, tak neprodukuje žádné činné ztráty (idealisticky řečeno). Tj. RC článkem (který má jako celek větší impedanci než je samotný odpor tělesa) poteče ve finále menší proud než jen samotným odporovým topným tělesem.
Kondenzátor musí být pochopitelně bipolární a určený na síťové napětí.
Upozorňuji na skutečnost, že při použití kapacitního předřadníku se mohou projevovat jisté nežádoucí efekty (při zapínání/vypínání),  zvláště pokud bude mít kondenzátor výrazně převažující impedanční charakter než ten odpor tělesa. Ale pro jen částečné omezení proudového odběru dostatečně robustního topného spotřebiče, je nepředpokládám jako problematické.

R = U*U / P
Z = odmocnina(R*R + (1 / 2*pí*f*C)*(1 / 2*pí*f*C))
I = U / Z

P - příkon topného 1fázového tělesa ve Wattech
U - síťové napětí ve Voltech (230 V)
C - kapacita kondenzátoru ve Faradech
Z - absolutní hodnota impedance RC článku v Ohmech
I - proud protékající RC článkem v Ampérech
f - síťová frekvence v Herzích (50 Hz)


Název: Re: Existuje proudový omezovač indukční zátěže z 10A na 8,5A na 230V?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 27.07.2019, 11:01
Pokud budeme chtít u spotřebiče s odběrem 10A při 230V snížit napětí tak, aby  tam procházel proud 8A, vychází tam kondenzátor řádově 200mikroFaradů . To není právě malý kousek...
A pak je tu u spotřebičů jako pračka, myčka, kávovar... ještě jeden problém - pokud se odpojí "topení",  klesne proud, tím se zmenší úbytek napětí na kondenzátoru a stoupne napětí.
Spínané zdroje mají zpravidla nějaký obvod pro SoftStart, ale když už "běží",  pokud na to nejsou koncipované, nedělají jim dobře podobné skoky napětí.


Název: Re: Existuje proudový omezovač indukční zátěže z 10A na 8,5A na 230V?
Přispěvatel: Pavel Jurčík 27.07.2019, 14:19
Měl jsem FE s akumulací do LiFePo, sestavil a dopomohl jsem si a postavil 2,5 kWp s akumulací 5kW (při 48V)- Ostrov s byepassem bez přetoku.
Cena s dotací atd. atd. někde kolem 250tis. Já pořídil bez za 100tis. Roční návratnost při "uživení" RD na 1f s trochou disciplíny 8-9tis. Vydrží mi to opravdu v provozu 10let a více, abych byl spokojený? ... těžko!! Prodáno s lehkým výdělkem a přišla na řadu tato věc. Podotýkám, že mám tarif D25d. Spojeno 8 panelů do série, a přes Oplockého regulátor to cpu do spirály v 200l boileru. No, a tipněte si, jaká je návratnost v tomto případě i přes to, že mi přes zimu boiler ohřívá nízký tarif a tarif na sezónu neměním.... Počáteční náklady 30tis (svépomocí bez dotací) a vrací mi to samé za rok 7-8tis takže necelé 4 roky....
Říkám to pořád dokola, že na tomto systému člověk neprodělá... A nebo může využít dotace a zaplatit 100tis s tím, že 30tis dostanete zpět. Nádherně promyšlený systém, aby se všichni nažrali :-)


Název: Re: Existuje proudový omezovač indukční zátěže z 10A na 8,5A na 230V?
Přispěvatel: Emanuel Kocián 27.07.2019, 18:51
"Dotace nelze rozhazovat na to, co by si lidi přáli. Dávají se na to, co lidi nechtějí, ale co mít musí. To, co chtějí, si koupí sami."

sir Humphrey Appleby ze známého seriálu "Jistě, pane ministře"


Název: Re: Existuje proudový omezovač indukční zátěže z 10A na 8,5A na 230V?
Přispěvatel: Martin Kurka 28.07.2019, 17:08
Pokud budeme chtít u spotřebiče s odběrem 10A při 230V snížit napětí tak, aby  tam procházel proud 8A, vychází tam kondenzátor řádově 200mikroFaradů . To není právě malý kousek...
Není to kupodivu tak zlé, pouhých 8 kousků 25uF kondíků pro výbojky, balíček 80 x 160 x 84mm. Rozhodně lehčí a skladnější než 350VA snižující autotrafo na 195V a spolehlivější a nerušící než fázový triakový regulátor.

Ale jednak je to vše ekonomický nesmysl a za druhé řídící mikropočítač pračky by mohl pračku odstavovat pro domnělou poruchu nedotopení na teplotu v požadovaném čase - protože topný výkon s 8,5A je prostě jen 72% a čas ohřevu nejméně 1,4x delší.


Prodáno s lehkým výdělkem a přišla na řadu tato věc. Podotýkám, že mám tarif D25d. Spojeno 8 panelů do série, a přes Oplockého regulátor to cpu do spirály v 200l boileru....
Oplockého 1kW rušička...




Název: Re: Existuje proudový omezovač indukční zátěže z 10A na 8,5A na 230V?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 28.07.2019, 19:27
Zatím se zkoumají zpětné vlivy jen u velkoodběrů, ale s velkým rozmachem právě podobných rušiček se začne zavádět i pro výrobny a maloodběry.
V další fázi se začne za bordel platit, což oceníme jistě všichni na fakturách ::)


Název: Re: Existuje proudový omezovač indukční zátěže z 10A na 8,5A na 230V?
Přispěvatel: Raduz 30.07.2019, 14:41
Není to kupodivu tak zlé, pouhých 8 kousků 25uF kondíků pro výbojky, balíček 80 x 160 x 84mm. Rozhodně lehčí a skladnější než 350VA snižující autotrafo na 195V a spolehlivější a nerušící než fázový triakový regulátor.
Máte na mysli něco podobného jako toto, předpokládám zapojené paralelně pro dosažení požadované kapacity a celé předřazené na fázi před topné těleso?
https://www.tme.eu/cz/details/i52ku625k-f00/zarivkove-kondenzatory/miflex/ (https://www.tme.eu/cz/details/i52ku625k-f00/zarivkove-kondenzatory/miflex/)
Určitě zajimavé řešení.

Ale jednak je to vše ekonomický nesmysl a za druhé řídící mikropočítač pračky by mohl pračku odstavovat pro domnělou poruchu nedotopení na teplotu v požadovaném čase - protože topný výkon s 8,5A je prostě jen 72% a čas ohřevu nejméně 1,4x delší.
To chci právě zkusit  :) Třeba myčka nádobí dohřívá i několikrát během programu, stejně jako pračka. Některé "hloupější" prostě čekají na ohřev do určité teploty, než pokračují v programu. Navíc ohřev vody netrvá z celého programu kupodivu tak dlouho. Dneska je enormní délka programů způsobená hlavně snahou šetřit vodou, potažmo energií na její ohřev.


Název: Re: Existuje proudový omezovač indukční zátěže z 10A na 8,5A na 230V?
Přispěvatel: Emanuel Kocián 31.07.2019, 00:00
Myslel jsem samozřejmě zapojit ten kondenzátor do série jen s tím topným tělesem. Jinak, že by to zblblo programátor pračky díky tomu, že by to pomaleji nahřívalo, to bych se nebál. Pračka musí fungovat v rozmezí napětí 196 až 253 V.


Název: Re: Existuje proudový omezovač indukční zátěže z 10A na 8,5A na 230V?
Přispěvatel: Jan Kelbich 03.09.2019, 21:35
... Steinmetz ...  :)