Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Tomáš Vavera 19.01.2007, 18:38



Název: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Tomáš Vavera 19.01.2007, 18:38
Chtěl bych se zeptat,jak vůbec funguje aktivní jímač?
Vzdyť se k němu netahá žádný přívod (nebo se pletu?? (whist)).
Každý říká,že prý stahuje výboje, které vznikají při vzniku blesku.
Ale když nemá napajení?
 :-\
Potom by to bylo Perpektumobile :o!!
Už pár dní nad tím přemýšlím,ale na nic nemůžu přijít.


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Stanislav Pavézka 2 19.01.2007, 23:05
V hlavici jímače máte radioaktivní materiál ,ten přitahuje blesky .Na Slovensku se tomu věří víc než u nás .Ale myslím si ,že je to dobrý byznys .


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 19.01.2007, 23:07
Já jsem se na něco podobného chtěl zeptat na Ampéru2006.
Sice do dnes nevím jak to funguje, ale přivezl jsem si několik reklam a nabídek firem, co mi to prodají nebo i ochotně namontují.
Ale mě se nechce vyhazovat peníze za něco, o čem mě nikdo nepřesvědčil, že ta suma, kterou za to chtějí, mi něco přinese.


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Stanislav Pavézka 2 20.01.2007, 07:29
Tvrdí se ,že s aktivním jímačem nepotřebujete tolik jímačů jako u Franklina.Prý má daleko větší schopnost pokrytí a v tom je ta úspora.


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Jan Alin 20.01.2007, 10:19
Pánové, aktivní jímače jsou dnes moderní a je jich několik typů (s přívodem i bez). Pokud někdo chce investovat do něčeho co je neznámé doporučuji aby se informoval na jeho funkci a taky na podmínky provozování přímo u dodavatele. Pokud dodavatel jen mlží a nechce slyšet např o testech které proběhly na výškových budovách ve světě, o proudech které vznikají ve svodech, o spornosti použití vzhledem k naší legislativě, o podmínkách a cenách pravidelných kontrol nebo revizí dejte od toho ruce pryč. Toto téma je myslím daleko širší než možnosti diskuse.

Můj osobní názor je že já bych aktivní jímač na svém objektu nechtěl, zvlášť v případě že tam budu mít elektroniku.


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Martin Ištok 20.01.2007, 13:19
A obzvlášť preto, že nová STN EN (ČSN) 62 305 už nič také ako aktívny bleskozvod nepozná. Ako sa na stávajúce aktívne bleskozvody bude pozerať?  Ak sa budú posudzovať ako obyčajné tyčové zachytávače, bude ich mať objekt zrejme málo a takisto aj zvodov a drahý bleskozvod bude nevyhovujúci.
Ak chcete zhotoviť novú bleskozvodnú ochranu, odporúčam vám naštudovať si citovanú normu a riadiť sa ňou, hlavne ak máte v objekte elektroiku !


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Ľudovít Horváth 20.01.2007, 14:16
V našich zemepisných šírkach, ale nielen v nich, ako ukázali sledovania účinkov aktívnych bleskozvodov napr. v Kuala Lumpur, kde je búrkových dní zopár viac ako u nás a ktoré hovoria skôr v neprospech AB, by som sa jednoznačne prikláňal ku klasickému bleskozvodu, čo najjednoduchši emu, ovšem aspoň v rozsahu ako stanovujú normy. Odporúčam venovať zvýšenú pozornosť pred nepriamym úderom blesku, resp. prevádzkovými prepätiami pri spínacích javoch v sieťach VVN, vn a nn s dopadom na inštaláciu konečného užívateľa a využitím kvalitnej prepäťovej ochrany zohľadňujúcej technické a technologické vybavenie chráneného objektu. Zvlášť projektanti, nech sa na mňa nehnevajú, dosť dlho ignorovali tieto ochrany a aj dnes sa často stretávam s projektmi RD, kde je v rozvádzači navrhnutý nejaký zvodič B+C a je vystarané. Investori pri tom ani netušia o čom im hovorím, keď ich na nedostatočnosť ochrany upozorním pri realizácii.


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Jan Hájek 20.01.2007, 20:50
Naštěstí ESE jímač funguje jako železná tyč shodných rozměrů. V ČR nikdy nebylo možno ho montovat v souladu s platnou právní úpravou. Hodně bylo řečeno v této diskuzi, doporučui si ji velmi pozorně přečíst :
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,2010.0.html (http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,2010.0.html)

Zrovna v pátek jsem si z webu stáhl několik výsledků sledování pasivity aktivních jímačů tak kdo by měl zájem tak ať mi napíše na honza@elektrika.cz a já mu to zašlu, vše je v angličtině. Fakt super případy.
 


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Martin Novák 20.01.2007, 22:55
Skratka a dobre s trochou nadsazky a ironie muzu rict, ze aktivni jimac funguje o celych 24,74% lepe, kdyz je vedle nej povesena pacicka z cerneho kocoura zabiteho za uplnku uprostred pentgramu. V opacnem pripade funguje presne stejne, jako klasicky jimac shodne delky a umisteni...   :D

Tchan dela pro pobocku jedne dosti velike a zname US firmy zabyvajici se vyrobou elektronickych komponentu. V arealu pry maji techto "zazraku" hned nekolik, ale jak rikal poctivy Cesky blesky se nedaji zmast takovymi vynalezy a zcela v souladu se svymi dlouholetymi zvyky mlati do ocelovych konstrukci a energomostu mezi budovami uplne stejne jako za casu pred zavedenim techto aktivnich "zazraku"...


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Záhyna Lubomír 21.01.2007, 09:46
Když se podíváte na "prohlášení o shodě" popř. na přílohy k němu pro daný ESE, najdete tam např. -  že je v souladu s ČSN 34 1390 a to pouze s čl. 77 a 84 (v certifikátu který mám k dispozici je uvedeno čl. 8.4, ale takový v ČSN 34 1390 není, proto uvažuji čl. 84). Takže neřeší ostatní požadavky. Zkuste také najít, i na stránkách výrobců, co že je v té "kouzelné" hlavici a jak se reviduje popř. ověřuje funkčnost.


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Kamil Novák 21.01.2007, 14:18
To Záhyna :
Nemohl byste mi prosím kopii toho Prohlášení poslat ? Případně jej tady vyvěsit ?


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Jiří Hamrla 21.01.2007, 20:40
ČSN 62305-3:

5.2 Jímací soustava
5.2.1 Všeobecně
.........
Jímací soustava může být vytvořena kombinací následujících částí:
a) tyče (včetně samostatně stojících stožárů);
b) zavěšená lana;
c) mřížové vodiče.
Aby vyhověly této normě, musí být všechny typy jímací soustavy umístěny podle článků 5.2.2, 5.2.3 a přílohy A.
Jednotlivé tyče jímací soustavy by měly být na střeše spolu vzájemně spojeny tak, aby bylo zajištěno rozdělení bleskového proudu.
Radioaktivní jímače nejsou přípustné.


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Jiří Hamrla 21.01.2007, 20:44
Tento certifikát se mně náhodou objevil v poště, předávám k nahlédnutí.


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Milan Selezan 21.01.2007, 20:46
To Pavézka:
Že sa tomu viac verí na Slovensku, ste vo veľkom omyle. Zvádza vás asi k tomu vydaná STN 34 1391. Chcel by som vás však upozorniť, že sieť hypermarketov, kde sú preferované, bola projekčne prevažne koncepčne riešená v ČR vrátane zastúpenia investora a práve tí to prikazovali. To je skutočnosť. Z praktickej mojej skúsenosti pri projektovaní jednej AB pred cca 10 rokmi boli pokusy od investora použiť ESE, v tej dobe to vychádzalo na 160 000Sk, pričom napokon zrealizovaný klasický bleskozvod ho vyšiel na 30 000Sk.


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Milan Karvánek 21.01.2007, 22:39
Ten certifikát na jeden jednotlivý jímač je jistě v pořádku, pojednává pouze o přpojovací svorce, antikorozní úpravě a FeZn vodiči na svod. Také o požární odolnost (zkouška žhavou smyčkou).
Nejsem odborník na výrobky, ale podobný certifikát asi musí mít i každý jiný tyčový jímač FeZn.
Zatímco stále platná ČSN 34 1390 řeší  "ochranu před bleskem" jakožto celek, rovněž tak nová ČSN EN 62305.


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Jaroslav Mrázek 22.01.2007, 08:38
Pokud vím, tak ani mezinárodní komise CENELEC na základě svých výzkumů neprokázala vyšší účinnost aktivních jímačů. Blesk si udeří kam sám uzná za vhodné a jejich přitahování je jen obchodní strategie výrobců. Ještě jsem neviděl návod na zkoušení aktivní části, čím má být prováděno měření a jaké parametry má vykazovat. Pokud ovšem někdo neví co s penězi, tak má výbornou pomůcku pro zjištění úderu blesku a následné provedení revize. ;)


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Jan Hájek 22.01.2007, 10:01
Ještě jedna super věc, pokud se vám dostane do rukou zpráva k takovémuto certifikátu ( to čísílko nahoře). Tak můžete v této zprávě najít ( alespoň v těch co jsem viděl já) ,  že lze tuto jímací tyč použít, pokud je ochrana před bleskem v souladu s ČSN 34 1390 nebo s vyh. 137/98 Sb. to znamená to samé.  ;D


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Jana.K. 22.01.2007, 21:23
S tím, že aktivní hromosvod lze s úspěchem považovat za přinejmenším vědecky nedoložený, bych souhlasila. S čím v této diskuzi nesouhlasím je naznačování, že aktivní hromosvod je dražší, než klasický.  Je to právě naopak, a to právě investory neodolatelně přitahuje. Vysvětlení je prosté. Jestliže na objektu podle staré normy musí být např. 10 svodů (podle nové ještě víc),  hřebenová nebo mřížová jímací soustava s množstvím pomocných jímačů atd.,  pro aktivní vám stačí podle dodavatele 1 hlavní jímač (aktivní) a 1!!! svod. To je při rozsáhlém objektu taková úspora (i vzhledem k tomu, že aktivní hromosvod je údajně dokonce i na Pražském hradu),  že většinu investorů ničím pro klasiku nepřesvědčíte. A dokud nebudou takový hromosvod odmítat pojišťováci, případně orgány státního odborného dozoru, bude to pokračovat stále dál.


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Jan Alin 22.01.2007, 21:56
S čím v této diskuzi nesouhlasím je naznačování, že aktivní hromosvod je dražší, než klasický.  Je to právě naopak, a to právě investory neodolatelně přitahuje. Vysvětlení je prosté. Jestliže na objektu podle staré normy musí být např. 10 svodů (podle nové ještě víc),  hřebenová nebo mřížová jímací soustava s množstvím pomocných jímačů atd.,  pro aktivní vám stačí podle dodavatele 1 hlavní jímač (aktivní) a 1!!! svod.

No pořizovací cena aktivního hromosvodu je v určitých případech možná menší ale náklady na provozování a ceny revizí včetně jejich termínů ho zase celkově v dlouhodobém provozu prodražují. Co jsem se dostal k dokumentacím tak revize speciálním přístrojem a jednou ročně (samozřejmě že výrazně dražší než u klasického provedení). No a co já jsem viděl tak svody minimálně dva na protilehlých stranách a kovové vyčnívající předměty se stejně spojují s vedením. Je fakt že jsem zkoumal dokumentaci podrobněji jen u dvou typů a prohlásil jsem že nejsem zaříkávač blesků a nechci s tím mít nic společného :-).
On ovšem nikdo investorovi o podmínkách provozování asi neřekl a určitě mu nikdo neprozradil ani to že nemá být ten svod veden na stěně za kterou má umístěné servery pro celý objekt.  :D

Ano jsem zaujatý ale přístupný argumentům, bohužel argumenty nikdo nikdy nedodal.  :'(


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Milan Karvánek 22.01.2007, 22:07
Ano, je docela zvláštní, že se v ČR montují "vyhrazená" zařízení, jejichž projekt, montáž ani revize nejsou podloženy žádnou platnou ČSN. Lze si to vysvětlit jedině "aktivní bleskovou slepotou" kontrolních orgánů.
To takhle kdyby třeba v nějakém nově kolaudovaném nákupním centru chyběly svítíci šipky ukazující únikové cesty, to by byl poprask! Ale hromosvod?


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Edmund Pantůček 23.01.2007, 12:01
Funguje asi tak, že za podstatně vyšší náklady poskytne stejnou službu jako klasický Franklin - mohu doložit protokolem z měření ve Velké Británii. Navíc díky menšímu počtu svodů je napětí indukované do budovy vyšší a tím i ohrožení vnitřní instalace roste.
Takže nižší počet svodů a snazší instalace je spíš na obtíž. Pokud bude investor vidět jen cenu - nevím.
Ještě bych si dovolil upozornění na nový stavební zákon a na zodpovědnost projektanta a dodavatele za úplnost a jakost dodávky. Pozor na zákon 22!


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: František Šohajda 01.05.2007, 08:46
Také jsem se zabýval otázkou funkčnosti "aktivního hromosvodu" prošel několika školeními na toto téma a zdá se mě že ti co ho prodávají tak ho chválí a ti druzí co prodávají klasický hromosvodový materiál tak ho haní!!!../je to alespoň moje doměnka/....je pravda že není ukotven ani v  nové normě na hromosvody tak ho RT zkouší jako normální a to uzemění a uložení svodu.....je fakt že ho máme v podniku asi už 6 let a zatím nebyl problém....jeh o cena tehdy byla si třetinová vůči klasice!!.....je také pravda že žádný neviděl úder do tohoto hromosvodu.... chtěl jsem na něj namontovat počítadlo /"blesků"/ ale neprošela cena !..možná by se tak dala zjistit jeho účinnost....


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Kamil Novák 01.05.2007, 10:50
možná by se tak dala zjistit jeho účinnost....

To už udělali jiní a výsledky jsou např. zde : http://elektrika.cz/data/clanky/vyzkumy-na-jimacich-ese-2-4 (http://elektrika.cz/data/clanky/vyzkumy-na-jimacich-ese-2-4)  (plc) (no)


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: František Jiráček 02.05.2007, 06:47
Máme tuhle věc na nemocnici. Dokonce dvě věci. U obou jsou počítadla zásahů. Na jednom je 0 a na druhém 2500. Svody jsou skryté v orsilu. Věříte počítadlu, když orsil je neporušený?


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Kamil Novák 02.05.2007, 08:12
Který špitál máte na mysli ? Tuším, že jste z bývalého VČ kraje, tekže Jičín nebo snad Litomyšl ?


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Rudolf Parisch 02.05.2007, 17:50
  Tomáši,
také jsem se zabýval aktivním jímačem a dozvěděl jsem se,že prý obsahuje vlastní zdroj napájení (baterii - kterou nemusíš měnit  ;) ) ...a princip ? ... jímač zionizuje vzduch ve svém okolí (je to válec o průměru 60 m a výšky zhruba 60 m ) na kladný potenciál a ten blesk odpudí  :) ... když jsem onoho výrobce (který mi toto se všemi slovními kudrdlinkami) vyprávěl asi hodinu,zeptal na atest jakékoliv zkušebny ,začal se taktéž obratně vykrucovat ...takže souhlasím s kolegy ...asi jde jen o dobře vymyšlený byznys ....ale budu rád když mě někdo přesvědčí o opaku ...
...jinak ...už jsi absolvoval zkoušky na RT?


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Tomáš Vavera 03.05.2007, 11:45
Nazdar Rudo, děkuji všem za zajímavé odpovědi.Na ty zkušky se pořad drtím,ale čas mi neumožnuje absolvovat nějaký ten kurs.Snad to vyjde v Srpnu(pořádá se někde v Praze).A co ty,už jsi RT?


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Rudolf Parisch 03.05.2007, 17:32
... i já jsem ve fázi učení ...musel jsem zkoušky odložit protože jsem založil stavební firmu a její rozjezd mi zabírá vlastně všechen můj čas ...ale všeho dočasu ... ale to už asi do této dizkuze nepatří  :) ...


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Tomáš Vavera 04.05.2007, 10:53
Tak at se ti v podnikání daří!! Ještě jednou všem děkuji za zajímavé odpovědi. ??


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Pavel Mužík_ 24.07.2007, 00:37
Pánové, a co kdybyste trochu oživili své znalosti základních principů fyziky, speciálně elektrotechnik y, a zkusili na to jít s pomocí teorie elektrického pole?
Než shánět co kdo povídal a kde co bylo napsáno.

Aktivních jímačů je mnoho typů. Pokud ale mluvíme o aktivním jímači s radioaktivním zářičem, tak je jasné, že to významně zhoršuje funkci hromosvodu jako takového.
Představte si pole při bouřce jako nekonečný rovinný kondenzátor.
A z jedné elektrody vykukuje sice relativně nevelký, ale přeci jen hrot (jímač hromosvodu). Jak se rozloží pole?
A teď situaci trochu pozměníme, a místo hrotu tam vykukuje kulička (jinak ve stejné výšce jako předtím hrot). Jak bude pole vypadat nyní?

A víc neřeknu, buď si osvěžte své vědomosti, nebo si to nalistujte, nebo vypočtěte, nebo si taky můžete udělat model  a na něm si to změřit.

Zdraví

Pavel


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Edmund Pantůček 30.09.2007, 22:52
Jak funguje? Naposledy zafungoval u jednoho hotelu na Moravě, když blesk zasáhl střechu asi 5 metrů od aktivního hromosvodu, tedy přesně na hranici ochranného prostoru podle staré dobré ČSN 341390.  :-[


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Miloslav Dunda 04.10.2007, 00:34
jednoduchá odpověď - nefunguje.


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Miloslav Dunda 04.10.2007, 00:42
Certifikát je výborný, jenže uvedená norma řeší místa připojení ochranného vodiče na elektrických předmětech. Domnívám se, že jde tedy buďto o povrh nebo si firma nechala certifikovat jenom  připojovací svorku a vydává to za certifikát na aktivní hromosvod nebo v ESČ něco slavili a nevěděli co vystavují.


Název: Re: Jak funguje aktivní jímač?
Přispěvatel: Jaroslav Mrázek 04.10.2007, 06:38
Asi před dvěma lety mě zajímalo, co je předmětem certifikace aktivního jímače. Bylo to pouze to, že všechny části jsou dobře spojeny. Nikde nebylo nic o tom, jaké parametry má aktivní jímač mít, jak se mají měřit a jaké mají být naměřené hodnoty. Tyto podklady ani nebyly certifikačnímu orgánu předloženy. Jedná se tedy o klasiku s bambulkou na tyči a k větším škodám nedochází proto, že celá hromosvodová soustava bývá provedena dle ČSN.