Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Aleš Kosina 23.07.2018, 13:06Název: Tlakový spínač funguje, proč se nerozjede motor?
Přispěvatel: Aleš Kosina 23.07.2018, 13:06
Zakoupil jsem rekreační objekt, kde je nainstalována tlaková řídící jednotka PPC22 (Pumpa a.s.),  která slouží k přečerpání vody z nádrže do vodovodní baterie. Zařízení se nepoužívalo tak 5 let a já s tím nemám zkušenosti. Jednotku zapnu, ale objeví se chybové hlášení a nesepne se motor. Nevíte, jaké mohou být příčiny? Je potřeba před prvním spuštěním po takové době provést nějakou údržbu, případně jak postupovat?


Název: Re: Tlakový spínač funguje, proč se nerozjede motor?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 23.07.2018, 18:33
Přijde na to, jak bylo čerpadlo odstaveno. Jestli bylo 5 let zaplavené, může být zarezlé. Stejně tak bývají ucpané trubičky tlakových spínačů, v tomto případě uvnitř jednotky u membrány. Dále může být poškozená vlastní jednotka mrazem, byla-li mu vystavena zaplavená, stejně tak mohla vlhkost někudy proniknout k elektronice a ta zoxidovala.
Postup asi takový- vyzkoušet zda se motor čerpadla může volně otáčet, zkontrolovat motor, případně provést preventivní výměnu rozběhového kondenzátoru, zjistit zda je systém zaplaven či suchý, vyčistit případnou korozi z trubek- jsou-li plastové a nádrž i čerpadlo v nerezu toto není nutné. Je třeba zkontrolovat, zda přežila membrána v jednotce, případně v jakém je po té době nečinnosti stavu. Dále je třeba provést měření.

Tím se pravděpodobně podle popisu závady zjistí, že je vadná řídící jednotka. Oprava se při ceně nového v porovnání s cenou ND obtížným sháněním a práce nevyplatí.
Dobrou zkušenost mám s jednotkou easypress II. za rozumný peníz solidní životnost.
Pokud nemáte zkušenosti s vodárnami a nepomůžou základní úkony, asi bude nejlepší obrátit se na slušnýho vesnickýho elektrikáře, ať zajde na kafe a koukne na to.
 


Název: Re: Tlakový spínač funguje, proč se nerozjede motor?
Přispěvatel: Pavel Horský 24.07.2018, 17:39
Po pěti letech bude pohon čerpadla na 100% zablokovaný díky vrstvě rzi.
Zkuste pootočit oj. Možná se povede a čerpadlo zase poběží.
Sám údržbu čerpadla neuděláte. To se pak musí po údržbě opět hermeticky uzavřít. To vám udělají v jakémkoli servisu čerpadel.