Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Tomas M. 05.05.2018, 08:57



Název: Jaký může být skutečný zdroj rušení na N v rozvaděči TN-S?
Přispěvatel: Tomas M. 05.05.2018, 08:57
Účastnil jsem se měření elektromagneti cké kompatibility (rušení zpět do sítě) rozvaděče pro strojní zařízení.

Rozvaděč je plastový, konstruován pro připojení k síti TN-S, obsahuje 4 frekvenční měniče (3 jsou na 3x400V - 1.5kW, 1 na 1x230V - 0.37 kW) výrobce Invertek, se zabudovaným EMC filtrem, který by měl splňovat EMC normy pro obytné prostory. Dále je v rozvaděči spínaný zdroj zn.Weidmuller 24V DC/3A na PLC + Displej, napájený 1x230V.

Tak a teď k problému, rozvaděč byl posuzován z hlediska EMC pro průmyslové - tudíž benevolentnějš í limity EMC.

Prakticky se nepodařilo i po různých úpravách docílit splnění těchto limitů na N.

Když jsme měřili samostatně napájecí stranu frekvenčních měničů, byly skutečně splněny limity i pro obytné prostory, když jsme měřili celkový přívod rozvaděče, tak fáze byly OK - přibližně 5 dBμV pod limitem, ale N byla neustále přetížena - přibližně 3-5dBμV nad limit, na frekvencích od 2.6 do 3.5MHz. Zkoušeli jsme vytáhnout všechny N vodiče mimo žlaby v domění, že se na nich rušení indukuje souběhem s ostatními kabely, situace se prakticky nezměnila. Zkoušeli jsme vypnout v rozvaděči všechny jednofázové spotřebiče, včetně jednofázového FM, nicméně N byl neustále nad limitem.

Stačí, aby byl v chodu jeden třífázový FM, do kterého N není vůbec přiveden, a rušení se přes N dostává zpět do sítě. Přitom když změříme samotný přívod měniče 3+PE, tak je OK.

Jediná situace fungovala - a to když jsme v rozvaděči přizemnili nulu (vím, že to není řešení, neb za bodem rozdělení by se N+PE neměla spojit, ale zkrátka jsme to vyzkoušeli a fungovalo to).  

Měření dělali pánové z SZU, měřící aparatura byla oddělená od napájecí sítě.  

Zatím se jako jediná možnost jeví použití ještě externího EMC filtru hned za hlavním jističem, což jsme zkoušeli a v tom případě jsme se do limitů vešli.

Nenapadá vás, kudy se rušení dostává na pracovní nulu a jak jinak by se situace (alespoň pokus) dala řešit? Zdroj rušení je v FM, nicméně spíše by mi dávalo smysl, kdyby se rušení vyskytovalo na fázích a nikoliv na N.




Název: Re: Jaký může být skutečný zdroj rušení na N v rozvaděči TN-S?
Přispěvatel: ACEOF ACES 05.05.2018, 12:31
Podle mého názoru to způsobují kapacitní vazby vedení, spotřebičů aj. Já bych zkusil mezi N a PE zapojit kondenzátor, např. 220nF/1000V.


Název: Re: Jaký může být skutečný zdroj rušení na N v rozvaděči TN-S?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 05.05.2018, 18:08
...mezi N a PE zapojit kondenzátor, ...
Pokud by byl přívod pouze 3L+PE a i filtr byl také jen mezi L a PE, pak by mělo jistou logiku zkusit "vysokofrekvenč ně" propojit N a PE (když přímo se to za bodem rozdělení udělat nemůže)


Název: Re: Jaký může být skutečný zdroj rušení na N v rozvaděči TN-S?
Přispěvatel: Tomas M. 06.05.2018, 10:24
Děkuji za tip, vyzkouším.

V podstatě EMC filtr, který jsme tam na zkoušku dali a s kterým je to OK, je také soustava několika kondenzátorů mezi fázemi, N a PE. A jelikož fáze jsou v rámci limitu a není potřeba je odfiltrovat znovu, tak samostatný kondenzátor mezi N a PE by bylo minimálně ekonomičtější řešení...