Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Vladimír Rybár 16.03.2018, 11:56



Název: Aké jednofázové elektromery zvoliť pre podružné meranie?
Přispěvatel: Vladimír Rybár 16.03.2018, 11:56
V záhradkárskej osade je jeden fakturačný elektromer na hranici osady. Odtiaľ je spravený rozvod po celej osade a na každom pozemku je spravené odberné miesto s jednofázovým elektromerom a ističom 1p 10A char. B. (elektromer - Orbis CONTAX 3221 S0 ). Jedná sa o približne stovku záhradiek s celkovou spoločnou ročnou spotrebou okolo 6,5 MWh. Majoritu tejto spotreby spraví zopár záhradkárov, ktorý sú na záhrade viacmenej celoročne. Ostatný majú spotrebu rádovo v desiatkach kWh za rok. Vyššie spomínané elektromery sú namontované už 10 rokov. Rozdiely medzi fakturačným elektromerom a súčtom podružných sa aktuálne pohybujú okolo 29% . Pred 10 rokmi bol rozdiel 20% (Rozvody AYKY, smyčkovaním). Tento rok sa rozhodli pre výmenu elektromerov s cieľom dosiahnuť menší rozdiel oproti fakturačnému elektromeru. Samozrejme pri tejto výmene by som skontrolovali a prípadne dotiahli všetky spoje. Všetci sú si vedomí že sú aj straty na vedení.

Aký elektromer by ste mi odporučili aby spĺňal tieto požiadavky:

1) Čo najmenšia vlastná spotreba elektromera
2) Pracovný prúd aby začínal čo najnižšie. Pri doterajších elektromeroch začína podľa výrobcu na hodnote 0,25A.
3) Životnosť - analógový/digitálny - z Vašich skúseností... Aby zostala po čo najdlhšiu dobu slušná presnosť a taktiež aby vydržal v činnosti čo najdlhšie.
4) Samozrejme cena


Název: Re: Aké jednofázové elektromery zvoliť pre podružné meranie?
Přispěvatel: Radek Červený 16.03.2018, 17:35
Používáme elektroměry Maneler, mám s nimi dobré zkušenosti, jsou spolehlivé a relativně za pár korun, pokud netrváte na úředním cejchu a případných dalších vymoženostech, například Modbus a spokojíte se pouze s úřední kalibrací. Níže vám dám odkaz, záběrový proud je 0,025A, spotřeba 0,4W.
Osobně preferuji elektroměry s mechanickým číselníkem, ze kterého lze udělat odečet i v případě případné poruchy elektroměru, u displejové verze je to poněkud složitější. Ale je to věc názoru. Vyloženě porouchaný Maneler jsem ještě neřešil, ale už jsem viděl elektroměr do půlky roztavený od špatně dotažené svorky a z tohoto displeje ani paměti už nikdo nic nevyčetl.

http://www.elektromery.com/product/jednofazove-elektromery-na-listu-din-neo/elektromer-maneler-9901m-p_-prime-mereni/161


Název: Re: Aké jednofázové elektromery zvoliť pre podružné meranie?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 16.03.2018, 19:44
Musím potvrdit z vlastní zkušenosti, že Maneler je v dané cenové relaci dobrý výrobek.
Ovšem právě kvůli rozpočítávání a možnosti napadení přesnosti bych připlatil za fakturační elektroměr, protože vždycky se najde někdo, komu bude určitě fixlovat a ten ověřovací papír je pak jediná opora.
Dále bych po krátké zkušenosti s chatovou osadou na podružném měření volil v každém případě elektroměr se zpětnou brzdou, protože někteří jedinci si umí docela snadno poradit na náklady ostatních. S tím souvisí i zaplombování a kontrola O.M.
Pokud máte O.M. vybavena pro měření na dva moduly DIN, pak asi nepřipadá v úvahu požít repasovaný elektroměr od distribuce (ZPA např.) ale buď již doporučený Maneler-netrváte-li na fakturaci, nebo některý z ověřitelných, např ZPA ED110.xx a pod.



Název: Re: Aké jednofázové elektromery zvoliť pre podružné meranie?
Přispěvatel: Václav Třetí 17.03.2018, 00:43
Zkušenost s digitálními elektroměry Maneler 9901D (jednofázový na DIN lištu, 1mod.,  s displayem):
 Padesát garáží u bloku obytných domů s těmito elektroměry,  z toho za šest  let sedm vadných kusů, vždy selhání zdrojové části - tedy bez jakéhokoliv údaje na displayi. Další dva kusy namontovány v domech k měření odběru zařízení postykovatele internetu. Jeden v pořádku, druhý přestal měřit, poslední údaj zůstal trvale zobrazený na displayi. Obvykle se podaří získat alespoň poslední stav z elektroměru po jeho rozebrání připojením napětí 12V= k filtračnímu kondenzátoru. Tento údaj je použitelný pouze částečně, zejména, pokud se neví, kdy přístroj přestal měřit.

Já používám obdobné elměry od firmy Hütermann EED a.s. typ HT-1PD (s displayem) nebo HT-1PM (s mechanickým počitadlem - ty také preferuji).


Ještě upozorním, že se na toto téma již hovořilo vícekrát, zkuste si to dát do vyhledávání, najdete tam mnoho užitečných informací, ať se to tu nemusí znovu psát.


Název: Re: Aké jednofázové elektromery zvoliť pre podružné meranie?
Přispěvatel: Vladimír Rybár 17.03.2018, 14:15
Ďakujem za odpovede.

Záhradkári si sami na členskej schôdzi väčšinou odhlasovali, že budú rešpektovať podružné - nefakturačné elektromery. Každá skrinka so svorkami, elektromerom a ističom je samozrejme zaplombovaná a táto plomba sa pravidelne kontroluje pri každomesačnom odpočte elektriky. Takže osobne nevidím potrebu elektromeru s brzdou. Elektromer MANELER 9901M-P má veľmi dobré parametre a spĺňa moje požiadavky..

Ešte by som sa rád opýtal jednu otázku, ktorá mi bola zrejme zmazaná moderátorom. Zrejme si myslel, že sa jedná o inzerciu, ale tak to nie je:
Je nejaká možnosť ako zužitkovať staré elektromery ktoré budú odmontované ? Alebo je to už iba kus elektroodpadu ?


Název: Re: Aké jednofázové elektromery zvoliť pre podružné meranie?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 17.03.2018, 15:22
Zajímavých je těch 20-30 % rozdílu. Chtělo by to diagnostiku sítě, aby se daly vyčíslit technické ztráty. Může se taky stát, že bude vadných či rozladěných pár elektroměrů, ověření je levnější.
Největší problém v dohánění rozdílu oproti fakturačnímu měřidlu vidím v použití orientačních měřidel. Když trefíte tomu, co má vyšší a stálý odběr měřák co půjde lehce do mínusu a tomu co odebírá minimum takový, co bude přidávat, nikdy se nedorovnáte s fakturačním.
A co se týče starých elektroměrů, buď ověřit, dát na aukro, nebo do šrotu.


Název: Re: Aké jednofázové elektromery zvoliť pre podružné meranie?
Přispěvatel: Kuruc 17.03.2018, 17:20
Donuťte odběratele, aby při nepoužívání vypnuli jistič před podružným elektroměrem a toto kontrolujte.

Podle vašeho popisu máte ztrátu cca 1,9 MWh, což při 100 podružných elměrech znamená ztrátu cca 19,5 kWh na jedno odběrné místo a rok... Takže tu ztrátu buď zaplatí poměrem ti největší odběratelé anebo se rozpočte mezi všechny (cca 100,-/rok)

A kdyby elektroměr bral třeba 2 Watty stálého příkonu, tak to máte 17,52 kWh/rok na jeden... váš výrobce sice udává 0.xx Watt stálý odběr, ale věřte tomu...

Další věc je, že mechanické elměry měří až od určitého odběru a když tam bude mít wifi router nebo zabezpečovačku GSM či kameru, tak se obávám, že to těch pár jednotek wattu trvalého odběru neroztočí kolečka... To vyřešíte tím, že budete při nepřítomnosti kontrolovat, že má vypnutý jistič :-) Také může někde utíkat elektřina do země... Neboli nové elměry nemusí vůbec nic vyřešit.