Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: VáclavVodička 08.02.2018, 08:44



Název: je nutné z hlediska EMC použít samostatný rozvaděč pro frekvenční měniče?
Přispěvatel: VáclavVodička 08.02.2018, 08:44
Připravuji podklady pro poptávku na výrobu rozvaděčů. V naší technologii chystáme samostatný rozvaděč pro PLC a samostatný rozvaděč pro silové prvky, abychom si nezarušili měřicí signály. V silovém rozvaděči by mělo být asi 6 frekvenčních měničů s výkony v řádech stovek wattů až jednotek kW. Dále tam budou stykače, které budou spínat menší 1f motory a další spotřeby. Z důvodu omezení rušení od měničů jsou v plánu EMC průchodky do rozvaděče.


Má otázka zní:
Mohou být frekvenční měniče společně v jednom rozvaděči s ostatními prvky (stykače, připojovací svorkovnice, zdroje 24V atd.)? Jde mi o to, že běžné jednofázové kabely bez stínění pro zbylé spotřebiče by procházely běžnými plastovými průchodkami a tato místa v rozvaděči by mohla být zdrojem rušení (čili drahé EMC průchodky by pak asi postrádaly smysl?). Nebylo by proto vhodnější mít pro frekvenční měniče samostatný rozvaděč, do něhož by všechny vstupující kabely byly stíněné (komunikační i silové) a procházející emc průchodkami a do druhého rozvaděče by přicházely zbylé kabely spotřebičů spínaných relátky a stykači? Celkem by tak byl 1 malý měřicí rozvaděč s PLC, 1 rozvaděč pro FM a 1 rozvaděč pro stykače a připojovací svorkovnice. Nebo je to zbytečné plýtvání místem a náklady v podobě dalšího rozvaděče?


Název: Re: je nutné z hlediska EMC použít samostatný rozvaděč pro frekvenční měniče?
Přispěvatel: Ivo Strasil 10.02.2018, 23:02
>abychom si nezarušili měřicí signály.

co to je za signály?

Obecně PLC + měniče v jednom rozvaděči nečiní problém. Loni jsme pro našeho zákazníka certifikovali v EZÚ jako výrobek sestavu, kde byly 2 měniče tuším 2 nebo 3 kW, hromada spínaných zásuvek a vlastní mikroprocesoro vé řízení. Rušení mezi komponenty rozvaděče nebylo žádné, dokonce jsme zkoušeli připojit motory nestíněnými kabely (cca 7 metrů) a měření stále vycházelo. Rozvaděč plech, bez EMC úprav, plast vývodky, jen trochu rozumně oddělené vedené vnitřní spoje a slušně připojené stínění kabelů přímo na montážní plech (typicky viz dokumentace měničů).

Problém byl jedině s rušením zpět do napájecí sítě, ale to způsobovaly víc než měniče se svými filtry jiné věci v systému - spotřební elektronika (počítač, nějaké audio). Opět tedy problém na úrovni toho, co se změřilo na EMC zkouškách, funkčně vše OK. Jeden monstrfiltr na přívodu to vyřešil.


Název: Re: je nutné z hlediska EMC použít samostatný rozvaděč pro frekvenční měniče?
Přispěvatel: VáclavVodička 12.02.2018, 15:01
Jedná se o různé signály - 4-20mA, 0-10V, Pt100 a termočlánky. Nám se naopak konfigurace PLC + měniče v jednom rozvaděči příliš neosvědčila. Pravdou ovšem je, že měniče mají před sebou ještě AFE (active front end) s velkou tlumivkou a em filtrem.. Když jsme na osciloskopu viděli, co se děje třeba se signály termočlánků po zapnutí AFE, divili jsme se, že to vůbec měří..