Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Jan P 23.11.2017, 09:17



Název: Může pohybové čidlo poškodit proudový chránič?
Přispěvatel: Jan P 23.11.2017, 09:17
Pořídil jsem si pohybové čidlo Elektrobock LX38 pro osvětlení vstupu do domu.
Před montáží jsem páčkou shodil proudový chránič pro tento okruh světel, namontoval pohybový senzor dle schématu, připojil obyčejnou žárovku, natáhnul chránič a nic v okruhu nefungovalo. Když jsem na chrániči měřil napětí, na přívodu bylo 245V, na výstupu 220V. Elektrika je stará cca. 3 měsíce a elektrikář mi tvrdí, že jsem si chránič poškodil připojením pohybového čidla. Je pravda, že lepší bylo asi shodit jistič, ale na druhou stranu by chánič zřejmě měl vydržet vypnutí páčkou a chtěl jsem to mít odpojené úplně (stej

Otázkou tedy je - je možné, aby např. poškožený/nefunkční, ovšem ne špatně zapojený pohybový snímač poškodil chránič výše popsaným způsobem?


Název: Re: Může pohybové čidlo poškodit proudový chránič?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 23.11.2017, 13:34
To se mi nezdá, chránič obsahuje stejný spínací prvek jako jistič.

K úmrtí chrániče mohlo dojít i tím vypnutím, což by se vám dříve nebo později stejně stalo (při testování tlačítkem).

Chránič lze nahodit? Lze ho vypnout zkušebním tlačítkem?

Jaký typ chrániče máte?


Název: Re: Může pohybové čidlo poškodit proudový chránič?
Přispěvatel: Jan P 23.11.2017, 20:24
Nahodit jde, ale má rozdíl 25V mezi vstupem a výstupem. Když páčku dotlačím nahoru, napětí se zvedá (přijde mi to jako ko kontakt). Testovací tlačítko také funguje.
Značka je Schteiner, jednofázový.


Název: Re: Může pohybové čidlo poškodit proudový chránič?
Přispěvatel: Jan Franěk 23.11.2017, 20:42
S největší pravděpodobnos tí je špatný ten proudový chránič. Že by ho ale poškodilo PIR čidlo je békovina. Leda by dostal pumelenici nějakým zkratem, při jeho chybném zapojení. To si podle mne jen dělá elektrikář alibi protože tuto značku rozhodně nepovažuji za kvalitní. Už jsem měl tu čest při několika revizích.
Kterej elektrikář nakupuje materiál v hobby marketech? No, spíš to bude nějakej "přeškolenej zedník".  Nechcete si pozvat nějakého opravdového elektrikáře?


Název: Re: Může pohybové čidlo poškodit proudový chránič?
Přispěvatel: David Frýba 23.11.2017, 21:09
Citace
Když jsem na chrániči měřil napětí, na přívodu bylo 245V, na výstupu 220V
220V na výstupu a nic nefunguje? To jste měřil při zatížení nebo bez zatížení?Asi bez zatížení,protože nic nefunguje jak píšete.Proti nule před chráničem nebo za chráničem? Jestli tam máte chránič co je vidět v příloze u pana Fraňka je chránič 3 fázový. To napětí je na všech fázích nebo jenom na jedné? Elektrikářovo tvrzení o poškození chrániče se mi nepozdává.


Název: Re: Může pohybové čidlo poškodit proudový chránič?
Přispěvatel: Jan Franěk 23.11.2017, 21:23
To jste měřil při zatížení nebo bez zatížení?

Na rozdíl od laika, odborník víc co a kde měří a také to umí správně vyhodnotit. Ani nepíši o vhodném vybavení. Pokud vezmu levný unipřístroj, naměřím nesmyslné hodnoty pomalu na všem. ALe to odborník ví a chápe. Navíc se to zde už mnohokráte probíralo.  ;)


Název: Re: Může pohybové čidlo poškodit proudový chránič?
Přispěvatel: Radek Červený 23.11.2017, 21:26
S největší pravděpodobnos tí je špatný ten proudový chránič. Že by ho ale poškodilo PIR čidlo je békovina. Leda by dostal pumelenici nějakým zkratem, při jeho chybném zapojení.

I kdyby k tomuto Honzo došlo, odejde jako první to čidlo, protože ani Elektrobock není etalon kvality a některé velkoobchody dokonce už Elektrobock ani nezaskladňují z důvodů vysokého procenta reklamací. Každopádně v tom řetězci je čidlo slabý článek a není důvod, aby případný zkrat na čidle poškodil chránič. Navíc by to vyhodilo i jistič, pokud byl zaplý, jak tazatel píše.

Spíš by to tipoval na vadu chrániče.


Název: Re: Může pohybové čidlo poškodit proudový chránič?
Přispěvatel: Jan P 23.11.2017, 21:29
Je pravda, že rozdíl napětí jsem měřil při vypnutých světlech a obě hroty buď nahoře nebo dole. Když jsem zapnul vypínač, napětí na výstupu padlo na 0V.
Chránič je jednofázový, označení je  něco 25/2

Jinak jedná se o vyučeného elektrikáře, co to dělá 20let. Zřejmě jsou ty součástky levnější asi. Po montáži jsem se na to ptal, jestli je to nějaká jakože napodobenina Schneidera a prý je to ok, používá to přes 5 let a nejsou reklamace. Což mne teď zrovna moc nepřesvědčilo.

Měřící přístroj není levný, jedná se o klešťový multimetr za 5000Kč (samozřejmě s měřícími hroty)


Název: Re: Může pohybové čidlo poškodit proudový chránič?
Přispěvatel: MrPeter 23.11.2017, 21:48
1.
Měřit na přívodu chrániče a zapnout světla. Je tam napětí, pokud ano, tak pokračovat na 2. Pokud ne, tak je problém ještě před chráničem (jistič, pojistka). Viděl jsem i "moderní" jistič, který při sice vypadl, ale páčka zůstala nahoře.

2.
Měřit za chráničem a zapnout světla. Pokud tam není napětí a na vstupu ano, tak je špatný chránič. Může být poškozen zkratem, zaoxidované kontakty (známka nekvalitní konstrukce, nebo skladování). Teoreticky by mohl jít chránič "procvakat",  ale určitě by se měl co nejdříve vyměnit!


Název: Re: Může pohybové čidlo poškodit proudový chránič?
Přispěvatel: Juraj Rojko 23.11.2017, 23:04
Pokud se k reklamacím staví jako ve vašem případě, tak věřím, že žádné nejsou.


Název: Re: Může pohybové čidlo poškodit proudový chránič?
Přispěvatel: Václav Třetí 24.11.2017, 10:30
Chránič je čínská napadobenina, která se snaží vypadat jako německý výrobek. Už sám nápis (v angličtině!) o testování měsíčně něco napovídá, to se doporučovalo u zažízení před 40 léty. Dobří výrobci dnes doporučují testovat jednou nebo dvakrát ročně, protože to stačí.


Název: Re: Může pohybové čidlo poškodit proudový chránič?
Přispěvatel: Jan Alin 24.11.2017, 10:47
  Při měření pozor, už jsem párkrát narazil na to, že přestal převádět kontakt N, pak se to při nevhodném způsobu měření jeví jako bez napětí, ale fáze tam je stále.
  Zvlášť "srandovní" situace při této závadě vzniká u 3f chráničů kdy se za chráničem v určité situaci místo 230V může objevit až 400V L proti N a dojde tak k nucené obměně dražší části elektroniky v domácnosti.


Název: Re: Může pohybové čidlo poškodit proudový chránič?
Přispěvatel: Václav Třetí 24.11.2017, 10:51
Pán má snad jednofázový, přesto je třeba dát si pozor, aby nebyla rána. Navíc se "hrabe" ve světle, takže nejspíš ve výšce, tam nejvíc hrozí úraz pádem ze štaflí.


Název: Re: Může pohybové čidlo poškodit proudový chránič?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 24.11.2017, 12:52
...už jsem párkrát narazil na to, že přestal převádět kontakt N, ...
setkal jsem se s tím u 3f K....
--------------------
Jak jednoduché pro "odborníka s potřebným vybavením" a jak dlouze se dá diskutovat...
"nekvalitnímu" kousku může vypnutí a zapnutí stačit k tomu, aby se v něm něco po...(kazilo)

Změřit impedanci L-N před a za chráničem. Pokud to bude "přerušené",  při zatížení se tam nebude objevovat nějaké indukované napětí blížící se okamžitému jmenovitému.
Pokud je nějaký zásadnější rozdíl v impedanci před a za chráničem (nebo se to dokonce při vypnutí a zapnutí mění),  je to šmejd, co patří do SD.