Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Autorský článek 08.11.2017, 18:43



Název: Jaká je na staveništích skutečná praxe instalace osvětlení podle vás?
Přispěvatel: Autorský článek 08.11.2017, 18:43
Vlastnosti osvětlení staveniště
    Které ČSN hovoří o pracovních prostorách? Kde je nutné na staveništích uvažovat výstražné osvětlení? Vlastnosti instalovaných svítidel a osvětlení jsou vyžadovány podle ČSN 33 2000-5-559, ale platí pro ně i několik dalších ustanovení. Jaké má být provedení instalace v případě použití pro osvětlení nástěnných objímek? Pokud jsou na staveništi používány přenosné světelné zdroje, je třeba, aby byly odolné proti mechanickému poškození při běžném používání ...
    Zdroj: zde... (http://elektrika.cz/data/clanky/7-12-osvetleni-staveniste)


   


    Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Jaká je na staveništích skutečná praxe instalace osvětlení podle vás?
   


Název: Re: Jaká je na staveništích skutečná praxe instalace osvětlení podle vás?
Přispěvatel: Milan Karvánek 09.11.2017, 20:55
Moje zkušenost z praxe je taková, že na malých stavbách typu RD nikdo žádné osvětlení neřeší, každý řemeslník si přinese svůj reflektor.
Na velkých stavbách se dodržuje vnější osvětlení stvebního dvora velkými výbojkami. Uvnitř se řeší jen výstražné osvětlení, klasicky z trafa nn/24V, rozvody CY6 a oblímky s holýma žárovkama, vše spojované staročekými zkrutnými svorkami  :) Žárovky visí ve vzduchu, takže se nedotýkají žádného podkladu, natožpak hořlavého. V praxi je toto řešení akceptováno i profesionálním i koordinátory BOZ. No a pokud někdo opravdu potřebuje na práci vidět, tak si musí přinést vlastní reflektor.