Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Autorský článek 25.08.2017, 10:02



Název: Myslíte si, že principy vzniků požáru od roku 1950 stále platí stejně?
Přispěvatel: Autorský článek 25.08.2017, 10:02
#EH: Vznik požáru pohledem roku 1950
    Proti minulosti jsou dnešní elektroinstala ce podstatně bezpečnější než v dávné minulosti, ale přesto se retrospektivně podívejme na to, jak se v tehdejší době psalo o vznicích požárů. Přesto, že se spotřebiče mění, tepelná zařízení stále vydávají energii. Ta však může kromě využívané funkce způsobit i požár. Požár vznikne od elektrického zařízení, když nastane krátké spojení (zkrat),  t.j. přímé spojení živých částí mezi sebou (spadlý kovový předmět spojí živé části nakrátko, špatně upevněná živá část se ...
    Zdroj: zde... (http://elektrika.cz/data/clanky/eh-vznik-pozaru-pohledem-roku-1950)


   


    Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Myslíte si, že principy vzniků požáru od roku 1950 stále platí stejně?
   


Název: Re: Myslíte si, že principy vzniků požáru od roku 1950 stále platí stejně?
Přispěvatel: Jan Franěk 26.08.2017, 07:51
Osobně se domnívám, že dříve měli lidé před elektřinou trochu větší respekt. Třeba si vzpomínám na babičku s dědou, jak před každou bouřkou chodili a všechny spotřebiče odpojovali ze zdi. Motor na pile čistil po každém řezání dřeva a před výměnou žárovek si pečlivě otřel a usušil ruce.  ;) A to až do konce svých životů.
V pozdější době se ale elektřina stala zcela běžnou součástí domovů, respekt vyprchal a jen část řemeslníků si udržela velký standard. Na vesnicích se začali objevovat kutilové a z té doby tu máme prodlužovačky s vidlicemi na obou koncích, litinové spínače na pilách bez vývodek a tedy plné prachu a pilin, nebo zbastlené rozvaděče, nebo spoje v krabicích. Za svou praxi jsem toho takto opravoval mnoho a viděl nejednu shořelou krabici, vypínač, poškozené a spálené vačkové přepínače na pilách a podobně. To hned vedle  rozvaděčů i rozvodných desek, které mě udivují svou precizností zapojení dodnes. Shodou okolností mám prozatím ještě jednu takovou na svém domě. Později sem vložím foto.

Myslím že jediné co nás dnes trochu zachraňuje, jsou lepší materiály (jak u spotřebičů, tak hlavně inststalací) a to, že spotřebiče se již neopravují, ale rovnou vyhazují. Tedy rizika spojená s jejich využíváním jsou kapátko menší, což ale dost "kazí" mnohem větší množství těchto spotřebičů v každé domácnosti.
Rád bych také viděl více výstražných obrázků známých z minulosti, kde jsou hlavní rizika jednoduše a pochopitelně laikům znázorněna a tak veřejnost vychovávána. Snad v době kdy lidé odmítají číst i prosté návody by si "komix" třeba alespoň prolistovali.  ;)

To je jen takové malé zamyšlení  (beach)

Tedy rizika jsou pořád stejná. Nedodržování bezp. předpisů, návodů a nepozornost. Absence kontrol a revizí zařízení, spolu s bastlením.


Název: Re: Myslíte si, že principy vzniků požáru od roku 1950 stále platí stejně?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 26.08.2017, 17:00
Ten podvědomý respekt stran uživatelů opravdu chybí. Snadno, el.en. je přeci něco tak samozřejmého, jako sluneční svit.
Pak jsou k vidění neuvěřitelné kreace těch, kteří vidí problematiku jen jako záležitost dvou drátů.
Provedení starých instalací, kde se hojně vyskytoval porcelán, keramika, kovové krabice, spousta mosazi a další prvky zvyšující provozní spolehlivost i bezpečnost, nebyly ve své době tak častým zdrojem potíží. Ty začaly až se zvýšenými nároky na úroveň elektrizace další generace. Nejednou jsem viděl nově udělaný obývák či kuchyni, všude tango a pod ním hadrová měď 1mm2. Do té doby to vydrželo od 30. let bez závad.
Všeobecně jsem ale přesvědčen, a vím to i od soudního znalce od hasičů, že dříve i v současnosti vzniklá nejvíce požárů od toho, co je k pevné instalaci připojeno.
V současnosti tomu nahrává i rozmach bau... a v nich prodávaných krátkých prodlužovaček, které jsou hojně využívány jako levná alternativa rekonstrukce či rozšíření původní instalace. Stejně tak nepřeberné množství levného materiálu a dostatek poradců v podobě podavačů zboží, naznačuje, že vlastně o nic nejde a tak v jednom regálu nakoupím věci na novou elektriku a ve druhém na rozvod plynu, na netu vyčtu návod a nepotřebuju drahého odborníka. To dřív nebylo.
Ve sklepě jsem měl ještě před pár lety rozvod na keramických izolátorech, nechávál jsem ho jako relikvii, ale nevydržel akční nástup zedníka.
Při pohledu na něj jsem se vždy zamyslel nad tím, jak to řemeslo bylo dříve o preciznosti a profesní hrdosti. Od toho se odvíjelo i provedení a s ním spojená provozní bezpečnost a spolehlivost.
Vzhledem k používaným materiálům a případné viditelnosti díla nebylo tolik prostoru to žulit.
Neviděl jsem např. trubku končící 10cm před krabicí a vodiče zazděné, ale u kabelu jsem to viděl několikrát.
Spoje- když to fachman zkroutil, vydrželo to desetiletí, resp. do připojení rychlovarky s mikrovlnkou.
Věneček nutil vodiče alespoň trochu uspořádat, ale wago (přes nesporné výhody) v rukou prasiče vytvoří nepřehledný, z krabice nevyjmutelný chumel, zvláště když tomu ještě domluví kladivem, aby zavřel víčko.
Ale předpokládá při tom, že už nikdy nebude třeba to otevřít, protože spoj bude věčný.
Vše co usnadňuje montáž a snižuje nároky na řemeslnou preciznost a odbornost, má potenciál na zneužití fušerem a z toho může vzniknout poruchový stav s rozličnými následky, požár nevyjímaje.