Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Tým portálu Elektrika 22.08.2017, 08:02



Název: R4M#24: Bude i každá firma řízena decentrálně?
Přispěvatel: Tým portálu Elektrika 22.08.2017, 08:02
R4M#24: Bude i každá firma řízena decentrálně?
    Hovoří se o horizontálním propojování společností. To by však znamenalo, že v určitý okamžik se tento systém dokáže rozhodovat podle zadaných kritérií podstatně rychleji a pravděpodobně i efektivněji než člověk. Nedopadne to nakonec tak, že ten, kdo firmu řídí dnes bude někde na pozadí a veškeré řízení bude pod kontrolou strojů? Dnes v mnoha oblastech vidíme, že některá mechanická rozhodnutí zvládájí lépe stroje, ale opravdu to tak chceme?
    Zdroj: zde... (http://elektrika.cz/data/clanky/r4m-24-bude-i-kazda-firma-rizena-decentralne)


   


    Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
R4M#24: Bude i každá firma řízena decentrálně?
   


Název: Re: R4M#24: Bude i každá firma řízena decentrálně?
Přispěvatel: Ivan Taraba 30.08.2017, 00:40
Nevěřím tomu, že by se člověk na vedoucí pozici vzdal možnosti rozhodovat a řídit. Někoho to zkrátka baví. Nechá snad svou firmu řídit počítačem a sám bude budovat civilizace v nějaké počítačové hře? Možná někdo. Extrémí příklad je automaticky řízené auto, řítící se po silnici, zatímco uvnitř sedí člověk a točí volantem simulátoru jízdy autem. Takový člověk patrně ztratí zájem i o vlastní reprodukci a přirozeně vyhyne.

Systém je nástroj. Jako navigace v autě. Říká, kudy máme jet, kdy tam asi budem a kudy to je rychlejší. Ale cíl určuje člověk. I v případě složitých logistických systémů, kdy systém posílá řidiče na různá místa podle potřeby. Podle potřeby koho? Jiných lidí, například zákazníků, kteří si něco objednali.

Představte si, že by nějaký systém řídil nakladatelství tak, že by sledoval o jaké knihy mají lidé zájem a takové knihy by sám tvořil. Dopadlo by to jako jeden filmový režisér, který točí filmy nikoliv z nějakého tvůrčího přetlaku ale z touhy naplnit kina. "Co se lidem líbilo na mém minulém filmu? Sprostě mluvící bába. Takže v mém novém filmu budou ty báby dvě a budou mluvit ještě sprostěji. Jen ať si divák užije, co se mu líbí". Mohl by takový systém vytvořit umělecká díla, která dnes obdivujeme? Vznikla tato díla proto, že si o ně lidé říkali? Nebo proto, že někdo cítil potřebu něco vyjádřit a lidi to oslovilo? Dokáže systém něco takového?

Když se vrátím ke svému příměru s krávou, tak v něčem se řídí decentrálně - třeba jakou bylinu si utrhne a v něčem je řízena majitelem - třeba jestli z mléka udělá máslo nebo uvaří kaši. Podobně bych to viděl i s řízením matrixu.