Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Michal Zoubek 03.08.2017, 07:57Název: Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
Přispěvatel: Michal Zoubek 03.08.2017, 07:57
Rád bych se zeptal, jestli mohu zapojit EZS ústřednu do elektrické sítě u zákazníka, pokud mám "jen" §6  :) Přívod by byl připojený a zrevidovaný elektrikářem, já bych připojil pouze EZS ústřednu a celý systém by opět zrevidoval elektrikář. Mohu bez §8 připojit EZS do sítě? (Jsem OSVČ)


Název: Re: Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
Přispěvatel: Jan Bocek 03.08.2017, 14:51
Pokud má elektrikář Oprávnění k činnosti, tak má i osvědčení na §8 dle 50/78 Sb.
Pokud jste OSVČ a nemáte oprávnění na elektro a máte jen ŽL, pak je to těžké...

Ale pokud máte elektrikáře, který je schopen vystavit revizní zprávu
tak s tím §6 můžete ledaco.....

§8 slouží k dodavatelské činnosti.
OSVČ v oblasti elektro bez §8 je takový paskvil, prostě k ničemu ....
jen k dobrému pocitu, že mám IČO, případně kouzlit s DPH


Název: Re: Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
Přispěvatel: Jan Bocek 03.08.2017, 19:51
Možná bude dobré nahlédnout do vyhlášky 50/78 Sb., co to je ten §8
( když již ta vyhláška platí 40 roků !!)

§ 8
Pracovníci pro řízení činnosti prováděné dodavatelským způsobem
a pracovníci pro řízení provozu
(1) Pracovníci pro řízení činnosti prováděné dodavatelským
způsobem jsou pracovníci znalí s vyšší kvalifikací, kteří
a) splňují požadavky pro pracovníky uvedené v § 7 odst. 1 nebo v
§ 6 odst. 1,
b) mají alespoň nejkratší požadovanou praxi uvedenou v příloze 1,
c) prokázali složením další zkoušky v rozsahu stanoveném v § 14
odst. 1 znalosti potřebné pro řízení činnosti prováděné
dodavatelským způsobem.

To znamená, že pro dodavatelské vztahy v oblasti elektro VŽDY platilo,
že musí mít §8. To znamená, že má vyšší odbornou kvalifikaci podle §6, nebo 7
a hlavně že má praxi
vyučení    6
USO         4
VŠ           2 roky

Pokud montujete a dodáváte zařízení  nad 50 V AC musíte být osoba odborně způsobilá.
Viz nařízení vlády 118/2016 Sb. A právě průkazem způsobilosti je oprávnění vydané TIČR. Oprávnění se vydává kromě jiného na základě podmínky, že vlastníte osvědčení na §8.
Pokud nesplňujete podmínky pro získání §8, pak je možné mít zástupce stejně, jako musíte uvést, kdo vám bude provádět výchozí revize v případě, že nemáte §9.

Jak jednoduché, jen prostudovat zákony a vyhlášky.....n eznalost zákonů neomlouvá a porušování zákonů se obvykle trestá. Každý si může vybrat cestu.


Název: Re: Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
Přispěvatel: Jan Franěk 03.08.2017, 20:01
A k jaké činnosti máte vystavený ŽL? Jako elektrikář jistě ne. Přesto může k některým činnostem stačit i par. 6. Musíte  poskytnout víc informací  jinak se relevantní odpovědi nedočkáte.


Název: Re: Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
Přispěvatel: Jan Bocek 04.08.2017, 08:07
Ještě mne napadá, že §8 je pro dodavatele právě o legislativě,
aby nemusel klást podobné otázky.


Název: Re: Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 04.08.2017, 08:59
Ještě mne napadá, že §8 je pro dodavatele právě o legislativě,
aby nemusel klást podobné otázky.
Souhlasím.
Jenže dnes je jiná doba. Před třiceti roky jsem s §6 věděl proč budu chtít a potřebovat §7 a pak §8. Dnes se udělá "nějaké" přezkoušení a tím to končí. To není výčitka, to je fakt. Za tento fakt může malá společenská opora a vyhlášku si dělají pouze proto, že potřebují splnit legislativní povinnost. Nic víc. Tečka.


Název: Re: Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
Přispěvatel: Jan Bocek 04.08.2017, 09:21
Mirku,

máš naprostou pravdu v tom, že je to jen pro splnění povinnosti ( dostat papír osvědčení a oprávnění) a pak nic.....
Denně se setkávám s velice nízkou úrovni znalosti právě z legislativy. Lidé s §8 nemají ani tušení o existenci nějaké 50110-1 ed. 3 a dodavatele elektrického zařízení o nějakém nařízení NV 17/2003 Sb......že jim ukládá něco zákon při jejich činnosti.
Schází nějaká zpětná vazba, něco je špatně ve společnosti. Vytratily se "zábrany" v dodržování i technických zákonů a každý si dělá co chce a jak to vidí dobře......i když jsou výjimky a občas jsem překvapen s perfektní práce a ještě je i něco navíc. A dokonce i revizní zpráva může být zpětnou vazbou ( kéž by).


Název: Re: Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
Přispěvatel: Michal Zoubek 04.08.2017, 09:59
,  za vaše odpovědi. Já právě nemám živnost v oblasti elektro, pouze opravy elektronických zařízení a přístrojů (mám maturitní obor mechatronik a pár let praxe s různými malými opravami počítačů, pájení USB konektorů k nabíjecím základnám čteček apod.). Nicméně, jak jsem již psal, jedná se o montáž EZS, koncesi si budu zřizovat a veškeré zařízení bude do 12V, kromě ústředny, do které se připojí hlavní přívod do svorek. Samozřejmě právě ten přívod a revizi by dělal certifikovaný elektrikář / RT, a já bych jej pouze zapojil (aby byl přívod připraven již třeba týden dopředu a elektrikář nemusel čekat až zapojím EZS a pak by on zapojil přívod - to mi přijde jako hloupost.). Takže moje otázka zní, jestli stačí, aby mi on kabel vyvedl ze zdi, zrevidoval, já jej zapojím a on po několika dnech, když se tam dostane, celý systém zreviduje, jestli je to také třeba.


Název: Re: Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
Přispěvatel: Michal Zoubek 04.08.2017, 10:02
Ještě pro doplnění: Mám zkušenosti s montáží elektrických rozvodů, opravy pod napětím, pájení a opravy tištěných spojů, stavba i oživování elektronických přístrojů. Ovšem všechno jen pro sebe, či pro zaměstnavatele . Pro zákazníka nepotřebuji tahat CYKY, ani mu dělat zásuvky, od toho má elektrikáře, já mu budu tahat datovou síť z UTP, nebo dokonce instalovat bezdrátová zařízení na bateriový provoz.


Název: Re: Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
Přispěvatel: František Šohajda 04.08.2017, 10:46
Citace
Nicméně, jak jsem již psal, jedná se o montáž EZS, koncesi si budu zřizovat a veškeré zařízení bude do 12V, kromě ústředny, do které se připojí hlavní přívod do svorek.

To je právě jen "TO" na co potřebujete dodavatelsky jinou živnost s příslušnými papíry a samozdřejmě i par.8 .
I kdyby jste jen jednou ročně zapojoval jak se říká "jen tři dráty".
Neříkám že to neumíte, ale chcete vědět jak je to doopravdy. ;)
Nebo si někoho sehnat, kdo to "ofiálně"zapojí,kdo má příslušnou legislativu už opatřenou.


Název: Re: Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
Přispěvatel: Michal Zoubek 04.08.2017, 11:25
Chápu, tudíž si mohu zapojit EZS (popř. pro své účely nastavení a konfigurace použít dočasné připojení do zásuvky skrze napájecí kabel) a poté mi jej elektrikář připojí do sítě a provede revizi.  vám za odpovědi ;).
Každopádně mi přijde zvláštní, jelikož neprovádím zapojení dodavatelským způsobem, poněvadž napájecí přívod "dodá" elektrikář. Toto téma jsem probíral s RT a potom s jedním pracovníkem, který řídí týmy a také mi dali zapravdu. Každopádně kde se dá najít definice "dodavatelského způsobu"? Zda se jedná o jakýkoliv zásah do sítě (nad 50V), či právě jen "přivedení" napájení z rozvaděče a s koncovým zapojením není třeba §8?
Vaše odpovědi chápu a určitě není třeba mi přepisovat vyhlášku 50/78 sb., vážně mě nezajímá nějaké obcházení pravidel, či co. Praxi taktéž mám, jen ještě není dostatečná na §8, což neznamená, že budu čekat další rok na provedení montáží, jen mi prostě přívod bude muset přivést elektrikář a RT.
Je prosím možné v zákoně vyhledat definici dodavatelského způsobu, pokud to není problém? Nepovedlo se mi ji najít. .


Název: Re: Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
Přispěvatel: Michal Zoubek 04.08.2017, 11:30
Ještě doplním otázku: Jestli je to také možné, můžete mi prosím pomoci s vymezením činností, na které (ne)potřebuji §8? Jedná se tedy o všechna zařízení do 50V, tzn. pájení SMD součástek, výměna komponent elektrického zařízení a vše, kde není přivedeno přímých síťových 230V? Jak se to tedy, prosím, vztahuje např. na opravu adaptéru k notebooku, kam jde 230V ze sítě do trafa a vychází 12V?


Název: Re: Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
Přispěvatel: Jan Bocek 04.08.2017, 13:28

Vaše odpovědi chápu a určitě není třeba mi přepisovat vyhlášku 50/78 sb., vážně mě nezajímá nějaké obcházení pravidel, či co.

Je prosím možné v zákoně vyhledat definici dodavatelského způsobu, pokud to není problém? Nepovedlo se mi ji najít. .

Vyňatek z vyhlášky 50/78 Sb. jsem napsal schválně, protože od toho se mnohé odvíjí z hlediska §8. Ta praxe je důležitá.....z de nejde o žádné obcházení, ale to ,co umožnuje zákon. A zákon umožňuje zřídit živnost tam, kde je nutný §8 a nemáte praxi formou zástupce. Tak jak máte "zástupce" revizního technika uvedeného v záznamu o prověření náležitosti, tak může být zástupce i na §8. A za rok za dva toho zástupce zrušíte.

Pokud hledáte ustanovení , kterým se stanoví technické požadavky na elektrická zařízení nízkého napětí, tak základní ustanovení najdete v §1 NV 17/2002 a novější platné v §1 (2) NV 118/2016 Sb a §3 je o dodávání na trh. A protože jste výrobce, je dobré znát i přílohy k uvedenému NV.

A vždy platilo, že podnikající osoby mohou provádět montáž, opravy, revize a zkoušky vyhrazeného elektrického zařízení, jen na základě oprávnění vydaného SOD. Byl to zákon již z roku 174/1968 Sb., dneska je to vyhláška 73/2010 Sb. ( viz příloha č.2 k vyhlášce 73/2010 Sb o bližších podmínkách bezpečnosti zařízení).

Rozumnější je mít Oprávnění, než to obcházet jinými cestami. K tomu vás ale zde v diskusi nikdo nenavádí. Nic ve zlém, ale pokud byste znal vyhlášku 50/78 Sb. tak většinu otázek by jste zde nepoložil. Ale jinak vás chápu, protože podobné otázky dostávám právě od IT pracovníků při doplňujících školeních na §6

Tím ale, že se ptáte, patříte k lepší skupině pracovníku, kteří chtějí problém řešit a ne jen jej vytvářet. Určitě se dobře zorientujete a najdete pro vás dobré řešení. Ale řešení takové, aby jste nebyl moc závislý na jiných subdodavatelíc h služeb. Pokud chcete více, můžeme diskutovat osobně emailem.


Název: Re: Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
Přispěvatel: Michal Zoubek 04.08.2017, 15:14
Velice vám  za odpovědi, vysvětlení a odkaz na uvedené vyhlášky.  :) Samozřejmě si to neberu ve zlém, jen se mi občas trochu příčí, když mě lidé považují za právě i viz co jste psal vy, za IT pracovníka s neznalostí elektro a s nějakým kurzem. Obor mám vystudovaný (přímo se specializací na EZS) a praxi mám, jen ohledně par.8 jsem měl stále nejasnosti (norm). Vyhlášku 50/78 sb. jsem studoval a jednoznačnou odpověď nenašel. Pokusím se řešit problém nejspíš pomocí vámi zmíněného zástupce, než budu díky praxi moci udělat si par. 8.  ;)


Název: Re: Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
Přispěvatel: Jan Franěk 05.08.2017, 08:23
Osobně se domnívám, že pokud máte par. 6 vyhl. 50, a k tomu ŽL na EZSky, nic vám nebrání v tom, zapojit napájení 230V do svorkovnice ústředny. Přívod by měl být  samozřejmě zrevidován RT.

Použijte selský rozum. Dílo předáme jako celek, včetně zapojení a oživení. Par. 6 vás k této činnosti opravňuje a zapojení jednoho vývodu napájení je velmi nepodstatná část celku. Co si budeme namlouvat, záležet bude i na textu ve faktuře, nebo vyúčtování. :) (drinks)


Název: Re: Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
Přispěvatel: Jan Bocek 05.08.2017, 08:52
   
Re: Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
A: není

Plně se stavím za tím, co velice jasně a logicky popsal Honza. Že by sobotní klid....
nic se neobchází a je to pohled selského rozumu.  (norm) :)


Název: Re: Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
Přispěvatel: Michal Zoubek 05.08.2017, 18:52
Přesně tak jsem to myslel :)  opravdu moc za radu a ochotu. Myslel jsem si to, ale raději si vše zařizuji, než litovat. Přeji příjemný zbytek víkendu (dance)