Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: LiborS 13.06.2017, 03:16



Název: Jak připojit frekvenční měnič k elektromagnetickému vibračnímu zásobníku?
Přispěvatel: LiborS 13.06.2017, 03:16
Mám vibrační zásobník s jedním elektromagnete m (neznámé hodnoty) a FM Hitachi SJ200 (výstup je 3f). Jak to zapojit dohromady? Případně čím regulovat frekvenci toho elektromagnetu?


Název: Re: Jak připojit frekvenční měnič k elektromagnetickému vibračnímu zásobníku?
Přispěvatel: MrPeter 13.06.2017, 11:15
A proč nepoužít přímo regulátor pro vibrační zásobníky? Vždy se dá regulovat amplituda a často i frekvence, případně další parametry. Brali jsme např. od Němců, od FFM ale i český Vondra a Vondra.

Pokud by stačila jenom regulace amplitudy, tak by šlo použít jenom autotrafo. Starší regulátory to tam měly. Novější už triakovou regulaci. U moderních regulátorů se dá samozřejmě řídit i amplituda. Je to v podstatě 1f frekvenční měnič. Normální měnič by měl mít zatíženy všechny tři fáze, tak by šel teoreticky použít 3f oddělovací transformátor a výstup zapojit pouze jednofázově. Ale takovýto transformátor nebude úplně běžný a tedy ani levný. Navíc měnič s frekvencí reguluje i amplitudu.


Název: Re: Jak připojit frekvenční měnič k elektromagnetickému vibračnímu zásobníku?
Přispěvatel: Martin Kurka 17.06.2017, 23:06
Vibrační zásobník je nutné napájet jednou frekvecí. Je pečlivě mechanicky vyladěn na rezonanci v celistvém násobku napájecí frekvence - u nás 50Hz. K tomu se používá jednocestně usměrněné síťové napětí, aby základní kmitočet buzení soustavy byl jen 50Hz.
Díky tomu mají vibrační žlaby jako pohonné motory neuvěřitelně vysokou účinnost - kam se hrabou pásové dopravníky.
Takže potřebujete napájení s pevným kmitočtem 50Hz, ale s řízenou amplitudou - napaječ, který umí snížit jen amplitudu podle reálného zaplnění zásobníku. To dříve dělaly regulační autotrafa, které se stále dolaďovaly ručně. Nyní dolaďování triakového regulátoru amplitudy obstarávají speciální řídící jednotky vibračních zásobníků, vibračních lišt a vibračních žlabů, které umí i automaticky udržovat konstantní výchylku kmitu i když se mění hmotnost přepravovaného materiálu. Odvozují si to nejčastěji od odebíraného proudu. Také mají jiné různé pomocné funkce.
Viz příloha.

Použití frekvenčního měniče by na tento účel v 90% nešlo a u chytřejšího Hitachi asi ze 100% ne.