Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Martin Kouble 15.04.2017, 20:13Název: Co po připojení zářivek 2x58W způsobuje pokles napětí?
Přispěvatel: Martin Kouble 15.04.2017, 20:13
Po připojení zářivek 2x58W s el. předřadníkem v garáži, klesá napětí a zhasíná vše ostatní.

Jedná se o Al TN-C cca z roku 1970. Problémy začaly s připojením zářivkového svítidla s 2x58W se elektronickým předřadníkem.

Uvnitř v garáži je vnitřní rozvodná deska s podružným elměrem a dva černé bakelitové jističe ITV.
Jeden 15A, který jistí zásuvky(ze kterých jsou nyní napájeny obě dále zmíněná zářivková tělesa).
Druhý 6A, kerý jistí pouze žárovkové svítidlo.

Prošel jsem zapojení, dotáhl šrouby i na desce, svorkovnici i zásuvkách a zapojení. Vím, že je zastaralé, ale zapojení se zdá být funkčně v pořádku.

Popis situace:

1)Pokud nahodím jako první jistič 6A, jemu příšlušné žárovky svítí plným jasem a lze na nich změřit 230V.

2)Poté nahodím druhý jistič 15A a do "jeho" zásuvky zapojím starší třízářivku se startéry, tak ta se líně nastartuje. Již připojení vidlice napájející zářivku má okmažitý vliv i na jas žárovek a pokles napětí na svorkovnicích i v dalších volných zásuvkách(viz níže).

3)Pokud do zásuvky zapojím další dvouzářivku 2x58W (moderní konstrukce s předřadníkem),  žárovky ihned pohasnou na polovinu a lze na nich naměřit právě cca 140V.

4)Dvojzářivka je nejprve jakoby "mrtvá" ale po pár vteřinách naběhne a v okamžiku jejího rozsvícení se automaticky zhasne původně rozsvícená zářivka startérová.
Vláknové žárovky stále svítí "napůl".

Pokud nechám svítidla svítit, tak někdy(ale málokdy)se rozsvítí plným jasem komplet vše zmíněné a již nic nezhasíná. Po vypnutí jističů jsem ale opět ve výše popsané situaci.
Zkoušel jsem odpojit ze svorkovnic vše co tam nepatří, dotáhnout šroubky, zkoušel jsem zahýbat i deskou, ale evidentně nic mechanického nemá na tento "jev" žádný vliv. Al vedení je ještě v poměrně nerozteklém stavu.

I podle počátku výskytu potíží, mám samozřejmě podezření na to zářivkové těleso s předřadníkem. Předřadník byl dokonce nedávno měněn, protože se odporoučel. Nahrazen naprosto stejným předřadníkem, včetně značky modelu atd.

Nedokážu si tedy vysvětlit v čem přesně je problém.

Zkoušel jsem například i překlemovat stařičký podružný elektroměr na desce, či výstupy jističů mezi sebou. Také jsem vstup elektroměrové desky připojil na jinou fázi v průběžném vedení garáží(stoupačce).  Ani toto nemělo na podivné chování sítě vliv.Název: Re: Co po připojení zářivek 2x58W způsobuje pokles napětí?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 15.04.2017, 22:35
Tváří se to jako problém PEN, připomíná to plovoucí nulu. Přechoďáku by nasvědčovalo to občasné najetí plného výkonu po nějaké době, když se spoj ohřeje.
Impedanci jste měřil? Nechci radit napálit pořádnou zátěž do zásuvky, může vzniknout nebezpečný stav.


Název: Re: Co po připojení zářivek 2x58W způsobuje pokles napětí?
Přispěvatel: Vít Rotrekl 16.04.2017, 10:32
Také mě to přijede jako problém s PENem někde, asi ještě před tím elektroměrákem ... Ale kde, to těžko říci...

Když jste překlemoval ten elektroměrák, tak jste se napojoval kde? Můžeze zkusit ty svítidla napojit nějakou prodlužkou, která bude napojená úplně odjinud než je připojený ten elektroměrák?

A ano měření impedance by mohlo hodně napovědět...


Název: Re: Co po připojení zářivek 2x58W způsobuje pokles napětí?
Přispěvatel: Martin Kouble 16.04.2017, 11:18
PEN bude asi dobrý tip. K vašim dotazům, bych popsal co vše mohu zkontrolovat i když nemám měřič impedance.

Jištění u elektroměru (není to ten co jsem proklemovával na své rozvodné desce). je 3x25 A.

Z historických důvodů je výstup hlavního jističe napojen ještě na patronové pojistky.

Poté vede hliníkový vodič přes jednotlivé garáže třífázově a v každé z nich je odbořena jedna z fází plus PEN v acidurce. Moje garáž je pátá v pořadí.

Z krabice vede vodič do rozvodné nástěnné desky kde se nachází:

Dva jističe 15A a 6A.
Zmíněný odečtový elektroměr(to je ten, který jsem se proklemovával)
Zásuvka

Prodlužkou je napojit mohu, ale kamkoli jsem je napojil chovalo se to podobně.

Možná by to tedy chtělo projít předchozí garáže, jestli se PEN "neztrácí" někde cestou, že?Název: Re: Co po připojení zářivek 2x58W způsobuje pokles napětí?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 16.04.2017, 12:13
Instalace původní nebo jste tam zapojoval ten druhý jistič?
Není to zapojeno chybně jako sériový obvod?


Název: Re: Co po připojení zářivek 2x58W způsobuje pokles napětí?
Přispěvatel: Martin Kouble 16.04.2017, 12:44
Instalace v rozvodné desce je (snad) původní.

Oba vstupní kontakty jističů jsou naklemovány spolu přímo na fázi pomocí kabelu od stoupačky(acidurky). Výstupy jističů jsem odpojil a seprátně prozváněl. Očekávaně vedou tam kam mají. Jeden na spodek patice zářovkového svítidla mimo ostatní okruhy. Druhý do další acidurky na konci garáže, ze které jsou rozvedené dvě zásuvky např. pro zmíněné zářivky.

Co mě ale překvapilo, že jsem si jističem vypnul správnou fázi zásuvkové acidurce a zapojená světla i fázovka poslušně zhasly. Poté jsem se ještě hřbetem ruky přesvědčoval, zda je věneček skutečně bez napětí a dostal jsem slabou ránu. Podle mého subjektivního pocitu to opět nebylo plných 230V. Po vypnutí druhého jističe(který ale vede pouze a jen jedním výstupním vodičem na separátní žárovky a nijak by neměl souviset se zásuvkovou acidurkou) byl věneček konečně uplně bez napětí.

Možná to opravdu bude problém s tím plovoucím PEN na trase... Mám samozřejmě také logistický problém, zkontrolovat toto v garážích jiných vlastníků, přes které vede napájecí "stoupačka".Název: Re: Co po připojení zářivek 2x58W způsobuje pokles napětí?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 16.04.2017, 14:32
Při vší úctě k verifikační ikonce co máte,
Co mě ale překvapilo, že jsem si jističem vypnul správnou fázi zásuvkové acidurce a zapojená světla i fázovka poslušně zhasly. Poté jsem se ještě hřbetem ruky přesvědčoval, zda je věneček skutečně bez napětí a dostal jsem slabou ránu. Podle mého subjektivního pocitu to opět nebylo plných 230V.

jste opravdu elektrikář? Tohle bych čekal od kutila ne od verifikovaného odborníka.
Pokud se chcete něco přiučit, pozvěte elektrikáře či RT s měřákem a vyvarujte se amatérismům ohrožujícím na zdraví a životě.
Není to útok na vás, jen snaha k navedení k rychlému vyřešení problému...
A mimochodem, pecku od kondíku od té z DS rozeznat lze?


Název: Re: Co po připojení zářivek 2x58W způsobuje pokles napětí?
Přispěvatel: Martin Kouble 16.04.2017, 15:19
 za úctu i dobře míněnou výtku :) Je pravdou, že nejsem elektrikář zabývající se instalacemi a proto jsem si nejprve dovolil poptat nějaké elegantní řešení. Takováto výtka je zde na foru očekávaná a tradiční otázka času. Považuji jí dokonce za povinnost. Nebojte, pokud toto nevyřeším sám pozvu na to někoho povolaněšího a vybavenějšího.

Přesto, (nebo právě proto) když mám tu verifikaci a poměrně vysoký paragraf padiny, dovolte mi oponovat ohledně kondíku. Zářivka byla v tu dobu odpojena ze zásuvky. Nepsal jsem to(protože i tak jsem dlouhý),  ale před prací na vyhrazeném a předem vypnutém zařízení jsem zdroj nakumulovaného elektrického náboje obvykle odpojil. Věneček při vypnutí jističe probíjí stále, kondík, nekondík...

Není to jako typické ostré kopnutí od kondíku, ale jako když se zbytkové napětí odněkud vrací. Kdybych nebyl elektrikář, skoro bych si dovolil řici, asi jako když probíjí stará Tatramatka v umakartovém jádru.


Zatím jsem si dovolil pátrat dál. Soused předemnou, také elektrikář :) o problému prý dávno ví, ale do garáže mu prý teče a tak ani nechce svítit a netrápí ho to. Tedy vracíme se po cestě směrem k elměrovému rozvaděči. Symptomy jsou stejné u mě jako u něj.


Zvažuji pozvání správného specialisty s odpovídajícími zkušenosti i hardwarem. Ale hlavně bych se předtím nejraději podíval na garáže předemnou(ztracený PEN na cestě?) a vyčerpal všechny nápady, rady a i váš tip. A zdá se že sehnat kontakty na majitele bude úkol číslo jedna.

Zkušenějšího instalačního revizáka si pak případně pozvu, pokud se mi podaří zorganizovat v předchozích garážích den otevřených dveří, aby měl případný zdroj mé inspirace a Guru kde měřit.