Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí => Téma založeno: Michal Matěásko 16.10.2006, 12:25



Název: Jaká je optimální možnost připojení do sítě nn pro budoucí RD?
Přispěvatel: Michal Matěásko 16.10.2006, 12:25
Co všechno je potřeba pro připojení do sítě nn?
Mám zatím jenom pozemek na kterem není el. a chtěl bych zjistit nejvhodnější variantu připojení.


Název: Re: Jaká je optimální možnost připojení do sítě nn pro budoucí RD?
Přispěvatel: Milan Pavlíček 16.10.2006, 13:08
Nejlépe bude navštívit nejbližšího distributora el. energie a ten vám určí pro danou lokalitu napojovací bod elektrické energie a zároveň vam taky řekne další požadavky, které musite splnit.


Název: Re: Jaká je optimální možnost připojení do sítě nn pro budoucí RD?
Přispěvatel: Jan Šlosárek 16.10.2006, 21:13
To Mtěásko:
Před touto návštěvou doporučuji pečlivě pročíst
Zákon 458/2000Sb v platném znění
-§ 45   Elektrická přípojka


Název: Re: Jaká je optimální možnost připojení do sítě nn pro budoucí RD?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 17.10.2006, 12:02
Než vyrazíte za zástupcem dodavatele energie, udělejte si jasno v tom co chcete.
- jaké bude využití přípojky?
- budu v dohledné době stavět dům, dílnu, chatu?
- jaký budu potřebovat příkon, je to na delší dobu, nebo budu potřebovat v budoucnu navýšení?
- v jakém místě pozemku mi bude přípojka vyhovovat, je tam v blízkosti vedení?

Bude se vám lépe jednat, pokud budete mít připravené alespoň základní podklady, představy,...


Název: Re: Jaká je optimální možnost připojení do sítě nn pro budoucí RD?
Přispěvatel: Pavel Žiška 19.10.2006, 08:39
Elektrárna má ze zákona povinnost uhradit náklady na přípojku do 50m. Nicméně např. Eon si to "přebral po svém" a bude po vás chtít zaplatit za něco jiného (tuším rezervovaný příkon),  tak, aby ty peníze z vás dostal. :-( Nicméně zvažte, zda realizovat stavební přípojku  a pak ji převádět na trvalou. Já jsem zvolil rovnou přípojku trvalou a dnes jsem šťastný. Jednak se v průběhu stavby změnil přístup Eonu k horšímu (za příkon jsem platil 1000.-) a pak jsem ušterřil další revizi.
Ještě pro inspiraci jak jsem stavěl já (nemám patent na rozum): Přípojka byla provedena po sloupech, dimenzována na plný příkon. Zakončena rozvodnou skříní s fíčkem 30mA a zemnící tyč. Skříň jsem posléze pouze odvázal od sloupu a zazdil do plotu. Ke skříni byla našroubována zásuvka 380V. Následoval pohyblivý gumový kabel (vozit domů) na jehož konci byla skříň se dvěmi zásuvkami 220V a 380V.


Název: Re: Jaká je optimální možnost připojení do sítě nn pro budoucí RD?
Přispěvatel: Jan Šlosárek 20.10.2006, 16:08
To Matěásko:
Pane Matěásko,nedá mi to abych se k tomuto ještě jednou nevrátil. Znovu doporučuji přečíst si §45/zák.458/2000Sb /přikládám/a rovněž souhlasím s p.Schwarzem - viz jeho doporučení.
Jinak samozřejmě žádná elektrárna se Vaší přípojkou zabývat nebude a ani jí nebude hradit  :D

§ 45

   Elektrická přípojka

   (1) Elektrická přípojka musí být zřízena a provozována v souladu se smlouvou a s Pravidly provozování přenosové soustavy nebo Pravidly provozování příslušné distribuční soustavy.
 
   (2) Náklady na zřízení elektrické přípojky hradí ten, v jehož prospěch byla zřízena. Elektrickou přípojku nízkého napětí do délky 50 m sloužící pro dodávku elektřiny domácnostem pro účely bydlení hradí příslušný provozovatel distribuční soustavy.
 
   (3) Vlastníkem přípojky je ten, kdo uhradil náklady na její zřízení.
 
   (4) Vlastník elektrické přípojky je povinen zajistit její provoz, údržbu a opravy tak, aby se nestala příčinou ohrožení života a zdraví osob či poškození majetku.
 
   (5) Provozovatel distribuční soustavy je povinen za úplatu elektrickou přípojku provozovat, udržovat a opravovat, pokud o to její vlastník písemně požádá.
 
   (6) Při připojení odběrného zařízení pomocí smyčky se nejedná o přípojku.
 
   (7) Elektrická přípojka nízkého napětí slouží k připojení jedné nemovitosti; na základě souhlasu vlastníka přípojky a provozovatele příslušné distribuční soustavy lze připojit i více nemovitostí. Elektrická přípojka nízkého napětí končí u venkovního vedení hlavní domovní pojistkovou skříní, u kabelového vedení hlavní domovní kabelovou skříní. Tyto skříně jsou součástí přípojky. Hlavní domovní pojistková skříň, popřípadě hlavní domovní kabelová skříň se umísťuje na odběratelově objektu nebo na hranici či v blízkosti hranice jeho nemovitosti.
 
   (8) Není-li na odběratelově nemovitosti zřízena hlavní domovní pojistková skříň, končí venkovní přípojka nízkého napětí posledním kotevním bodem umístěným na této nemovitosti nebo na svorkách hlavního jističe objektu. Tento kotevní bod je součástí přípojky.
 
   (9) Není-li na odběratelově nemovitosti zřízena hlavní domovní kabelová skříň, končí elektrická přípojka nízkého napětí na svorkách hlavního jističe objektu nebo v kabelové skříni uvnitř objektu.
 
   (10) Elektrická přípojka jiného než nízkého napětí končí při venkovním vedení kotevními izolátory na odběratelově stanici, při kabelovém vedení kabelovou koncovkou v odběratelově stanici. Kotevní izolátory a kabelové koncovky jsou součástí přípojky.
 
   (11) Společné domovní elektrické instalace v domech sloužící pro připojení více odběratelů z jedné elektrické přípojky nejsou součástí elektrické přípojky. Společná domovní elektrická instalace je součástí nemovitosti.