Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: PeHu 08.06.2016, 23:07



Název: Lze dnes používat staré ruční nouzové osvětlení kulturního domu?
Přispěvatel: PeHu 08.06.2016, 23:07

Máme u nás malý kulturák, který byl posledních několik let skoro nepoužívaný.
Nyní se snažíme ho uvést zpět do provozu.
Samozřejmě je potřeba na vše provést revize a s tím i revizi nouzovek.
Je zde instalován původní socialistický systém.
Před každým představením nebo jinou akcí musel někdo přijít a přepnout přepínač do polohy zapnuto, čímž se světla rozsvítila na síť.
Během představení svítila a když všichni odešli, tak je pak opět někdo vypnul.
V případě, že vypadlo během představení napájení ze sítě, světla svítila dál na baterie. Samozřejmě musí se hlídat nabití baterií atd.
Je tento systém v dnešní době použitelný?
Projde revizí, nebo musí být předělán podle nových norem.


Název: Re: Lze dnes používat staré ruční nouzové osvětlení kulturního domu?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 10.06.2016, 13:58
Myslím, že jako RT bych se možná dokázal podepsat pod to, že tam "nenacházím nebezpečný stav" z hlediska úrazu elektrickým proudem nebo iniciace požáru při provozu elektrického zařízení. Samozřejmě záleží na provedení, na spoustě "maličkostí",  které se na dálku nedají posoudit.

Takže bude hodně záležet na "hasičích",  jak vyhodnotí provoz, možnosti evakuace, potřebu osvětlení únikových cest,...


Název: Re: Lze dnes používat staré ruční nouzové osvětlení kulturního domu?
Přispěvatel: Jan Bocek 10.06.2016, 14:19
Mezi ty maličkosti patří i to, zdá jen tu elektriku "oprašíte" a provedete periodickou revizi,
anebo to bude rekonstrukce s kolaudaci a pak i výchozí revize.

Pokud ale použijeme vyhlášku 246/2001 Sb. o stanovení podmínek požární bezpečnosti, stane se nouzové osvětlení požárně bezpečnostním zařízením a pak jeho důležitost stoupne na případnou nezkolaudovate lnost objektu.

prostudujete starou ČSN 360453 a novou ČSN EN 1838 pro nouzové osvětlení ,  ale také ČSN 730802/2000. Doporučují články na portálu TZB-info na téma Nouzové osvětlení.

Osobně si myslím, že budete potřebovat vypracovat nový Protokol o vnějších vlivech a z toho vyplynou i požadavky na nouzové osvětlení. rovněž to bude vyžadovat Mimořádnou revizní zprávu, kde v technické zprávě bude zohledněno i to na co se ptáte.


Název: Re: Lze dnes používat staré ruční nouzové osvětlení kulturního domu?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 10.06.2016, 14:27
Obecně lze říci, že systém se reviduje dle norem platných v době jeho vzniku. Pokud je z hlediska tehdejších předpisů schopen bezpečného provozu a je plně funkční, lze jej do nejbližší rekonstrukce elektroinstala cí objektu nadále provozovat. Zkontrolujte, zda jsou osazeny ve svítidlech všechny žárovičky a především kapacitu baterií: světla by měla fungovat při provozu z baterií 3 hodiny. A to bude asi největší úskalí. Lze totiž předpokládat, že akumulátorovnu navštívil někdo naposledy právě ještě za toho socialismu. Dále je nutno před každou akcí, kdy je přítomno obecenstvo, vyzkoušet funkčnost samočinného přepnutí na baterie při výpadku proudu - na rozvaděči je k tomu určené testovací tlačítko. Dále je nutné projít detailně stav rozvodů a porovnat, či doplnit změny a úpravy. Aktuální schéma rozvodů musí být k dispozici poblíž rozvaděče, zrovna tak musí být viditelně a jednoznačně (v souladu se schématem) popsány příslušné okruhové pojistky. Systém NO by měl mít svoji provozní knihu, kde jsou uváděny provozní závady, opravy a změny a rovněž zapsány výsledky pravidelných kontrol funkce. Podrobnosti v ČSN 33 2420 / 1986.
No a samozřejmě, pokud systém již není plně funkční a dojde k jeho rekonstrukci, pak se již musí zrekonstruovat dle předpisů stávajících, viz příspěvek výše.