Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Lada Cisar 06.10.2006, 22:26



Název: Různé přepěťové ochrany mají různé funkce ?
Přispěvatel: Lada Cisar 06.10.2006, 22:26
v podr. rozvadeci mam Saltek SLP 275 (II. C). Ma smysl davat k spotrebicum typu PC, elektronika jeste prepetovou ochranu, ktera je v prodluzovacich snurach resp. je skrz ne pripojit do zasuvky?

Napetova rele napr. http://www.elkoep.com/CZ/vyrobky/napetova-rele.htm  maji jinou ochrannou funkci nez ten Saltek (krome teda podpeti a nastaveni min max hodnot) ,  nebo je z hlediska prepeti v siti zbytecne je davat ke spotrebicum (el. kotel, tepelne cerpadlo) ?


Název: Re: Různé přepěťové ochrany mají různé funkce ?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 07.10.2006, 10:31
Máte pravdu, uvedená napěťová podpěťová relé mají jinou funkci a také jiný účel použití, než pro eliminaci přepěťových špiček. Chrání obvod jeho vypnutím mj. pomocí připojené vypínací spouště jistícího prvku v případě déletrvajících přepětí, např. při poruše nulového vodiče v nesymetricky zatížených 3f obvodech.
Přepěťové ochrany pracují na principu vyrovnání potenciálu. V případě napětí, které je vyšší, než stanovená hodnota se stanou vodivými. V praxi to znamená, že krátká přepěťová špička se dostane na všechny vodiče, včetně ochranného současně a tím vznikne mezi nimi potenciál, jenž by připojované zařízení neměl poškodit. Je to zjednodušeně řečeno, velikost napětí na jednotlivých vodičích je pak dána impedancí uzemňovací soustavy (potenciál PE),  hranicí otevření přepěťovky (L a N),  jejím umístěním, zapojením, typem atd. Pro správnou funkci přepěťových ochran je nutno dodržet spoustu zásad, překračujících rámec tohoto příspěvku. U elektronických přístrojů je v tomto případě stupeň D zapotřebí, proto má smysl použít Vámi uvedené ochrany.  Stupeň B je "nejhrubější" jiskřiště, uplatňující se při přímém úderu blesku do venkovního vedení. Céčko eliminuje špičku zhruba na úroveň bezpečnou pro prvky běžné instalace a spotřebiče, varistorové nejjemnější Déčko pak chrání elektroniku - opět zjednodušeně vyloženo.


Název: Re: Různé přepěťové ochrany mají různé funkce ?
Přispěvatel: Jan Hájek 07.10.2006, 10:57
Aby přepěťová ochrana  Typ 3 (dříve D)správně ochránila koncové zařízení, je samozřejmě vhodné, aby byla umístěna co nejblíže koncovému zařízení, které je třeba chránit. Přepěťová ochrana v zásuvce a pak třeba 10 m prodlužovák není vhodné řešení :D. Málo se ví, že pokud použijete svodič přepětí Typ 2 a do pěti metrů délky vodiče máte spotřebič, lze Typ 3 vynechat. Nebo to, že vhodně voleným stíněním, prodloužíte (na délku) chranné působení přepěťové ochrany.
Příklady správné koordinace naleznete zde :http://www.dehn.cz/cz/pages/topic_4/top4_02.html (http://www.dehn.cz/cz/pages/topic_4/top4_02.html)


Název: Re: Různé přepěťové ochrany mají různé funkce ?
Přispěvatel: Lubomír Jindra 07.10.2006, 11:59
Přesně jak popisují pánové výše. Nebo jinak řečeno:
Do sítě může různými způsoby vstoupit další nechtěná energie, která může poškodit vedení,přístroje. Přepěťové ochrany tuto nadbytečnou energii poznají a eliminují svedením do země. Podle možné velikosti této energie a podle pravděpodobnos ti onoho vstupu se používají již zmiňované stupně. Ochrany které dokáží eliminovat větší energii mají menší přesnost a obráceně. No a pokud je ta "energie navíc" moc velká udělá škvarek i z přepě´tové ochrany  :D