Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Ondra Vrablík 26.04.2016, 22:57



Název: Je možné legálně provozovat amatérské zařízení ve veřejném prostoru?
Přispěvatel: Ondra Vrablík 26.04.2016, 22:57
Mějme na vstupu elektrické zařízení v podobě továrně vyrobené DPS osazené zkušenějším amatérem (stavebnice) nebo neznámým číňanem (osazený modul),  která vyžaduje napájení 2x9V AC. Dále onoho amatéra, hromádku RCA konektorů do panelu, dvě rychlé pojistky v řádu několika set mA v pouzdrech a hliníkovou přístrojovou krabičku.


Amatér (osadí a) vezme desku, pojistky a konektory, zabuduje všechno do hliníkové krabičky a:

a) sežene externí továrně vyráběný zdroj 2x9V AC, který výstupním konektorem připojí ke krabičce

nebo

b) sežene továrně vyráběný zdroj určený pro vestavbu do přístroje na způsob počítačových zdrojů (uzavřená krabička se síťovou šňůrou/eurokonektorem/něčím_podobným z jedné strany a 2x9V drátovými vývody z druhé strany) který vestaví do krabičky

nebo

c) nesežene zdroj podle a) ani podle b),  takže do krabičky vestaví malý síťový transformátor 230V/2x9V AC a EURO konektor s pojistkou v řádu desítek mA, k jehož PE svorce připojí zeleno/žlutý vodič spojující jednotlivé části přístrojové krabičky.

Nakonec amatér zavře přístrojovou krabičku, přijde ke kamarádovi hospodskýmu (který ho požádal o pomoc) a výsledek svého snažení mu v hospodě připojí mezi televizi, rádio, PC, CD přehrávač a výkonový zesilovač, kterážto sestava je v dosahu hostů. A samozřejmě také k síti 230V. Tím kamaráda ušetří od neustálého běhání mezi barem a televizí kvůli regulaci hlasitosti a přepínání zdrojů zvuku mechanickým přepínačem, protože se jeho výtvor dá ovládat dálkovým ovladačem.



Otázka zní: Může to amatér pro kamaráda udělat? Je postup podle variant a),  b) nebo c) v pořádku, respektive co (pokud vůbec něco) může amatér či jeho kamarád udělat pro to, aby všechno v pořádku bylo (nějaké proměření někde, kontrola výsledku či provedení některé části někým nějak kvalifikovaným)? Nebo se jeden či druhý dopouští nějaké strašlivosti, riskuje průšvih, a měl by se na to radši vykašlat?


P.S.: Motivací k těmto úvahám je nedostupnost vhodného komerčního zařízení potřebných parametrů v rozumné cenové hladině. Alternativou plnící cíl je prostorově nevýhodná kombinace několika pro daný účel zbytečně vybavených továrních přístrojů za několikanásobe k ceny této jednoduché varianty. Tudíž prosím nekonzultovat variantu "Ať si hospodskej koupí krabici v krámě". Takovou možnost samozřejmě beru v úvahu, stejně jako možnost zachování stávajícího stavu. Na jednu z nich dojde v případě, že se nastíněné řešení ukáže být problematické.


Název: Re: Je možné legálně provozovat amatérské zařízení ve veřejném prostoru?
Přispěvatel: Martin Kurka 26.04.2016, 23:43
Podle varianty b) a c) jde o výrobek, který podléhá spoustě elektropředpis ů a schvalování podle bezpečnosti u elektrického vyhrazeného zařízení.

Podle varianty a) jde o výrobek, který z elektro podléhá EMC předpisům (nesmí být zdroj rušení a vysílání) a požárním předpisům (nesmí od něj nic shořet).
Schvalování výrobku ale u něj není třeba, protože je na bezpečné napětí. Je to jako led lampička napájená adaptérem.
Bezpečnost proti úrazu elektro je plně přenesena na výrobce externího zdroje. Ten musí být zdrojem bezpečného napětí a dodáváte-li výrobek jako soupravu, musí být dodaný zdroj takto certifikován.
Variantu a) lze upravit doplněním napájecí části o DC/DC konvertor třeba 9V/ +9/-9V a pak stačí jako napájecí zdroj naprosto běžný jednohladinový typ adaptérového zdroje.
Variantou a) obejdete spoustu problémů, které přináší varianty ostatní.