Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Tomáš Va. 25.02.2016, 13:28



Název: Jaký je rozdíl mezi magnetickým a elektrickým předřadníkem?
Přispěvatel: Tomáš Va. 25.02.2016, 13:28


Jaký je rozdíl mezi magnetickým a elektrickým předřadníkem pro vyšší Watty (250-1000W),  konkrétně pro vysokotlaké výbojky nebo cfl zářivky. Našel jsem rozdíly mezi předřadníky pro klasické zářivky, ale myslím že u těchto wattaží je to jinak. Pro příklad přikládám obrázek elektromagneti ckého a elektrického.

PS: uvědomuji si že předřadník je tlumivka, startér a kondenzátor, ale nevím čím přesně se nahrazují komponenty, které tvoří rozdíl.

elektromagneti cký

http://my-garden.cz/387-thickbox_default/predradnik-elt-arce-600w.jpg

elektrický
http://www.lumatek.co.uk/images/products/LK1TH240_1KwDim_blst.png
https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=31337&pictureid=1215184


Název: Re: Jaký je rozdíl mezi magnetickým a elektrickým předřadníkem?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 25.02.2016, 14:48
Svítící zářivka je něco, co připomíná elektrický oblouk. Představte si, že na tomto "oblouku" je napětí řádově 100V (záleží na druhu a "délce" výbojky). A to napětí se mění mj. i podle teploty,...
Takže u "staré klasiky" se dává tlumivka, která omezuje procházející proud a tak trochu určuje ztrátový výkon na výbojce.
K zapálení oblouku je třeba větší napětí, to vzniká tak, že při rozepnutí startéru se na tlumivce indukuje napěťová špička.
U výbojek pro větší výkony je zapalování složitější, bývá tam pomocná zapalovací elektroda,...

Elektrický předřadník dělá v podstatě něco podobného - je tam obvod,který dává nějaké napětí, vhodné pro výbojku, naprázdno, bez zatížení dává ten obvod napěťové špičky, které výbojku zapálí.


Název: Re: Jaký je rozdíl mezi magnetickým a elektrickým předřadníkem?
Přispěvatel: Jan Bocek 25.02.2016, 17:07


Jaký je rozdíl mezi magnetickým a elektrickým předřadníkem pro vyšší Watty (250-1000W),  konkrétně pro vysokotlaké výbojky nebo cfl zářivky. Našel jsem rozdíly mezi předřadníky pro klasické zářivky, ale myslím že u těchto wattaží je to jinak.
Pro příklad přikládám obrázek elektromagneti ckého a elektrického.


A úplně polopaticky. Na obrázku s elektromagneti ckým je vidět hodně železa, které tvoří elektromagnet a na obrázku elektrického předřadníku je toho železa velice málo a skoro vše je tvořeno elektricky.

Je to podobné jako klasické velké zdroje s transformátory a malinké spínací zdroje, které bychom mohli také nazvat elektrickými zdroji a ne elektromagneti ckými zdroji.

Ještě mne napadá analogie s mechanickými přepínači, kde bylo plno mechaniky a SW přepínači, které se řeší jen elektricky. Prostě technologie to posunula dopředu....ale principy zůstávají pořád stejné.