Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Filippo 21.01.2016, 13:21



Název: Musí být nouzové osvětlení i v zázemí pro zaměstnance kde nejsou okna?
Přispěvatel: Filippo 21.01.2016, 13:21


Řeším nouzové osvětlení na prodejně.
Chci se zeptat jestli musí být nouzové osvětlení i v zázemí pro zaměstnance kde nejsou okna? (šatna, wc, sprcha)


Název: Re: Musí být nouzové osvětlení i v zázemí pro zaměstnance kde nejsou okna?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 21.01.2016, 20:11
Odpověď by jste měl nalézt v PBŘ, které by mělo definovat v kterých prostorách má být nouzové osvětlení  (a které) provedeno...


Název: Re: Musí být nouzové osvětlení i v zázemí pro zaměstnance kde nejsou okna?
Přispěvatel: Jan Bocek 23.01.2016, 20:15
zkuste najít odpověď zde:

http://www.....cz/2015/02/provazanost-nouzoveho-umeleho-osvetleni.html


Název: Re: Musí být nouzové osvětlení i v zázemí pro zaměstnance kde nejsou okna?
Přispěvatel: Arnošt Göbel 24.01.2016, 10:08
K dotazu připomenu existenci zákona č.262/2006Sb. Zákoník práce, §102 odst. (1) a (2) které ve zkratce říkají, že zaměstnavatel je povinen vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a podmínky pro vhodnou organizaci bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k předcházení rizikům, kdy prevencí rizik se rozumí všechna opatření vyplývající z právních a ostatních předpisů,  která mají za cíl rizikům předcházet, odstraňovat je nebo minimalizovat jejich působení a v §349 odst. (1) pak definuje, že právní a ostatní předpisy k zajištění bezpečnosti jsou i technické normy. I proto je v ČSN EN 50172 v kapitole 1 Rozsah platnosti uvedeno, že se norma stanovuje požadavky na osvětlení únikových cest a bezpečnostních značek  a vztahuje se také na zajištění nouzového osvětlení na všech pracovištích a prostorech přístupných veřejnosti. Stejně jako se hned v úvodu ČSN EN1838 píše ,  že „Norma stanovuje požadavky na osvětlovací soustavy nouzového osvětlení instalované v budovách nebo v místech, kde jsou takové soustavy požadovány, což se týká především těch míst, která jsou přístupná veřejnosti nebo zaměstnancům.“

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že zákonem je požadováno splnění požadavků (nejen) norem ČSN EN 50172 a ČSN EN 1838 v plném rozsahu, tedy co do počtu, umístění, osazení a zapojení nouzových svítidel. Je obecně rozšířeným omylem, že tam, kde PBŘ nouzové osvětlení pouze doporučuje nebo tam, kde jej nepožaduje nouzové osvětlení nemusí být,  neboť existuji i jiné předpisy, které jej naopak vyžadují. Místa, kde je nouzové osvětlení vyžadováno se moc neliší od normy ČSN 36 0450 platné již od roku 1986 (dnes již dlouho neplatná) a má být provedeno dle ČSN EN 1838 bod. 4.1. (všimněte si prosím, že norma nerozlišuje mezi únikovou cestou chráněnou, částečně chráněnou nebo nechráněnou, ale požaduje osvětlení pro jakoukoliv únikovou cestu, jakoukoliv bezpečnostní značku vyžadující vnější osvětlení, každé dveře pro nouzový východ, každé schodiště či jinou změnu výškové úrovně, každou změnu směru, křížení chodeb, prostory vně a v blízkosti každého konečného východu, v blízkosti každého hasicího prostředku a požárního hlásiče a nejen zde, ale dle zákoníku práce i všude tam, kde hrozí zaměstnanci nebezpečí vyvolané poruchou v okruhu osvětlení - to je ta prevence – tedy to chápu pro prostory jako je rozvodna, kotelna, kompresorovna, ale i sprchy – uklouznutí, schodiště, ačkoliv není na únikové cestě atp.

Nová norma pak doplňuje místa a cesty pro zdravotně postižené a navyšuje požadavky i na osvětlení 5lx ústředny EPS, OPPO, lékárničky nebo jiného místa první pomoci).

Inspirací pro tyto znalosti, doplněné o vlastní poznatky, mi byl původní příspěvek na blogu p. Hlavatého viz. http://www.....cz/2014/04/znouze-podruhe.html


Název: Re: Musí být nouzové osvětlení i v zázemí pro zaměstnance kde nejsou okna?
Přispěvatel: Arnošt Göbel 24.01.2016, 10:09
To jestli musí být nouzové osvětlení v každé místnosti přístupné zaměstnancům mi z normy či jiného právního předpisu přímo nevyplývá, byť se defacto jedná o převážnou většinu místností, nelze to paušalizovat. Z mého pohledu se jedná o ty prostory, v nichž existuje zvýšená míra rizika úrazu (jakéhokoliv druhu). To dokladuje také :

Nařízení vlády č.. 361/2007 Sb.,  kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, § 45, odst. (11) Pracoviště včetně spojovacích cest, na kterých je zaměstnanec při výpadku umělého osvětlení vystaven ve zvýšené míře možnosti úrazu nebo jiného poškození zdraví, musí být vybaveno vyhovujícím nouzovým osvětlením podle příslušné české technické normy upravující nouzové osvětlení.

Rozhodným faktorem pro instalaci/projekci nouzového osvětlení je tedy již samotná existence zvýšené míry možnosti úrazu nebo jiného poškození zdraví - nejen v prostorech pro zaměstnance, ale také v prostorech do kterých má přístup veřejnost.

Jinak se bude  pohlížet na kancelář 15m2 do které veřejnost přístup nemá a jinak na tutéž místnost, kam veřejnost běžně vstupuje. Zabývat se otázkou toho zda a který prostor je veřejnosti přístupný, resp. zda existují účinné prostředky omezující vstup veřejnosti tak, aby prostor, který původně veřejnosti přístupný být neměl se přístupným stal (protože návštěvník nevěděl, že do tohoto prostoru nesmí - obvyklá cedulka "vstup povolen pouze zaměstnancům") již přesahuje rámec elektro diskuze.