Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Radas 19.12.2015, 09:42



Název: Je možné vést vodiče k čidlům a elektropneumatickým ventilům po trubkách DN100?
Přispěvatel: Radas 19.12.2015, 09:42
Je možné vést vodiče k čidlům a elektropneumat ickým ventilům po trubkách DN100?

Firma to provedla takto:

na trubky DN 100 materiál nerez namontovala objímky, kus závitové tyče a dále menší objímku do které je nasazena plastová trubka ve které jsou nataženy vodiče typu CYSY, které vedou mezi rozvaděčem, cívkami ventilů, vibračními sondami a jinými komponenty.

Přívod do rozvaděče je 230V ,  zařízení pracuje s napětím 24V DC.
O dodělání třeba drátěného roštu nechtěli ani slyšet, že je to v pořádku.
V trubce je přívod i ovládací kabely rozdílného napětí, navíc je potrubí z technologickýc h důvodů jednou ročně vybavit novou sadou těsnění.
Neměl by někdo odkaz na konkrétní normu nebo odkaz kde se podobná věc řeší?


Název: Re: Je možné vést vodiče k čidlům a elektropneumatickým ventilům po trubkách DN100?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 19.12.2015, 14:40
Trubka, potrubí,... Skoro by v tom člověk "zabloudil"...

Potrubí z trubek DN100 vede co? Není to součást plynového nebo tlakového zařízení? Z dotazu není úplně jasné jestli se při servisních činnostech (výměna těsnění) s potrubím musí "pohnout". Pak by se dalo dost tvrdě argumentovat tím, že to potrubí není určeno a ani není vhodné jako držák nějakého vedení...

Ten souběh více vedení v trubce - pokud mají kabely "dostatečnou" izolaci, z hlediska bezpečnosti před úrazem... by to nebylo jednoduché napadnout, z hlediska rušení, vzájemného ovlivňování nebo EMC to asi bude dost špatně.
Ale takové věci se špatně posuzují bez podrobnějších informací.


Název: Re: Je možné vést vodiče k čidlům a elektropneumatickým ventilům po trubkách DN100?
Přispěvatel: Martin Kurka 19.12.2015, 17:26
Podle indicií jde o tlakovou nebo spíš podtalkovou dopravu lehce abrazivního materiálu (cement, granulát...).
Čili že o strojní zařízení a tím pádem je na výrobci, jak provede konstrukci.
Pokud se nemýlím v účelu, není popsané provedení nosného systému elektrovodů na  první pohled v rozporu s žádnými normám pro strojní zařízení.
Ovšem pokud jsou zde silné vibrace, nebezpečná média (horká, výbušná či hořlavá) mohou zde být nějaká omezení- z hlediska požárních předpisů, nebo z hlediska nedovoleného oteplení kabelů.
Co se týče souběhu bezpečného a nebezpečného napětí, pokud jsou dodrženy izolační bariéry 2500V, to nebude u strojního zařízení problém. Takovou izolaci kabely CYSY mají, jesli tam mají použité něco jako CYLY, nebo datové kabely s jednoduchým pláštěm, pak souběh možný není.

Neměl by někdo odkaz na konkrétní normu nebo odkaz kde se podobná věc řeší?
Tato věc se řeší ve smlouvě. V technickém zadání objednávky a ve schvalování dokumetnace odborníky ve fázi před realizací. Pokud máte jako většina firem jen obchodníky vidící slevu a technicky jsou hluší a slepí.
Jediné co pro současný stav můžete udělat je smířit se s horší servisovatelno stí potrubí i elektrovodů, nebo si objednat za úplatu úpravu podle Vašeho přání.
Pokud jste majitel, vyhoďte vaše obchodníky a zaplaťte si příště odborníky na posuzování a nepodepisujte bez jejich dobrozdání.