Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: Radim Štork 20.09.2006, 17:29



Název: Mohlo by uvedené radiové spínání stykačů akumul. kamen fungovat?
Přispěvatel: Radim Štork 20.09.2006, 17:29
Rád bych pomocí microcontroler u bezdrátově řídil spínání nabíjení akumulačních kamen. V součané době mají každá kamna svůj stykač spínaný centrálním HDO. Jednoduchou cestou se zdá být zařazení VF přijímače a jeho výstupních relé do obvodů HDO - stykač pro každá kamna. Microcontroler pak bude ovládat vysílač. Dle dokumentace tohoto přijímače http://www.flajzar.cz/detail.php?zbozi=1826&cat=520&open=2&z=galerie snese výstupní relé až 250V/10A. Bude to fungovat? Je ta úvaha správná? Se silnoproudem nechci mít nic společného, zapojovat bude elektrikář - teď jde o koncept řešení. (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) za jakékoliv připomínky.


Název: Re: Radiové spínání stykačů akumul. kamen?
Přispěvatel: František Jiráček 20.09.2006, 19:39
Teoreticky to fungovat bude, ale k čemu to bude?


Název: Re: Radiové spínání stykačů akumul. kamen?
Přispěvatel: Martin Novák 20.09.2006, 19:48
Taky marne premyslim, k cemu bude ovladani nabijeni kamen pres radio s dosahem tak s bidou 100m. Jo, kdyby tam dotycny planoval dat treba GSM automat, pak to chapu, ale takhle ...


Název: Re: Radiové spínání stykačů akumul. kamen?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 21.09.2006, 08:46
Asi by nám autor mohl prozradit k čemu to potřebuje. Pro inspiraci.
Já jsem se před časem setkal s požadavkem, který by se takto vyřešit dal.
Rekreační chata, na hranici pozemku sloupek s elektroměrem, odtud kabel 3L+PEN do okruhového rozvaděče v chatě.
Po X létech majitel přistavěl koupelnu a co s tím, když by chtěl ohřívač vody, spínaný HDO a nechtěl si rozkopat trávník. A přijímač HDO do okruhového rozvaděče v chatě by asi u energetiků neobhájil.
Bezdrátový přenos signálu o stavu HDO by to vyřešil.


Název: Re: Radiové spínání stykačů akumul. kamen?
Přispěvatel: Radim Štork 21.09.2006, 11:47
OK, autor odpovídá:

Před časem jsem koupil starší dům a než se pustím do nějakých rekonstrukcí (hypotéka trochu vyčerpává finance),  chci alespoň centralizovat ovládání akumulačních kamen (případně boileru). Současný stav je klasika - mechanický termostat pro každá kamna a vypínač na zdi. Pokud chci nějak řídit (tedy snížit) spotřebu, obíhám pokoje a vypínám nabíjení např. pro odpolední NT (nesmí být taková kosa jako tuto zimu).
Silnoproudu se bojím jako čert kříže (jsem spíše hračička s počítači a číslicovou technikou) a tak se v ní nechci vrtat. Čidla pro snímání teploty v každé místnosti a předání informace centrálnímu počítači/microcontroleru si zapojit umím, to samé platí pro sepnutí relé na termostatu kamen (zapne větráček v kamnech, který podporuje sálání),  no a teď zbývá kontrola nabíjení kamen (resp. její blokování v případě, že teplota v místnosti a teplota venku jsou nad staveným minimem). To mohu řešit buď:

1. Výměnou stávajícího vypínače nabíjení kamen za nějaký stykač a ovládáním stykače napětím cca 24V (nechci lézt do elektroinstala ce, viz můj strach ze silnoproudu).

2. Protažením několika dalších drátů od centrálního počítače/microcontroleru do el. skříně (říká se tomu tak?) a zapojením relé do okruhu HDO - stykač (znamená vrtání, zasekávání do zdi apod. - i když možná to jde nějak šikovně protáhnout husím krkem - v tom se nevyznám)

3. Nechat elektrikáře do el. skříně zamontovat krabičku s VF přijímačem a výstupní relé ke správným stykačům a zbytek už řeším na poli, kde se cítím jistější - slaboproud, číslicová technika (to mi připadá nejsnazší)

Vzhledem k tomu, že modul přijímače stojí cca 500 Kč, konstrukce počítačem řízeného vysílače vyjde asi stejně, teplotní čidla stojí cca 100 Kč/ kus, přijde mi to jako celkem levné řešení. Řízení na dálku lze řešit připojením počítače např. přes internet - stejně potřebuji ke své práci, takže žádné náklady navíc, nebo GSM (připojit mobil k počítači).

Shrnuto a podtrženo - pro elektrikáře od nás ze vsi jsem potížista, co vymýšlí ptákoviny  :),  centralizované ovládání chci protože to něco ušetří a trochu mě to i baví, a preferuji minimální zásahy do stávající elektroinstala ce, protože se v tom nevyznám.  :)

Je to jasnější?


Název: Re: Radiové spínání stykačů akumul. kamen?
Přispěvatel: František Jiráček 21.09.2006, 13:25
Pokud to jsou plechový akumulačky, a to podle popisu asi jo, tak bych to moc nekomplikoval.
Mají v sobě termostat, který řídí dobíjení. Takže pokud prostorový termostat akumulačky "nevyfouká",  tak se nedobíjí. To samý boiler.
Podle mě řízení dobíjení akumulačního spotřebiče podle aktuální teploty je nevhodné.

Zkuste u vás ve vsi ještě odchytit nějakého trpělivého elektrikáře a zkontrolovat a případně poopravit akumulačky.


Název: Re: Radiové spínání stykačů akumul. kamen?
Přispěvatel: Milan Karvánek 21.09.2006, 20:16
Obecně vzato řídit vytápění "podle místností" a jejich provozu a dle ekvitermní křivky je jistě v pořádku a mohu doporučit. (sám doma užívám systém českého výrobce BMR) Nicméně u akumulaček se mi nezdá zrovna vhodné řídit nabíjení. Vždy se řídí pouze vybíjení tedy foukání teplého vzduchu. (viz pan Jiráček). Sám nejsem kdovíjaký expert na měření a regulaci, ale aby to mělo opravdu smysl (štření a komfort) je třeba mít i řadu obecných topenářských a maráckých znalostí. Boiler je snad zcela mimo řízení, ve většině domácností se spíš teplé vody nedostává.


Název: Re: Mohlo by uvedené radiové spínání stykačů akumul. kamen fungovat?
Přispěvatel: Štefan Beláň 22.09.2006, 10:20
Pokud jsem dobře porozuměl panu Štorkovi, jde mu o to, aby centrálně snížil prostorovou teplotu, tkz. noční pokles.

V tomto případě je nejjednodušším řešením, vyměnit mechanické prostorové termostaty za digitální, a noční pokles nastavit programem v termostatu.


Název: Re: Mohlo by uvedené radiové spínání stykačů akumul. kamen fungovat?
Přispěvatel: Radim Štork 22.09.2006, 15:03
Pánové,

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) za připomínky. Převážně v nich nedoporučejete řídit nabíjení a souhlasím, ve standardním režimu domácnosti (vždy je někdo doma) asi nemá příliš opodstatnění. O řízení nabíjení uvažuji z následujících důvodů:

1. Dovolená v zimě, dům prázdný - nemá smysl ohřívat vodu a topit pánu bohu do oken, ale taky nenechat dům zamrznout. Myšlenka jasná - v nepřítomnosti držet teplotu místností např. cca 10 st. celsia (v místnostech kde budou kytky třeba více) a vrátit se do vyhřátého domu s teplou vodou v boileru - na tohle přeci elektronickou regulaci dobíjení potřebuji (buďto vyměnit dobíjecí termostat v kamnech za digitální nebo do kamen nešahat, otevřít dobíjení naplno a řídit čas dobíjení blokováním). Preferuji druhou variantu aneb proč se rýpat v kamnech, která fungují?

2. Pan Beláň popsal tzv. noční pokles. Občas upřednostním, pokud bude v průběhu dne nižší teplota (nikdo není doma) a k večeru se v některých místnostech přitopí. Ano, toto zajistí především řízení vybíjení, nicméně  nemusím nabít kamna naplno a stačí využít večerní periody NT - např. v pracovně ranní periodu NT vynechám, protože se tam objevím zase až večer. Souhlasím s tím, že zde je úspora diskutabilní.

Každopádně díky za Vaše názory. Je fajn, že existuje takový server a lidé, kteří jsou ochotni poradit.


Název: Re: Mohlo by uvedené radiové spínání stykačů akumul. kamen fungovat?
Přispěvatel: Štefan Beláň 23.09.2006, 19:04
TO: Štork

Ještě malá poznámka.
Každý, kdo má zkušenosti a praxi s akumulačním vytápěním (nabíjení 8 hod),  vám jistě řekne, že Vaše snahy ušetřit na dobíjení jsou mimo realitu.

Regulace a technické vybavení vás bude stát ekonomicky více, než skutečné finanční úspory za elektřinu.
Největším problémem je, znát počasí následující den, protože nabíjení se provádí den napřed (v noci).

Nakonec zjistíte, že úsporu elektřiny zajistíte pouze snížením teploty vytápěných místností.  ::)