Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Autorský článek 26.11.2015, 08:02



Název: Jak se připravit na blackout?
Přispěvatel: Autorský článek 26.11.2015, 08:02
BLACKOUT #7: Jak se připravit na blackout?
    Jste připraveni na blackout? Tato událost nastává většinou úplně nečekaně, a pokud nechcete být nepříjemně zaskočeni, měli byste se na ni přichystat. K základům patří zásoby trvanlivých potravin, léků i prostředků pro dezinfekci vody. Opomenout byste neměli ani přenosné svítilny, vařič, ale také plán rodinné komunikace. Co všechno si nachystat, se dozvíte v sedmém díle seriálu BLACKOUT.
    Zdroj: zde... (http://elektrika.cz/data/clanky/blackout-7-jak-se-pripravit-na-blackout)


   


    Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Jak se připravit na blackout?
   


Název: Re: Jak se připravit na blackout?
Přispěvatel: František Šohajda 26.11.2015, 09:05
Zdá se mi zajímavé i to, že každý týden se skloňuje slovo "blackout" při různých příležitostech .
Dříve toto slovo nebylo moc frekventované. 8)
Za zálohy se dávají miliony, ale o jeho efektivitě se moc nemluví? :(


Název: Re: Jak se připravit na blackout?
Přispěvatel: pegas100 26.11.2015, 14:35
Tady se pořád mluví o nějakém přetížení sítě, která se opět nahodí. Ale co když nás postihne solární bouře, která zlikviduje všechny cívky(transformátory).
Jak jsme na toto připraveni?


Název: Re: Jak se připravit na blackout?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 26.11.2015, 16:39
Pokud by nás postihla taková bouře, že zlikviduje i cívky transformátorů, pravděpodobně nezbude už nikdo, komu by to vadilo.


Název: Re: Jak se připravit na blackout?
Přispěvatel: Vladimír Štemberg 28.11.2015, 17:31
Pořídit si "třepací " baterku jako náhradní zdroj světla pro případ blackoutu není příliš dobrý nápad. Třepací generátor dává velmi malý výkon, který nestačí na rozsvícení LED. Aby to svítilo, vymysleli Číňani malou kulišárnu: v sérii s třepacím generátorem je zapojen ještě primární článek - knoflíková baterie 3 V, stejná, jaká se používá v počítačích pro zálohování hodin a paměti. Tento článek má nepatrnou kapacitu a velmi brzy se vybije. Pak můžete třepat jak chcete, LED ani neblikne.
Nevylučuji, že existují i opravdické třepací baterky, kde je výkon generátoru takový, že přídavnou baterii nepotřebuje. Ale takovou baterku jsem ještě neviděl.


Název: Re: Jak se připravit na blackout?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 28.11.2015, 19:10
Pořídit si "třepací " baterku jako náhradní zdroj světla pro případ blackoutu není příliš dobrý nápad.
Máte pravdu, ale mám vyzkoušenou funkčnost "mačkací" baterky, kde se takto pohání generátor schopný i dobíjet AKU. Coby zařízení pro případ blackoutu (pominu li generátor v kolně 8) ) vidím jako dobrou věc rádio na kličku :).
Docela by mně zajímala možnost provozu lokálních zdrojů (KGJ, případně FV) pracujících paralelně do vn. Problémem většiny kogenerací je omezená doba provozu v ostrovním režimu. Třeba Stamford uvádí u běžných modelů 45 minut. Ale otázkou je, nakolik by úbytky (vzdálenost mezi zdroji) a relativně malý výkon komplikovaly jejich paralelní chod (kvůli problematické regulaci parametrů sítě) který jinak zajišťuje stabilita DS.


Název: Re: Jak se připravit na blackout?
Přispěvatel: Joscer 29.11.2015, 18:53
Ja mam baterku/svitilnu s klickou :-) to je jistejsi, nez trepaci baterka, ale stejne v tom nejaky AKU musi byt...


Název: Re: Jak se připravit na blackout?
Přispěvatel: Vladimír Štemberg 29.11.2015, 20:37
Baterky, rádio a třeba i notebook na kličku jsou dobře použitelné. Generátorem na kliku se v nich dobíjí akumulátor a potom nějakou dobu fungují, než je zase potřeba točit. Tento princip používala dříve i armáda. Kdysi se mi dostal do ruky zdroj, kterým chtěl Hitler vyhrát válku. Byla to velká bakelitová bedna s popruhy na záda, v ní byl akumulátor a generátor na kliku, kterým bylo možné akumulátor nabíjet. A ještě tam bylo "vraní oko",  které ukazovalo, zda voják točí kličkou dostatečně rychle, aby se baterka nabíjela. A dříve narození určitě pamatují generátor na kliku ke stanici RM31 československé výroby z poloviny minulého století, mezi spojaři důvěrně zvaný "bejk".
Pro případ blackoutu by byl dobrým náhradním zdrojem i rotoped. Je v mnoha domácnostech, někde se na něm i pravidelně šlape. Podle fyzické zdatnosti a trénovanosti "jezdce" by mohl dodávat výkon řádově desítky až stovky wattů. To by sice na uvaření obědu ani na ohřátí vody ve vaně nestačilo, ale bohatě by to stačilo na úsporné osvětlení bytu, napájení radiopřijímače nebo malého televizoru, nabití mobilu, provoz CB radiostanice i dobíjení autobaterie. Problém je v tom, že žádný výrobce rotopedu s tímto použitím nepočítá, a tak rotoped nemá alternátor, ale energie se zcela neužitečně maří v mechanické nebo magnetické brzdě. Pokud by někdo začal vyrábět rotoped-elektrárnu a dokázal lidi dostatečně vystrašit blackoutem, mohlo by se mu docela dařit.


Název: Re: Jak se připravit na blackout?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 29.11.2015, 22:02
Asi před půlhodinou tu bylo něco jako "blackout"... Než jsem se ve tmě doplížil pro baterku, zase se rozsvítilo. Ale na velkém PC, které mám na "nepříliš důležité činnosti" zmizelo to, co jsem právě tvořil a ještě neuložil... :D


Název: Re: Jak se připravit na blackout?
Přispěvatel: novy2 30.11.2015, 17:37
Tady se pořád mluví o nějakém přetížení sítě, která se opět nahodí. Ale co když nás postihne solární bouře, která zlikviduje všechny cívky(transformátory).
Jak jsme na toto připraveni?
Aby som nekradol myšlienku #1:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,34129.msg266657.html#msg266657
a tie transformátory pôjdú tiež do zeme. o:-)