Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Opravy a servis, údržba, rekonstrukce => Téma založeno: JosefNekuda 18.09.2006, 09:55



Název: Proč mi vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: JosefNekuda 18.09.2006, 09:55
A ještě dotaz na chránič použitý pro celý byt 1 fázový, 25A, 0,03mA. Mám problém s tím, že mi vypadává chránič, když připojuji zdroj PC do přív. zásuvky. JInak ostatní spotřebiče to nedělají. Používám bez problémů vrtačku, flexu apod.


Název: Re: Proč mi padá chránič?
Přispěvatel: Milan Karvánek 18.09.2006, 09:58
O těchto problémech zde proběhla řada diskusí, zřejmě nebude něco s připojovaným spotřebičem v pořádku. Chránič koná svojí práci, to je v pořádku, že po připojení vadného zařízení vybaví.  :)


Název: Re: Proč mi padá chránič?
Přispěvatel: JosefNekuda 18.09.2006, 10:13
To ano,ale když to dělá i ujiného PC to už je divné.Spíš mi připadá,že ho schodí vzniklý nárazový proud zdroje počítače.


Název: Re: Proč mi padá chránič?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 18.09.2006, 10:27
Už jsem vám k tomu něco napsal do jiné diskuze
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,3386.0.html


Název: Re: Proč mi padá chránič?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 18.09.2006, 11:45
Co myslíte pod označením PC? Vlastní PC, monitor, modem, tiskárnu,... Nebo ještě něco?
Právě počítače a další s nimi spojená zařízení vykazují jistý unikající proud. Ten se u jednotlivých zařízení "sčítá" a projeví se jako rozdílový proud mezi vodiči N a L, protože "odtéká" vodičem PE. Proud způsobují především kondenzátory ve vstupních filtrech.
Stálo by za pokus proud změřit, kdybyste byl z Domažlicka, dejte vědět, nějak se domluvíme.
Chránič s vybavovacím proudem 30mA "musí" vybavit při proudu 30mA ale "může" již při polovičním. Takže pár miliampérů může udělat TV, video,... pokud je spojeno na uzemněnou anténu a ta počítačová soustava to pravděpodobně zvýší přes hranici při které chránič vypíná.


Název: Re: Proč mi padá chránič?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 18.09.2006, 12:26
To Schwarz :
Zabývám se kromě jiné také revizemi spotřebičů, uvedu některé typické hodnoty unikajících proudů :
PC (zdroj ATX) : 0,5 - 1,0 mA ; monitor CRT 0,3 - 0,5 mA ; monitor LCD : 0,3 - 0,5 mA ; laserová tiskárna, kopírka : 0,5 - 1,0 mA ; UPS 1,0 - 2,0 mA atd...
U spotřebičů tř. II (bez ochranného vodiče) bývá obvykle unikající proud minimální.
Podle ČSN 33 1610 může být hodnota unikajícího proudu u jednoho spotřebiče tř. I max. 3,5 mA nebo 1 mA/1 kW (u tepelných spotřebičů),  u spotřebičů tř. II je to max. 0,5 mA.
Vypínací proud chrániče musí být min 50% jmenovité hodnoty reziduálního proudu, v uvedeném případě tedy 15 mA. Taková typická hodnota bývá 22-25 mA.
I když vezmu v úvahu ty nejnepříznivěj ší hodnoty, domácnost by musela být hodně nadstandartně vybavena, aby byl součet unikajících proudů vyšší než je vypínací proud chrániče.
V uvedeném případě to vypadá na jiný problém, jak už jsem psal vyše.


Název: Re: Proč mi padá chránič?
Přispěvatel: Miloslav Janoušek 18.09.2006, 19:56
Ve které dutince máte fázi? Když jsem u PC zdroje přehodil u napájení fázi s nulou, tak mi také vyhazoval chránič. Příčinu jsem nezkoumal, protože mám všechny zásuvky zapojeny "postaru".


Název: Re: Proč mi padá chránič?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 19.09.2006, 06:55
Pane Janoušek, doporučuji vám vypnout hlavní jistič a nezapínat dokud vám to někdo nezkontroluje!!
Jestliže tvrdíte, že máte zásuvky zapojené "postaru" a přitom tvrdíte, že vám to za jistých okolností vyhazovalo chránič, to je nějaký nesmysl!
Pokud máte na mysli pod výrazem "postaru" to, že do zásuvky vedou jen 2 vodiče (L a PEN) a máte jednu dutinku spojenou s ochranným kolíkem, nemůžete mít v takové instalaci proudový chránič!!
Pokud skutečně máte chránič a padal vám a mělo na to vliv jak byly zapojené vodiče v zásuvce, jestli je to pravda, svědčí to o nějakém obrovském kopanci! Byl to opravdu chránič, nepadal vám jistič? I to by svědčilo a chybě, ale trochu jiné, např. o spotřebiči, který má spojeny vodiče PE a N.


Název: Re: Proč mi padá chránič?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 19.09.2006, 07:02
Na každý pád, přehození L a N v zásuvce 230V by určitě nemělo mít vliv na to, jestli bude chránič vypínat. Spotřebičům je jedno, kde je L nebo N. Skutečně to vypadá na jiný problém a opravdu to může být dost závažné.


Název: Re: Proč mi padá chránič?
Přispěvatel: Martin Novák 19.09.2006, 07:21
To Hasala:

Teoreticky to jedno urcite je. V praxi jsem se ale uz nekolik krat setkal s obdobnym problemem. Stacilo zapojit PC do "rozdvojky" stareho typu (mnou pracovne nazyvaneho "fazotoc" a brutalne likvidovaneho) a chranic letel. Vetsinou za to mohli zvody ve vstupnich filtrech spinanych zdroju. Ja osobne si to vysvetluji tak, ze jeden kondenzator je napetove namahan a druhy ne a tim se po nejakem case zacnou lisit jejich vlastnosti...


Název: Re: Proč mi padá chránič?
Přispěvatel: Miloslav Janoušek 19.09.2006, 15:42
  To  Jiří Schwarz, "postaru" myslím fázi vlevo, nula vpravo. Jistič a chránič ještě poznám. Jinak přečtěte si příspěvek Martina Nováka.


Název: Re: Proč mi padá chránič?
Přispěvatel: Miroslav Mišo 21.09.2006, 22:43
Tiež sa prikláňam k názoru, že vybavovanie chrániča spôsobuje filter zdroja PC. V minulosti som sa stretol s niečim podobným u stabilizátorov sieť. napätia, ktoré mali na výstupe kapacitný filter voči kostre ( PE ),  cez ktorý tiekli únik. prúdy asi 14 - 17 mA. Tento prúd zodpovedá kondenzátoru 0,22mikroF ( Xc = 14,5 kohm ). Stabilizátory pri zapnutí vybavovali až 100mA chránič, ktorý bol inak úplne OK. Pri zapnutí rázový prúd bol určite ešte vyšší ako únikový!

To: Nekuda
Doporučujem zmerať únikový prúd zdroja, vybavovací prúd a čas chrániča a potom sa môže vyššieuvedené potvrdiť alebo vylúčiť.
Naviac predmetný bytový chránič môže byť tzv. predbudený i inými spotrebičmi vdomácnosti !


Název: Re: Proč mi padá chránič?
Přispěvatel: Martin Novák 22.09.2006, 08:19
Naviac predmetný bytový chránič môže byť tzv. predbudený i inými spotrebičmi vdomácnosti !

A presne kvuli tomuto nedoporucuji pouzit jeden chranic na cely byt nebo barak a jsem spis privrzencem kombinace chranicojistic u a obycejnych jisticu na jednotlive okruhy. Spinanych zdroju se vstupnimi filtry je dnes v baraku pozehnane a znate to: miliamper k miliamperu a ono se to nascita... A pak se resi problem padajiciho chranice a baraku bez proudu a zel reseni se casto nazyva klema na chranici...


Název: Re: Proč mi vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 25.09.2006, 07:16
Působím v oblasti, kde je používání jednoho centrálního chrániče celkem běžná praxe (JM). Souvisí to hlavně s tím, že hlavně na vesnicích byla takřka výhradně síť TT a jediná možnost, jak to nějak slušně ochránit, byl proudový chránič. Chrániče se zde celkem běžně používají cca od r. 1985. Takřka vždy je u starších instalací použitý jeden centrální chránič "na všechno",  obvykle 0,3 nebo 0,1A.  Nějaké zvláštní problémy to ovšem nepřináší, ani u starších instalací. Rozhodně nejde z provozního hlediska o ideální řešení, ale účel to plní. Připomínám, že v jiných zemích (např. Rakousko) to bývá řešeno stejným způsobem.  Používání jednoho centrálního chrániče má hlavně ekonomické důvody, i dnes je chránič nejdražší částí instalace.
Za krátký čas budou i nás povinné proudové chrániče 0,03A na všechny zásuvky používané laiky. Což o to, ve firmách můžete tvrdit, že všichni zaměstnaci jsou "poučení",  ale u RD to asi nikdo neukecá ... :)
Co se týká "klemy na chrániči",  i naprostý laik by měl vycítit, že toto řešení není správné. Pokud toto někdo provede a považuje tím svoji práci za ukončenou, potom by si neměl říkat elektrikář.



Název: Re: Proč mi vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 25.09.2006, 07:23
Co se týká spotřebičů, pokud má nějaký spotřebič větší unikací proudy než 3,5 mA nebo 1 mA/1 kW (u tepelných spotřebičů),  potom je vadný.
Unikající proudy se mají měřit i s opačnou polaritou, tedy s přehozením L a N.
Jestli má spotřebič takové nebo makové filtry, je z podhledu ČSN 33 1610 lhostejné.


Název: Re: Proč mi vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Miroslav Janča 25.09.2006, 21:22
Setkal jsem se s následujícím problémem. Kopil jsem repasovaný PC s monitorem. Zapojil jsem jej, a při zastrčení vidlice do zásuvky mě padal jistič. Příčinou byly přehozené vodiče N a PE ve flexošňůře. Mně to doma začalo padat proto, že jsem zapojil inkriminovanou vidlici do rozdvojky, kde byla zrovna fáze vpravo a protože naštěstí byly již kostry PC a monitoru spojeny stíněním kabelu paralerního portu, tak se vada projevila. Dřív se tato vada nevyskytla jen díky tomu, že byla všude fáze vlevo a nebyl tam proudový chránič.

Myslím, že to by mohla být příčina vašeho problému. Máte ve flexošňůře přehozenou PE a N. Pokud máte fázi vlevo, pracovní proud se vrací vodičem PE a chránič vybavuje. Myslím, že únikovým proudem to nemůže být. Nebo jste již někdy někdo naměřil větší únikový proud u pC než je 1 mA ?


Název: Re: Proč mi vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Milan Karvánek 26.09.2006, 16:42
TO: Janča > umístění fáze vpravo nebo vlevo v pohyblivém přívodu jakéhokoli spotřebiče na to nesmí mít vliv. (Ač jsem zastáncem zapojování fáze v pevných instalacích vlevo.) To co popisujete by svědčilo o jediném, že vodič N - pracovní je někde uvnitř spotřebiče (PC) spojen s vodičem PE - ochranným. To je závada a je to naprosto nepřípustné. Ani dříve to nebývalo zvykem a byla to závada.


Název: Re: Proč mi vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Pavel Rotrekl. 26.09.2006, 19:39
Pane  Jančo.
Přehozeny vodiče PE a N ve flexošňůře ? To snad ne.  :o


Název: Re: Proč mi vybavuje proudový chránič?
Přispěvatel: Miroslav Janča 26.09.2006, 21:31
To: Kavánek

Samozřejmě, že by to nemělo mít za normálních okolností vliv, ale když byla v originální flexošňůře přehozená N a PE, tak je to pak problém. Tuto šňůru jsem samozřejmě reklamoval v prodejně, kde jsem to koupil.
Skutečně to odpovídá stavu o kterém se zmiňuje tazatel tohoto tématu.