Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Tomáš Červenka 21.05.2015, 17:41



Název: Jakto, že není nebezpečný dotyk 14 voltů?
Přispěvatel: Tomáš Červenka 21.05.2015, 17:41

Jakto, že není nebezpečné (např. v galvanovnách) když se člověk dotkne katodové tyče přes kterou jde až 6000A při cca 14V?


Název: Re: Jakto, že není nebezpečný dotyk 14 voltů?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 24.05.2015, 16:19

Protože 14 voltů je bezpečné malé napětí.


Název: Re: Jakto, že není nebezpečný dotyk 14 voltů?
Přispěvatel: Richard Čožík 24.05.2015, 20:38
no nevím jak vy,
ale z vlastní zkušenosti je 14 voltů proti zemi v koupelně (sprchování ve vaně) docela nepříjemný,kor když je uhnilé pospojování,a PEN není v dobré kondici--nejlepší zkušenost pro pochopení doplnujícího/místního pospojování

záleží na prostředí,druhu proudu a věku jedince(pro mimčo je i 5 nepříjemný)


a zaleží o jakou sít/zdroj se jedná--izolovaný/uzemněný.... ale holou rukou v galv. lázni bych se obou elektod nedotýkal


Název: Re: Jakto, že není nebezpečný dotyk 14 voltů?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 24.05.2015, 21:31
Pro různá prostředí jsou různě velká napětí popvažována za malá, bezpečná.
Pokud je prostor zařazen jako zvlášť nebezpečný, předpokládá se, že tam budou vlivy, které sníží přechodový odpor kůže a tak i dotykové napětí je tam dovoleno menší.
14V DC by obecně neměl být problém, pokud jde o proud ve stovkách nebo tisících Ampérů, ten tělem při takovém napětí neprojde.
Ale ti stovky nebo tisíce Ampérů přinášejí jiné rizikové faktory:
- oteplení vodiče
- při zkratu možnost vzniku oblouku
- při dlouhodobém působení může být nežádoucí i silné elektromagneti cké pole (předpokládám, že člověka s kardiostimulát orem by tam dělat nenechali)


Název: Re: Jakto, že není nebezpečný dotyk 14 voltů?
Přispěvatel: František Janeček 24.05.2015, 21:59
Mnohem větší nebezpečí než těch 14VDC a 6kA je obsah té lázně.Mnohdy obsahuje kyanidy a jiné pochoutky. :D


Název: Re: Jakto, že není nebezpečný dotyk 14 voltů?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 24.05.2015, 22:37
Jakto, že není nebezpečné (např. v galvanovnách) když se člověk dotkne katodové tyče přes kterou jde až 6000A při cca 14V?


Protože váma při dotyku neprojde těch 6kA. Budete mít odpor plusmínustrole jbus 1,5kOhm, což podle zákona pana Ohma odpovídá proudu 9mA. To vás asi nezabije.


Název: Re: Jakto, že není nebezpečný dotyk 14 voltů?
Přispěvatel: Martin Kurka 25.05.2015, 07:18
Katodovou tyčí neteče 6000A, ty tekou závěsem, katodových  tyčí musí být v lázni vícero.

Navíc, galvanické pokovování používá proud stejnosměrný, velmi slušně vyhlazený, zkušenost pana Čožíka je se střídavým proudem, to je jiná fyziologie průchodu proudu lidským tělem.

Dotyk 14V od závěsu, kterým teče 6000A DC a je na něm 14V je rovnocený se dvěma destičkovými bateriemi v sérii, které si vezmete třeba i do vany.

Pokud se nedostane proud na sliznici, nic moc nepříjemného necítíte.

Je-li usměrňovač galvanického proudu v předepsaném stavu, je zdrojem bezpečného napětí s izolační bariérou pevnosti 4000V od elektrovodné sítě.   A díky tomu galvanizační napětí chová stejně, jako dotyk destičkových baterií.
9V baterie je možné  testovat i líznutím jazykem, už to není příjemné zamravenčení jako 4,5 v od baterie ploché, ale vydržet se to dá. 18V od dvou destičkových baterií na jazyku je už docela nepříjemná šlupka. Na celistvé kůži (bez zranění či strženého puchýře) 14V stejnosměrných neucítíte, bude hluboko pod prahem citlivosti. A to i v mokrém prostředí, galvanizační usměrňovače nejsou na DC straně zemněny, a vany musí být z principu izolované.

Jenže v galvanizovně je důležité si sliznice chránit, aby se na ně z lázní nedostal ani aerosol. Zejména v kyanidové galvanizovně.
Od elektriky je tam největší a kritické nepřímé ohrožení ztráta ventilace (odsávání) od van. Případně při zanedbané úderžbě zařízení případně popálení se od špatně vodivých styků sedel závěsů (kontaktů).



Název: Re: Jakto, že není nebezpečný dotyk 14 voltů?
Přispěvatel: Petr látal 25.05.2015, 14:11
V galvanovně je kromě lázní s bezpečným napětím, spousta jiných zařízení, napájených napětím230/400V. Je tam spousta pohyblivých zařízení, která jsou poháněná třífázovými motory 400V, takže tvrzení, že v galvanovně není nic nebezpečného, kromě chemických roztoků, je dosti odvážné tvrzení.  :D


Název: Re: Jakto, že není nebezpečný dotyk 14 voltů?
Přispěvatel: Martin Kurka 25.05.2015, 15:13
No, to bych se zděsil, kdyby to tak někdo chápal, protože galvanizovna je extrémně nebezpečné prostředí.
Už jen proto, že nikdy nevíte, co kde za důležitý drát kde uhnilo a kam to padlo. A měď tam hnije sakra rychle a hliník a pozinkované železo mizí před očima, nerez rezaví jako liška a co není z plastu, nevydrží.
Navíc na některých závěsech je navěšeno třeba půl tuny zboží a jeřáby (vozíky) s tím mastí rychlostí 0,6m/sec i více.
Na některých závěsech jsou nesené elektromotory, které s bubny v lázni točí. V některých lázních jsou infrazářiče slušného výkonu, které suší elektroforézou nanesené laky. Všude něco hučí, bublá a teče.
V některých vanách jsou sklem izolovná topná elektrotělesa, stačí pád zboží na ně a je silně vodivá lázeň pod napětím.

Já jen chtěl říci, že úrazu od  holých přípojnic přívodu galvanizačního proude se netřeba bát, ale že jsou zde veká skrytá nebezpečí, která normálního elektrikáře nenapadnou.
Nebezpečí od pohyblivého vozíku a zdvihadel zná, nebezpečí práce pod napětím v mokrém prostoru zná též, ale nezná nebezpečí od vypnutí odsávání a od jedů, kterými si znečistí třeba rukojeti kleští a šroubováků.
U nás na chromovně byl kdysi velký průšvih v galvanovně s následky na zdraví, kdy při vícenásobném výpadku proudu vypadla jediná skupinová tavná pojistka v distribučním rozvaděči motorů odsávacích axiálních ventilátorů. Průvanem při vypnutí chytilo pár  ventilátorů obrácený směr točení a po obnově napájení se roztočil na dvě fáze obráceně. Místo odsávání a podtlaku se tvořil v jednom místě u kyanidové vany tlak a zamořil pracovní prostor obsluhy.  Odsávání hučelo, všichni si mysleli, že je vše OK, a byl mazec. Pak se odsávání předělávalo komplet na jističe zvyšoval se výkon DA, jen aby odsávání běželo i při výpadku proudu, jako kritická nebezpečná věc.

Takže když si elektrikáři vypnou celou galvanizovnu včetně odsávání, jen aby měli jistotu, že nic nezůstane pod napětím, může být s nimi hodně zle.