Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: František Kabát 18.05.2015, 13:15



Název: Jak funguje HDO přes impulzní relé?
Přispěvatel: František Kabát 18.05.2015, 13:15
Příbuzní mají přes HDO ovládaný bojler a elektrokotel. Ovládání je v podružném rozvaděči v kotelně provedeno dvěmi impulzními relé. Setkal se někdo spodobnou kombinací a nebo ji někdo používáte?


Název: Re: Jak funguje HDO přes impulzní relé?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 18.05.2015, 13:48
Impulzní relé (bistabilní) je neobvyklé v tom, že při impulzu na jedné cívce sepne, na druhé rozepne. A tak se HDO nechová - to buď je sepnuto (nízký tarif) nebo není sepnuto (vysoký tarif) - je monostabilní.

Nějak si neumím ovládání přes impulzní relé představit. Jedno relé ovládá bojler druhé kotel? Pak to s HDO moc kamarádit nebude (bylo by trvale sepnuto). Nebo je to nějaká novinka, o které nevím.


Název: Re: Jak funguje HDO přes impulzní relé?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 18.05.2015, 15:21
Já jsem jednou v rychlosti dal omylem impulsní relé k bojleru a ono to nefungovalo tak, jak mělo...
Když v neděli se to všude nekoupí a ten "chudák bez teplé vody" to s úsměvem vyhrabal ze svých zásob...

Klasická funkce je přes stykač nebo normální relé, nevím o tom, že by se impulsní relé na tohle používalo. I když pokud by se "vymyslelo ovládání",  nevyhřívala by cívka rozvaděč po celou dobu, kdy běží NT...


Název: Re: Jak funguje HDO přes impulzní relé?
Přispěvatel: Václav Třetí 19.05.2015, 07:22
Impulsní relé je přímo v HDO, další není třeba. Pro ovládání boileru, přímotopů  a některé elektrokotle se zapojují stykače, do některých kotlů se připojuje ovládací vodič přímo a blokování zajišťuje ovládací elektronika kotle.


Název: Re: Jak funguje HDO přes impulzní relé?
Přispěvatel: František Kabát 21.05.2015, 11:01
Kotel má samozřejmě stykač v sobě. Ten je právě tím imp. relé ovládán. Stykač pro bojler tam není a zastupuje ho právě druhé inp. relé. Zapojení normálně funguje, pokud se v době VT zmačkne tlačítko na relé tak se kotel i bojler zapnou. Tlačítkem ale nelze přepnout do provozu trvale! Impulsní relé je mechanické s jednou cívkou, jaké se používá k ovládání světel z více míst. Právě propojení s HDO mi není jasné.


Název: Re: Jak funguje HDO přes impulzní relé?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 21.05.2015, 11:05
Zapojení normálně funguje, pokud se v době vt zmačkne tlačítko na relé tak se kotel i bojler zapnou.

Tak to mi zrovna jako normální nepřipadá. Neměly by být tyto spotřebiče v době VT blokovány?


Název: Re: Jak funguje HDO přes impulzní relé?
Přispěvatel: Martin Kurka 21.05.2015, 12:40
Pane Kabáte,
prosím udejte typ relé, nebo jeho fotku. To asi nebude impulzní relé, ale relé s ručním ovládáním.

Impulzní (též zvané jednovstupé paměťově, D-relé, dělička 2 či nepřesně  bistabilní ) relé na střídavý proud nemůže být nikdy s jednou cívkou, ale se dvěma. Jedna cívka jej nahazuje, druhá shazuje, bez napětí si relé pamatuje poslední stav. Paměť je dělaná buď mechanickými západkami, nebo permanentními magnety.
Impulzní relé se od bistabilního liší vyvedením jediného ovládacího vstupu. U impulzního první impuls (náběžná hrana) relé překlopí do nahození (zapnutí),  druhý impulz jej shodí (vypne),  třetí nahodí atd.
Bistabilní relé má 2 vstupy, SET a RESET (ale většina bistabilních lze vnějšími dráty přepojit na impulzní).  Jedním (SET) tvrdošíjně nahazujete, druhým (RESET) shazujete, dle normy má při současném signálu na obou vstupech přednost RESET.

Jednocívkové impulzní relé na stejnosměrný proud (též zvané polarizované) je citlivé na polaritu napětí na cívce. Jedna jej nahazuje, druhá shazuje. Mnohá moderní střídavá impulzní relé používají interně bistabilní polarizované paměťové relé s permanentními magnety a převod jednoimpulzu na dva opačnš pólované pulzy dělají stupidní elektronické obvody.

Na trhu jsou i normální jednocívková pomocná relé, která pomocí mechnického ovládání mouhou mít vnuceny stavy:
- Trvale zapnuto nezávisle na stavu ovládacího napětí (permanent ON)
- Zapnuto do příchodu ovládacího napětí, po jeho příchodu přechod do AUT - po ukončení ovládacího napětí relé vypne (TEMP ON)
- Trvale vypnuto (OFF)
- Sledování  ovládacího napětí (AUT)

Těmto relé se také říká bojlerová, ale nejsou to impulzní relé, jen pomocná relé s ručním ovládáním.


Pokud by bylo pro bojler použito impulzní relé, topil by bojler každý druhý den při jenom časovém pásmu nočního proudu. Při dvou pásmech by topil jen v noci, nebo jen odpoledne (podle začátku).

V přijímači HDO není impulzní, ale bistabilní relé, jeden HDO telegram jej nahazuje, druhý shazuje.


Název: Re: Jak funguje HDO přes impulzní relé?
Přispěvatel: František Kabát 25.05.2015, 14:01
Relé je Moeller Z-S 230/S. Zapojoval to nějaký místní elektroinstala tér, so montoval vodu a topení. Jak to funguje nechápu, ale funguje to.
Vzhledem k tomu, že jsem tam byl na návštěvě, tak jsem se pod kryty nedíval, ani jsem nic neměřil. Jelikož se v oboru pohybuji více jak 40 let a studoval jsem automatizaci, jsou mi funkce přístrojů dostatečně jasné, zdejší kombinaci jsem však nikde neviděl.


Název: Re: Jak funguje HDO přes impulzní relé?
Přispěvatel: Martin Kurka 28.05.2015, 14:06
Zkoušel jsem si namalovat, jak by to mohlo jít zapojit a bez dalších relé jsem na nic nepřišel.
Jedině jak jsem psal by to mohlo fungovat "na půl plynu" od jednoho začátku ke druhému začátku děleného intervalu nízkého tarifu.  Teda částečně i v době vysokého tarifu.
Takže bych v zájmu oněch známých nechal pozorovat třeba kontrolku na bojleru a čas rozsvícení a zhasnutí jejího svitu porovnal se spínacími časy HDO uveřejněnými na internetu.
Nebo ono impulzní relé je "poštelované" a funguje jako klasické relé s ručním nahozením.



Název: Re: Jak funguje HDO přes impulzní relé?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 28.05.2015, 14:39
V katalogu je zapojení 2 relé.