Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Martin Mašláň 01.04.2015, 12:40



Název: Může provést výměnu svítidla v prostředí s nebezpečím výbuchu pracovník s §6?
Přispěvatel: Martin Mašláň 01.04.2015, 12:40
Moderátor: Jedno téma = jedna otázka!

U potiskovacího stroje potřebujeme vyměnit svítidlo s vadným předřadníkem, které je umístěno v prostředí s nebezpečím výbuchu. Od výrobce původního svítidla máme zakoupeno nové se stejnými vlastnostmi, ale jiný model. Původní se už nevyrábí. Instalace je ze zatěsněného rozvaděče vedena vodiči v trubkách - viz foto.

Může výměnu provést elektrikář s osvědčením (§6,  vyhl. 50/78 Sb.)?


Název: Re: Může provést výměnu svítidla v prostředí s nebezpečím výbuchu pracovník s §6?
Přispěvatel: Vít Rotrekl 01.04.2015, 12:57
Pokud má organizace Oprávnění na montáže v prostoru s nebezpečím výbuchu tak si myslím, že může.
Když se dodrží další věci okolo, jako například příkaz "V".


Název: Re: Může provést výměnu svítidla v prostředí s nebezpečím výbuchu pracovník s §6?
Přispěvatel: František Šohajda 01.04.2015, 13:23
Citace
Může výměnu provést elektrikář s osvědčením (§6,  vyhl. 50/78 Sb.)?

Může, ale musí mít "50" na prostředí s neb. výbuchu..... (dance)


Název: Re: Může provést výměnu svítidla v prostředí s nebezpečím výbuchu pracovník s §6?
Přispěvatel: Miroslav Liška 01.04.2015, 15:09
Může, ale musí mít "50" na prostředí s neb. výbuchu..... (dance)
A musí být seznámen s místními provozními bezpečnostními předpisy.


Název: Re: Může provést výměnu svítidla v prostředí s nebezpečím výbuchu pracovník s §6?
Přispěvatel: Jan Bocek 01.04.2015, 17:06
Moderátor: Jedno téma = jedna otázka!

U potiskovacího stroje potřebujeme vyměnit svítidlo s vadným předřadníkem, které je umístěno v prostředí s nebezpečím výbuchu. Od výrobce původního svítidla máme zakoupeno nové se stejnými vlastnostmi, ale jiný model. Původní se už nevyrábí. Instalace je ze zatěsněného rozvaděče vedena vodiči v trubkách - viz foto.

Může výměnu provést elektrikář s osvědčením (§6,  vyhl. 50/78 Sb.)?


Pro každé elektrické zařízení musí být určená osoba odpovědná za elektrické zařízení.
Před zahájením pracovní činnosti musí být proveden rozbor její složitosti, aby pro její vykonání byla zvolená vhodná znalá osoba v elektrotechnic e...

Osoba znalá v elektrotechnic e je osoba s odpovídajícím vzděláním, znalostmi a zkušenostmi, umožňující ji vyvarovat se nebezpečí a vyhodnotit rizika, která elektřina může vytvořit.

To vše je jen citace z normy Obsluha a práce na elektrických zařízením ČSN EN 50110-1 ed. 2, dřívější ČSN 34 3100 případně i komentář TNI 34 3100

Kvalifikaci s Osvědčením §6 má každý elektrikář.
Ale je zapotřebí mít dostatečnou znalost pracovních postupů pro danou činnost a býti vybaven dostatečně pracovními a ochrannými pomůckami.

Pokud nejsou ale zkušenosti s montáži s technologii označenou EX, pak bych to svěřil firmě, která má zkušenosti a předají vám to i s protokolem jakosti nebo osvědčení o montáži.

Děláme servis v tiskárnách, ale tuto práci raději přenecháváme pracovníkům od Heidelbergu. Dávají na to pak i záruku.

PS Jsou to technologická svítidla a jejich cena mnohokrát převyšuje cenu zářivky.