Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Jiří Vitouš 02.03.2015, 21:47



Název: Jak vyhodnotit měření na výstupu elektrocentrály?
Přispěvatel: Jiří Vitouš 02.03.2015, 21:47
Mobilních elektrocentrál a 30 kVA má na zásuvkových okruzích proměnnou hodnotu napětí mezi PE a N v rozsahu cca. 50 - 120 VAC. Hodnota je stejná při provozu bez uzemnění, tak při napojení na rozsáhlou zemnící soustavu. Centrála stejného výkonu jiného výrobce tyto hodnoty nevykazuje.

Napadá někoho jakým směrem se zaměřit, špatný izolační stav generátoru, vadná regulace? Centrálu kontrolovali 2 elektrikáři, dále byla na testování u společnosti, která se zabývá opravou centrál se závěrem, že je vše v pořádku .....
  


Název: Re: Jak vyhodnotit měření na výstupu elektrocentrály?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 03.03.2015, 07:53
To nemusí být závada, to může být "vlastnost".

Pokud má centrála dost velký výkon a máte dost dobré uzemnění, aby se dala provozovat jako zdroj pro síť TN (tady by se dokonce dalo mluvit o ostrovním síti TN-S),  byl by v jednom bodu N spojen s PE a pak by tam rozdíl napětí nebyl (dále od zdroje by mohl nějaký minimální rozdíl být vlivem úbytku napětí na N vodiči.

U mobilní centrály nemůžeme automaticky předpokládat existenci pořádného uzemnění (ČSN 33 2000-4-41, ed.2 má dost přísné požadavky),  proto je centrála provedena tak, aby výstup byl jako síť IT.
Tam stačí jakákoliv nerovnováha nejen v nějakém svodu, ale např. jen v kapacitách rozvodu, že se "střed někam posune". Citlivý voltmetr (multimetr) měří i to, co nás někdy trochu mate.

Zkuste napětí jednotlivých fází proti PE a tam, kde bude napětí nejmenší, asi bude nějaká "maličkost",  která nemusí mít vliv na bezpečnost, ani na funkci, ale pouze mírně rozhodí symetrii.
S touto možnou nesymetrií je třeba počítat pokud se na rozvod za elektrocentrál ou dávají přepěťové ochrany, z provozu máme zjištěné, že "Déčka" někdy dělají problémy. A něco na úrovni D dávají běžně výrobci na vstup napájení do zařízení.