Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Autorský článek 07.11.2014, 09:02



Název: Smrtelný úraz při práci na zařízení elektrické trakce
Přispěvatel: Autorský článek 07.11.2014, 09:02
Smrtelný úraz při práci na zařízení elektrické trakce
    Další díl textu Miloslava Kočího o smrtelných úrazech elektrickým proudem se věnuje pracovnímu úrazu po dotyku přípojnic vedených mezi regulačním a usměrňovacím transformátore m. Postižený následně upadl do prostoru mezi transformátory, kde ho nalezli v bezvědomí. Co bylo příčinou smrtelného úrazu? Kdo byl za něj zodpovědný a jaké bezpečnostní předpisy a pokyny byly porušeny?
    Zdroj: zde... (http://elektrika.cz/data/clanky/su-4-prace-na-zarizeni-elektricke-trakce)


   


    Co pozitivního a konstruktivníh o byste doplnili k této informaci?
   
Smrtelný úraz při práci na zařízení elektrické trakce
   


Název: Re: Smrtelný úraz při práci na zařízení elektrické trakce
Přispěvatel: Jan Bocek 07.11.2014, 21:51
....celý "příběh",  tak jak je popsaný, zní jako pohádka. Možná, že lékař upozorňoval při pravidelné lékařské prohlídce na změnu zdravotní způsobilosti.. .... je také otázkou zdá byla ověřována úroveň schopnosti dotyčné osoby k provádění svěřené činnosti a pracovní způsobilosti dle 6.3.3 ČSN EN 50110-1 ed.2

Jaké poučení z tohoto popisu plyne?


Název: Re: Smrtelný úraz při práci na zařízení elektrické trakce
Přispěvatel: Jiří Schwarz 08.11.2014, 08:37
Možná by bylo dobré znát pár podrobností.
Např. je velký rozdíl v práci na zařízení el. trakce do 1000V  (tramvaj,...) a zařízením např. 3kV na železnici.
Po zrušení ČSN 34 3100 a 34 3109 převzala železnice zásady a principy z těchto norem a jsou v TNŽ 34 3109.
Podle uvedené TNŽ se pro práci na zařízení trakce vydává příkaz B a pro práci v nějaké vzdálenosti od živých částí, kdy není nutné vypínat, podle příkazu zajišťovat beznapěťový stav pracoviště...,   se podepisuje poučení.
Když vám někdo před začátkem práce připomene, že v blízkosti vás je zařízení pod napětím, že je tam napětí, které vám může ublížit, i když si na ně přímo nesahnete, ale jen se přiblížíte a nechá si to podepsat, je to dobré připomenutí.   

Jsem věková kategorie "lehce přes 50". Nejsem montér, který by dělal na zařízení celá léta od rána do večera, ale vždycky jsem se pohyboval kolem elektrických zařízení a jako "servisák" právě často dělal na zařízení, do kterého šlo napětí.
Určitě by se v paměti našla vzpomínka na nějakou situaci, která dobře dopadla, ale kdy si člověk uvědomil, že to byla chyba a moc nechybělo a nemuselo to dopadnout dobře.
Takže bych si dovolil trochu jiný pohled na poslední větu v příspěvku kolegy.
Udělali jste někdy nějakou chybu a vzali jste si z toho poučení? A svěřili jste se druhým na co si mají dávat pozor?


Název: Re: Smrtelný úraz při práci na zařízení elektrické trakce
Přispěvatel: Ižák Ctibor 08.11.2014, 10:35
Mám odrobených 46 rokov na vn a VVN zariadení. U týchto zariadení sa človek v drvivej väčšine prípadov pomýli len raz. Tak že tu o nejakých skúsenostiach na vlastnej kože sa moc nedá hovoriť. Áno boli aj v mojom okolí bohužiaľ aj smrteľné úrazy.  Väčšinou zlyhal ľudský faktor. Čo sa však ale tohoto prípadu týka, ak to bolo na vn zariadení, mne tam nesedí, že prečo išiel zaisťovať pracovisko sám. U nás sa to nemohlo stať. Vždy šli aspoň dvaja z vopred vypísaným príkazom "B",  podľa ktorého museli postupovať a priebežne oznamovať dôležité úkony snemovému majstrovi.