Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Petr1989 29.08.2014, 09:29Název: Existuje v Německu víc odlišností v instalacích, než Schuko kontakt?
Přispěvatel: Petr1989 29.08.2014, 09:29

Chystám se v dohledné době vycestovat za prací do Německa.
Mám spíše informační otázku ohledně elektroinstala cí v Německu.
Jednalo by se převážně o elektroinstala ci RD, bytů, kanceláří, skladů, prům. instalací tedy nn. Chci se zeptat na odlišnosti v normách mezi ČR a Německem.
Např. zásuvky 230V mají jiný typ zemnícího kontaktu jiné provedení ochranného kontaktu (schuko) oproti našemu.


Název: Re: Existuje v Německu víc odlišností v instalacích, než Schuko kontakt?
Přispěvatel: Vladimír Štemberg 30.08.2014, 14:20
Rozdílů je podstatně víc. Například v Německu u bytových instalací není potřeba výchozí revize, za vše ručí elektrikář, který to dělal a připojil k síti. Instalaci si sám po sobě musí zkontrolovat a proměřit v rozsahu naší výchozí revize. Samozřejmě k tomu musí mít patřičné oprávnění, je to obdoba naší padesátky, ale je to jiné. Dále např. zásuvkové okruhy v domácnosti obvykle tahají kabelem 1,5 mm2, a nikoliv 2,5 mm2, jak je obvyklé u nás. Elektrikář si tedy musí předem spočítat impedance vypínacích smyček, zda to vyjde, nabo zda u delších vedení musí použít silnější kabel, a po montáži ještě proměřit. Dále je potřeba používat nikoliv materiál s vyhovujícími parametry, ale pouze certifikovaný pro Německo. A rozdílů je mnohem víc.
Obávám se, že jako elektrikář se znalostmi a kvalifikací podle našich předpisů se jako samostatný řemeslník v Německu nechytnete, musel byste nejdřív získat praxi a pak si doplnit příslušné zkoušky.


Název: Re: Existuje v Německu víc odlišností v instalacích, než Schuko kontakt?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 30.08.2014, 19:39
Pokud v "česku" je na něco česká norma, je třeba zjistit, jestli je v zahraničí platná jiná nebo jak je to tam řešeno. (např. 33 2130, ed.2 pro bytové rozvody)
Pokud je to norma harmonizovaná, měla by vycházet ze stejného základu jako norma platná u nás, ale je třeba se podívat na Národní dodatky.
Pokud budete dělat "nádeníka",  který bude pod dozorem montovat přesně podle schválené a podrobně zpracované dokumentace, nemusel byste si s některými detaily dělat starost. Ale montovat něco v zahraničí "na vlastní triko" a riskovat nějakou nepříjemnost, kdyby se něco "nepodařilo",  to je docela odvaha a rozumný člověk by zvážil, jestli mu ten výdělek stojí za to riziko!


Název: Re: Existuje v Německu víc odlišností v instalacích, než Schuko kontakt?
Přispěvatel: Milan Vrabec 02.09.2014, 18:27
Hlavne pozor pri povrchovej inštalácii, tzv."trubkovanie". V kolenách, zákrutách, povedal by som že všade kde sa u nás použije "husí krk",  má byť v Nemecku vidno kábel. To znamená že krásne kolienka s kúskami flexi rúrok a každý kábel vedený v jednej rúre(trase) poctivo spravené za piatok a sobotu nám dal v pondelok "Herr Bauleiter" prerobiť. ;D