Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Tomáš Tomeček 09.07.2014, 13:42



Název: Může být napětí na cívce bojlerového relé i při vypnutém hlavním vypínači?
Přispěvatel: Tomáš Tomeček 09.07.2014, 13:42
Přestal nahřívat bojler, zjistil jsem přepálenou cívku bojlerového relé (staré minimálně 20 let). Relé bych vyměnil, jenže i při vypnutém hlavním vypínači před elektroměrem a vypnutých všech jističích je na cívce bojlerového relé fázové napětí. Jedíné co je nahozeno je zaplombovaný jistič HDO. Instalace pro bojler je dost stará, ještě v hliníku. Dokumentace k elektroinstala ci není.

Může být fázové napětí  na cívce bojlerového relé i při  vypnutém hlavním vypínači před elektroměrem nebo se jedná o poruchu či špatné zapojení?


Název: Re: Může být napětí na cívce bojlerového relé i při vypnutém hlavním vypínači?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 09.07.2014, 16:51
Podle platných připojovacích podmínek ne. Ve starších instalacích se objevuje napojení cívky stykače z jističe HDO.
Docela šikovná vychytávka, zvláště pokud byl jistič alespoň ITV10A 8)


Název: Re: Může být napětí na cívce bojlerového relé i při vypnutém hlavním vypínači?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 09.07.2014, 17:03
Je to kde? Je to tam pořád, nebo jen při NT?
Tohle se používalo u bytových domů, kde byl jeden společný přijímač HDO a spínala se fáze do jednotlivých bytů a blokovací relé (stykače) v jednotlivých bytech měla jeden konec na N a druhý na přívodu spínané fáze.
Důvod by jednoduchý - N je jen jeden, L jsou 3 a kdyby si to v bytech připojili na různé, blokování by nefungovalo.


Název: Re: Může být napětí na cívce bojlerového relé i při vypnutém hlavním vypínači?
Přispěvatel: Vít Rotrekl 09.07.2014, 21:07
Viděl bych to na to, že je instalace provedena "po staru". Tedy napájení cívek stykačů z jističe pro HDO v elektroměrovém rozvaděči. Hlavně tedy v případech, kdy je jeden OCEP (oceloplechový rozvaděč, ne ten program na rozpočty :) ) a je v něm elektroměrová část a hl. jisitč, jistič pro HDO. A v horní části je vývodová část, kde jsou jističe pro jednotlivé okruhy.

Osobně když na takovéhle řešení narazím, tak to, pokud to jde, předělám dle platných PP. Ovšem zase to naráží na problém s tím, že tady u nás na jižní moravě je dost často ve funkci hl. jisitče proudový chránič, případně je v taky v plombovatelné části rozvaděče, takže leckdy znamená zásah větší.

Ale vždy to lez řešit. A snad ještě nikdy mě to zákazník neodmítl, s tím, že jsem prudič a chci z něj vytáhnout nějaký kačky na víc. Vždy jsem to dokázal zdůvodnit. Např tím, že přijede na zaplombování technik šťoural a nebude chtít ER zaplombovat.