Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Autorský článek 11.02.2014, 14:02



Název: Jak jste se potýkali s rozdílným napětí používaném kdysi na našem území?
Přispěvatel: Autorský článek 11.02.2014, 14:02
Vzpomínáte si na rozdílná napětí používaná na našem území?
    Jaké bylo provozováno napětí v minulém století? Co všechno nám komplikuje cestování do zemí s jiným napětím? Co se stane u nás v České republice po zapojení vysoušeče vlasů dovezeného z USA, který je na poloviční napětí než je u nás, má jmenovitý příkon 1500/750W a regulaci nižšího stupně pomocí diody? Na co si dávat pozor? Jak správně změřit napětí a proud při půlvlnném napájení?
    Zdroj: zde... (http://elektrika.cz/data/clanky/vzpominate-si-na-rozdilna-napeti-pouzivana-na-nasem-uzemi)


   


    Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Jak jste se potýkali s rozdílným napětí používaném kdysi na našem území?
   


Název: Re: Jak jste se potýkali s rozdílným napětí používaném kdysi na našem území?
Přispěvatel: Kamil Novák 12.02.2014, 00:05
Jednou jsem proměřoval kardiomonitor, připojený na výstup z gammakamery, který byl z ní napájen 115 AC.
Čehož jsem si nevšiml.  (doh)
Při měření unikajícího proudu přímou metodou došlo k lehkému pyrotechnickém u efektu, následkem čehož se vstup zdrojové části odporoučel do věčných lovišť.
Po dohodě se servisní firmou mne to stálo lahev dobrého pití vyráběného ze sladového ječmene.
A to je moje jediná zkušenost s rozdílným napětím.  (poklona) 


Název: Re: Jak jste se potýkali s rozdílným napětí používaném kdysi na našem území?
Přispěvatel: Václav Třetí 12.02.2014, 08:12

   Dovolím si opravit nepřesnost v úvodním článku týkající se 120V sítí v Praze. Ty zanikly až povodněmi v roce 2002. Je sice pravda, že převážná část sítí 3x120V (D) byla zrušena do konce 80. let, ovšem zůstaly některé, většinou osamocené objekty, kde přetrvaly. Poslední zpráva o počtu objektů a trafostanic pracujících s napětím 120V, která se ke mně dostala, byla z období těsně před zmíněnými povodněmi a v té době bylo ještě v provozu asi 40 trafostanic, které napájely 50 objektů. Zbrždění  bylo způsobeno navrácením majetku restituentům, kteří neměli finanční prostředky nutné na rekonstrukci rozvodů v objektech.

Povodně znamenaly pro tuto síť definitivní konec, protože došlo k poškození primárních síti 6kV, které byly kabelové a téměř celé 80 let staré a jejichž páteřní vedení vedlo v blízkosti řeky Vltavy. V několika z těchto objektů, které nebyly zasaženy povodněmi, ale byly bez proudu v jejich důsledku, byly použity převodní transformátory s primárem 3x230/400V na 3x120V jako okamžité řešení problému. Zda je ještě někde takové trafo v provozu nevím, jedno z nich jsem po povodních vídal v objektu v Praze-Nuslích, kam se již dnes nedostanu, zákazník, ke kterému jsem chodil, tam již nebydlí. Byl to takový jeden velký nesmysl, protože podle slov onoho mého známého, měli v domě všichni stejně jako on hned za elektroměrem zapojené trafo s převodem na 220 až 230V, protože v té době již nešly bez potíží sehnat ani žárovky na 120V.