Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Technická podpora výrobce TECO Kolín radí odborníkům => Téma založeno: Slavomír Skopalík 09.09.2013, 05:02



Název: Jak zabránit vzájemnému rušení MI2-02M modulů?
Přispěvatel: Slavomír Skopalík 09.09.2013, 05:02
Pokud nedám napájecí zdroj těsně k IM2 modulům, ale napajím je z hlavního rozvaděče (přes oddělovač samozřejmě) s vedením cca 10m průřezem 2.5mm2, tak dojde k tomu, že se vzájemně tyto moduly začnou rušit až do takové úrovně, že většina jednotek přestane komunikovat.
Pokud "zablokuji" napajení kondezátory u oddělovačů, tak se situace výrazně zlepší, ale
stale nekomunikují některé moduly, zejména C-AQ004R.

Jaký jsou limity pro vzdálenost napajení?
Jak provést "decoupling" tak, aby se moduly IM2-02M vzájemně nerušily?

Více napajecích zdrojů nemohu použít.
Z důvodů galvanického spojení mezi TCL2 a napajením je nutné celou instalaci napájet z jednoho zdroje. A z důvodů rušení analogových vstupů mít M svorku zdroje spojenou s PE v jednom jediném místě.


Název: Re: Jak zabránit vzájemnému rušení MI2-02M modulů?
Přispěvatel: Jindra_K 09.09.2013, 20:05
Vzdálenější umístění zdrojů s oddělovači od externích master modulů CIB není obvyklé (současný master modul CF-1141 toto ani neumožní, protože oddělovač obsahuje společně s komunikačními obvody),  zatím jsem žádnou zpětnou vazbu o tomto řešení nezaregistrova l, takže to musíme prověřit a podle toho budeme reagovat.
Nepochopil jsem proč nelze použít více napájecích zdrojů - proč by v místě master modulů nemohly být zdroje, zdroj vyhovuje SELV, není nutno nikde spojovat s ochranným uzemněním - drtivá většina instalací, které jsem za poslední léta viděl, je provedena jako SELV (kromě těch, kde se to "kdesi" spojilo na PE samo :))
Nevím, co to je M svorka zdroje ?


Název: Re: Jak zabránit vzájemnému rušení MI2-02M modulů?
Přispěvatel: Slavomír Skopalík 10.09.2013, 00:59
Vezmu to popořadě:

ad SELV) Jelikož je u spínaných zdojů značný průsak síťového napětí do DC části (podle typu zdroje až 1.5 mA),  je pak velký problém s galvanicky neodděleným AD převodníkem (konkrétně ADC2-40M).

ad více zdrojů) jelikož nelze použít SELV (opravdu jsou pak analogové hodnoty uplně mimo),  tak je nutné spojit M svorku a PE svorkou. Dělají to všechny automatizační firmy, respektive jsem nenašel instalaci (v průmyslu),  kde by tomu tak nebylo.

ad M svorka) Dle normy se nulový/střední vodič DC soustavy označuje M (u AC soustavy N).
 Více info třeba zde: http://www.utee.feec.vutbr.cz/files/predmety/El_kvalif/BBZ.pdf
 Koukám, že v terminologi TECa je to označeni GND.

Podle všeho by měl modul BPS2-02M obsahovat oddělovací diodu. Tím pádem by mělo stačit doplnit na svorky pro připojení baterie (tu nemám osazenou) obvyklou blokovací trojkombinaci low ERS elyt + 100nF keramika + 1nF keramika.
Prosím o vyjádření, zda je uvedený postup vhodný, případně, jaká nese rizika. Děkuji.


Název: Re: Jak zabránit vzájemnému rušení MI2-02M modulů?
Přispěvatel: Slavomír Skopalík 22.09.2013, 13:31
Problém "vyřešen".
Na svorky pro baterii u každého BPS2-02M jsem připojil pararelně řazenou kombinci kondenzátorů 220uF/35V low ers + 100nF/50V + 1nF/50V.
Komunikace na všech linkách CIB již probíhá jak má.

Možná by stálo za úvahu dát do manuálu, že pokud se nepřipojí baterie, tak je nutné/vhodné připojit low ers kondenzátor.


Název: Re: Jak zabránit vzájemnému rušení MI2-02M modulů?
Přispěvatel: SMILEK 22.09.2013, 20:29
...jsem připojil pararelně řazenou kombinci kondenzátorů 220uF/35V low ers + 100nF/50V + 1nF/50V...

Zdá se, že zmíněné antioscilační léčivo pomáhá naprosto ve všech typech elektronických obvodů, PLC techniku nevyjímaje. Pouze používané substance se od doby kondenzátorů TE006 docela změnily.  ;)

A co se týká BPS2-02M a MI2-02M, slouží všude celkem dobře (i s TCL2 v délce řádu stovek metrů). Ale zdroje mají vždy lokálně. Už samotná kombinace spínaných zdrojů a delšího napájecího vedení může být v praxi zdrojem různých zábavných historek...

Na druhé straně jeden z mých zákazníků si napájí jednu ze tří MI2-02M z CIB rozvaděče v jiné nemovitosti (vzdálené 50m) a chodí mu to.


Název: Re: Jak zabránit vzájemnému rušení MI2-02M modulů?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 22.09.2013, 21:03
...low ers kondenzátor...
Protože jste to napsal 4x, tak to nebude překlep.
Takže: Low ESR (equivalent serial resistance).


Název: Re: Jak zabránit vzájemnému rušení MI2-02M modulů?
Přispěvatel: Slavomír Skopalík 22.09.2013, 23:21
Délka TCL sběrnice s tím nemá co dělat (jedná se o RS485, na uvedené rychlosti a kvalitní kabeláži lze očekávat vdálenost do cca 1000m).

Problém je podélná indukčnost napajecího vedení.

Problém samostatných zdrojů je ten, že moduly MI2-02M nemají galvaniké oddělení od TCL2 sběrnice.
Tato skutečnost vytvaři dost zásadní omezení při návrhu napajení.

Uvedu příklad, pokud dáte dva zdroje a pouze jeden spojíte s PE, tak se pak průsak druhého  zdroje uzavírá přes GND TCL2 sběrnice. V případě zkratu zdroje (obvykle zdroj min 10A) proti PE, se pak zkratový proud opět uzavířes TCL2.
Poku oba zdroje přizemníte, tak se pak přes TCL2 pro změnu uzavírají i zkratové proudy při bězném zkratu 230V proti PE a TCL2 sběrnice se stává prvkem ochraného pospojování.

Poznámka k low ERS, jelikož je komunikace CIB postavena na 19200 Bd, spektrum jsem neměřil, ale očekávám někam min. k 60kHz, tak je vhodnější použít "low ERS",  zvláště, když je máte po ruce.

Další možností je použít oddělovače pro RS485, což je investice cca. 2500 Kč (viz Papouch).


Název: Re: Jak zabránit vzájemnému rušení MI2-02M modulů?
Přispěvatel: Jindra_K 26.09.2013, 07:23
Zápornou signálovou a napájecí (často společné) svorku neznačíme písmenem M. Toto značení se téměř nepoužívá u podobné skupiny produktů. I značení vstupních svorek zdrojů (U) je výjimečné, skoro všichni používají L. Ale to teď asi není to podstatné.
Co se týká CIB a napájení, tak na uvedené úpravy nyní nemám kvalifikovanou odpověď.
Od okamžiku, kdy CIB spatřila světlo světa, jsem viděl nebo slyšel řadu opatření, úprav, které v té dané konkrétní situaci pomohly, ale je to vždy na zodpovědnosti uživatele.
Některé věty jsem příliš nepochopil, bohužel nyní nemám prostor pro ověřování  a výzkum podobných řešení. Standardní postupy jsou uvedeny v dokumentacích, ostatních je na technické erudici a zodpovědnosti uživatelů.


Název: Re: Jak zabránit vzájemnému rušení MI2-02M modulů?
Přispěvatel: Slavomír Skopalík 26.09.2013, 18:22
Mohu poprosit  o odkaz na Vámi zmiňovanou dokumentaci?

Prostudoval jsem aktuální verzi TXV00416 rev.2 a bohužel jsem tam nic o minimalizaci rušení nenalezl.
Byla zde pouze jedna poznámka ohledně jištění, cituji:
"Mezi výstup zdroje a CIB master nebo oddělovač
nesmíme vložit žádný prvek, který by ovlivnil indukčnost obvodu."

Dále si příručka lehce odporuje v poznámkách k zapojení stínění.
Obecně je správné stínění zapojovat pouze na jedné straně.
Nicméně pokud máte následně propojené GND s PE, tak se problém se stíněním přenese na GND TCL2 sběrnice.
V případě CIB sběrnice je pak možné stínění využít pro snížení úbytku napětí, tj. spojit jej s CIB- (což je vlastně GND) a nespojovat s PE.

Ohledně M svorky, toto značení používá například SIEMENS pro značení středního vodiče u DC soustavy mimo jiné i u všech PLC.