Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: Vladislav2222 24.08.2013, 12:34



Název: Lze u ČEZ žádat o podružné odběrné místo?
Přispěvatel: Vladislav2222 24.08.2013, 12:34


Řešíme se spolumajitelko u rodinného domku, rozděleného na dvě bytové jednotky, problém s připojením (měřením) druhé bytové jednotky.

- Jediná možnost by byla, zřízení nového odběrného místa, pro druhou bytovou jednotku.

- A nebo (můj dotaz),  zdali by bylo možno zřídit pro druhou bytovou jednotku podružné "odpočtové místo?",  které by bylo též odečítáno společností ČEZ a které by bylo odděleně fakturované?

Dosavadní odběrné místo je smluvně na moje jméno a spolumajitelka by vlastnila smluvně se společností ČEZ podružné odběrné místo (měření).

Je toto takto technicky možné?


Název: Re: Lze u ČEZ žádat o podružné odběrné místo?
Přispěvatel: Milan Hudec 24.08.2013, 20:29
Není


Název: Re: Lze u ČEZ žádat o podružné odběrné místo?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 24.08.2013, 21:41
Technicky je možné skoro všechno, ale obchodně ne.
Náležitosti odběrného místa, které bude ČEZ chodit odečítat a fakturovat, jsou dány zde (http://www.cezdistribuce.cz/edee/content/file-other/distribuce/technicke-informace/cezdistribuce_pripojovacipodminky_20110401_web.pdf) a o podružném měření se tam nic nepraví. To je už zcela ve vaší režii.


Název: Re: Lze u ČEZ žádat o podružné odběrné místo?
Přispěvatel: Milan Hudec 24.08.2013, 21:51
Ono by to hlavně mohlo dělat zlou krev


Název: Re: Lze u ČEZ žádat o podružné odběrné místo?
Přispěvatel: Martin Hroudný 26.08.2013, 08:50
Žádná podružná odběrná místa distributor vědomě zřizovat NIKDY nebude. Bylo by snad možné, prohlásit stávající přívod od přípojkové skříně k domu za HDV (což ostatně je) a celý dům defacto za bytový dům s dvěma BJ, ale záleží na spoustě okolností, zda na to distributor takto kývne = jak to bude dlouhé, v jakém stavu to je/bude, stáří, kde konkrétně budou umístěny všechny elektroměry, atp.
U již existující zástavby se tomu bude spíše bránit, u nových bytových domů se to běžně dělá (že jsou jednotlivé elektroměry připojeny za zařízením /HDV/ někoho cizího),  pochopitelně za předem přesně vymezených podmínek.

Z ekonomického hlediska v tom však smysl nevidím. Ekonomicky je vždycky výhodnější mít pouze jeden fakturační elektroměr, a za ním 2 podružné elektroměry, podle kterých si budete podílově rozpočítávat sami platby za elektřinu (klidně si je oba nakříž zaplombujte, když si nevěříte)... Berte to tak, že kupříkladu nyní máte na ten dům hlavní jistič 3x25A. Pokud se rozdělíte, tak bude muset mít každý byt např. 3x20A. Jelikož soudobost odběrů už nebudete moci uvažovat. Budete tedy platit dohromady paušály za 40A, namísto 25A.
Stejně se budete muset dohadovat, jakým způsobem se budou řešit opravy domu, jak se takové společné náklady budou dělit, tak nevidím důvod, proč byste se neměli být schopni dohodnout na podmínkách rozdělení plateb za elektřinu.