Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: David Matějček 07.06.2013, 10:42



Název: Je výhodné mít ve venkovském stavení jediný rozvaděč?
Přispěvatel: David Matějček 07.06.2013, 10:42
Situace je taková:
Venkovské stavení, cca stoleté, 6x36m a dvě patra, v rekonstrukci; budou se dělat komplet nové rozvody TN-C-S, včetně výměny skříní (stará skříň s ER je dřevěná a polorozpadlá).

Mám vypracovaný projekt, kde ale projektant zakreslil jediný okruhový rozvaděč o 48 modulech. To se mi nějak nepozdává, nedovedu si představit, jak z tohoto rozvaděče budu tahat dráty po celém domě. Stejně tak pokud bych vyhodil jistič třeba cirkulárkou, docela bych se nachodil ...

Laická představa dokonalosti:
1 okruhový rozvaděč v dolním patře (v předsíni)
1 okruhový rozvaděč v horním patře (na horní chodbě)
1 okruhový rozvaděč pro dílnu a garáž (v garáži)
+ všechny rozvaděče by byly snadno a rychle dostupné ze "své" oblasti
+ méně kabeláže
- více jednoho silného kabelu, přívodu rozvaděčů.

Otázka:
Je na mé představě něco špatně? Bohužel převzetí bylo už před dvěma lety, tehdy jsem se v tom sotva rozkoukal a z pohledu laika - mohu vám to přirovnat k podpisu hypotéky, kdy vám banka dá k přečtení obchodní podmínky, ke kterým byste "mohli" mít výhrady, ale stihnete je ledva přečíst  :-\
Je možné se odchýlit od schváleného projektu, při dodržení veškerého jištění?




Název: Re: Je výhodné mít ve venkovském stavení jediný rozvaděč?
Přispěvatel: Lukáš Malík 07.06.2013, 11:17
48 modulů je zoufale mááááálo  :o (to mi nestačí ani pro jedno patro  ;D)

Záleží, co tam všechno máte, každé patro jeden rozvaděč je super a venek tak zvlášť.
Změny prodiskutujte s projektantem pokud to jde, a nechte pak zakreslit to, co požadujete, do plánů.


Název: Re: Je výhodné mít ve venkovském stavení jediný rozvaděč?
Přispěvatel: František Šohajda 07.06.2013, 11:28
Podle toho, co popisujete jsou 3 rozvaděče minimum....
Při dnešní elektrizaci objektu jako je venkovské stavení je počet jistícíh, ochranných a ostatních prvků v rozvaděčích stále se navyšující.... .



Název: Re: Je výhodné mít ve venkovském stavení jediný rozvaděč?
Přispěvatel: David Hruda 07.06.2013, 12:47
Co vám brání zeptat se autora projektu? Tam bych určitě začal. Pokud se projektu nebudete držet, je to stejné, jako když žádný nemáte- minimálně by se do něj musely zakreslit změny, aby to odpovídalo realitě, ale mělo by to mít i hlavu a patu.


Název: Re: Je výhodné mít ve venkovském stavení jediný rozvaděč?
Přispěvatel: Radek Červený 07.06.2013, 17:32
Vzhledem k rozlehlosti objektu bych vám doporučil i zvážení nějakého prvku inteligence, už kvůli bezpečnosti a vypnutí vybraných částí objektu, kde to nezpůsobí újmu po dobu nepřítomnosti. Je jedno, jakým prvkem toto provedete, zda nějakým PLC, ústřednou EZS či vypínačem u dveří, ale v každém případě to naskočí zase o pár desítek modulů na rozvaděči  ;)


Název: Re: Je výhodné mít ve venkovském stavení jediný rozvaděč?
Přispěvatel: Milan Hudec 07.06.2013, 17:37
No, pokud někdo pro tak rozlehlé stavení naprojektuje tak malý rozvaděč a ještě centrální, je to pro mne signál nikoli na změnu projektu, ale zejména na výměnu projektanta.


Název: Re: Je výhodné mít ve venkovském stavení jediný rozvaděč?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 07.06.2013, 17:51

Mám vypracovaný projekt, kde ale projektant zakreslil jediný okruhový rozvaděč o 48 modulech. To se mi nějak nepozdává, nedovedu si představit, jak z tohoto rozvaděče budu tahat dráty po celém domě. Stejně tak pokud bych vyhodil jistič třeba cirkulárkou, docela bych se nachodil ...

Může to být málo a nemusí. Neznáme dispozici objektu, ono pokud bude rozvaděř někde v prostředku bytové části, která bude zabírat z celkové délky třeba 25m, tak je to potom nějakých 12 a 12 na každou stranu. Teď záleží kolik je zásuvek, kolik je vývodů světelných, kolik technologickýc h.
Pokud je tam nějaké technické zazemí (nemyslím zrovna plynovou "kotelnu" rodinného domu, tak by asi zasloužilo vlastní rozvaděč.
Je fakt, že se u plynofikovanéh o domku, kde nic moc není málo kdy vejdu do 72 modulů.... Ale těžko soudit projektanta bez znalosti okolností jak projekt vznikl.

A to je teď moje otázka na vás:
Kdo platil projektanta? Kdo mu zadával projekt a jaké vlastně bylo zadání? Co jste po něm chtěli? Proč nakreslil něco co se vám nezdá. Buď proto, že jste mu řekli, že chcete projekt pro stavební povolení, aby to moc nestálo, nebo jste si vybrali nejlevnějšího projektanta, toho jste viděli, když si od vás bral na CD půdorysy objektu a podruhé, když vám na stůl položil projekt s fakturou? Nebo jste prostě měli smůlu a bez předchozí zkušenosti s Vámi někdo "vydrbal".

Teď bych začal u projektanta, pokud tedy máte čisté svědomí v tom, že zadání znělo jinak. Reklamujte projekt, že to není to co jste očekávali. Asi to nebude jednoduché. Už jste mu to zaplatili? Pokud ne, máte z části vyhráno. Ale doopravdy pokud se dotohot pustíte, měli by jte mít v tomto směru čisté svědomí.

Osobně to dělám tak, že si s klientem sednu, popovídáme si o rozsahu projektu, o technickém řešení a na základě toho mu dávám nabídkovou cenu za projekt, pokud chce znát nějakou cenu už před tím, říkám orientačně rozsah ceny od do.  Buď bude brát nebo ne. Ještě si v tom nechám nějakou malou rezervu na to, že si klient určitě vzpomene na něco na co si hned nevzpoměl. Pak nehrozí to, že by klient dostal něco jiného než chtěl. (Pokud se tedy bavíme o rozsahu projektu a naprojektované instalaci - ono jim občas nedojde, že když si u projektu namyslí moc věcí, že to pak i něco stojí v realizaci a stejně tak, že některé věci mají jakési minimum jak musí vypadat - např. že neexistuje něcco jako hromosvod jen pro kolaudaci a pro papír...).


Název: Re: Je výhodné mít ve venkovském stavení jediný rozvaděč?
Přispěvatel: Zdenek Hejčl 07.06.2013, 20:46
Souhlasím s kolegou Lukášem Rotreklem s dodatkem spousta lidí neví, že projekt pro stavební povolení je jen papír pro povolení stavby.[/color]
Podle toho taky tak vypadá: jen skica bez důkladného rozmyslu, konzultace se zadavatelem a hlavně, aby to moc nestálo.  Je motto skoro každého stavebníka.
Pak vznikají problémy, které by nikdy nebyly pokud bude jasné zadání a dobrý projekt a samozřejmě firma, která toto realizuje.  o:-)


Název: Re: Je výhodné mít ve venkovském stavení jediný rozvaděč?
Přispěvatel: David Matějček 07.06.2013, 23:04
Tak já to vezmu od konce:

Ano, to, že je to jen cár papíru pro úřady mě taky překvapilo. Zvlášť když pak třeba OŽP chtělo posudek na nesmysly (jestli smím zalévat vyčištěnou vodou z DČOV).
K projektu jsem přistupoval zodpovědně, trvalo mi asi rok, než jsem si to sám nakreslil, zvážil uspořádání místností. Pak jsem si nechal doporučit stavebního projektanta. Nakonec jsem ho musel upozorňovat na průchozí výšky, stoupání schodiště, atd.,  protože mu to bylo celkem jedno, že to nevycházína, kreslil cokoliv ...
Minulý projekt minulých majitelů měl chyby 80cm na 6 metrech ...
Minulí komplet vyměnili elektriku - ale stále jen TNC a bez revize a projekt jsem nedostal. V některých místech jsem měl pochybnosti i o kvalitě, takže jsem se rozhodl to komplet vytrhat, bez velkého přemýšlení "jestli bych něco nemohl ušetřit".

K elektro projektu - projektanta mi doporučil stavební projektant. Na to, že by mělo být rozvaděčů asi více, jsem ho upozorňoval, ale nejspíš si to nezapsal nebo zapomněl - a já tehdy věděl ještě míň než teď. Nepochybně je moje chyba, že jsem převzetí neodmítl, ale stalo se; po dvou letech už se mi rozhodně s nikým dohadovat nechce, zvlášt pokud to není nutné.
Na cenu se samozřejmě hledělo, ale nemyslím, že by toto tvorbu dokumentace jakkoliv prodražovalo.

Na to, aby celý dům realizovala firma, nemám a jen tak mít nebudu, nehledě na další aspekty, o kterých ale tahle diskuze není.

V elektro projektu je i hromosvod, tepelné čerpadlo (nejen díky ČEZáckým omezením ale zvažuji, že od této myšlenky ustoupím),  světla i zásuvky, počítačová síť i domovní telefon ...

Výsledné určení domu je rodinný dům s obvyklým vybavením. Obytná část zabírá zhruba polovinu (a asi v půlce téhle části je hlavní rozvaděč),  zbytek jsou "sklady" a v poslední části na opačném konci garáž. Ohřev vody dvěma bojlery, ale jen jeden bude spínaný HDO. Druhý malý bude sloužit jen pro kuchyňský dřez. DČOV velký příkon nemá, jestli se dobře pamatuju. Nicméně v garáži je třeba 4kW 3f cirkulárka, a taky 1f svářečka CO (obojí najednou ale asi provozovat nebudu ;) ).

Zpátky k dotazu, neb odpověď sice víceméně zazněla, ale chtěl bych mít jasno - pokud se oproti tomuto projektu realizace bude lišit tím, že hlavní rozvaděč bude mít pod sebou ještě dva nebo tři podružné, je třeba nechat si kvůli úřadům a revizi nechat dělat projekt nový?


Název: Re: Je výhodné mít ve venkovském stavení jediný rozvaděč?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 07.06.2013, 23:19
Co se týká PD osobně bych v tom u RD neviděl až takový problém, aby se dokumentace dělala tak nějak podle skutečnosti. Domluvte se s RT, který vám na to bude dělat revizi.

Osobně bych si projekt nechal někým nezávíslým prověřit to co z projektu zůstane. např. hromosvod..... .

Trošku se mě nezdá, že je uvažováno s tepelným čerpadlem a pak se instalují bojlery, ale možná jsou "integrovány" v systému ohřevu TUV.

Trošku mě zaráží, že se necháte projektantem obírat, pokud nakreslil něco jiného než jste chtěl. Už vůbec, pokud jste měl problémy s projektantem stavařem, jste si nechal ještě doporučit projektanta elektro.... Nebál jste se, že to bude to samé?

Jen jsme se ještě nedověděli, co to bylo za projekt? Pro stavební povolení, pro realizaci? Podle toho co všechno řeší, tak zřejmě měl být realizační? Kolik jste za něj dal, že vám není líto peněz?


Název: Re: Je výhodné mít ve venkovském stavení jediný rozvaděč?
Přispěvatel: David Matějček 07.06.2013, 23:47
Dal jsem za stavební projekt včetně elektra, rozvodů topení a vody tuším 65 tisíc, což podle referencí od známých, kteří řešili snazší věci, je snad až extrémně málo (kamarád platil za obyč. dům v Plzni 150). Myslím, že jen DČOV a vodovodní přívodka byla placená zvlášť a dělaná někým jiným.

Cena byla rozhodně ovlivněná tím, že jsem se sháněl po konkrétním člověku, ne po projektantské firmě, navíc mimo velká města (Plzeň, Praha). Právě po seznámení se se "vzory" od několika známých jsem došel k tomu, že přesný projekt je v podstatě obrovská vzácnost, pokud nejde o nějaký předpřipravený projekt nejlépe nové stavby s drobnými obměnami.
S výsledkem stavebního projektanta nakonec spokojený jsem; jelikož s ArchiCADem jsem si předtím "hrál" sám, lituju každého, kdo s tímhle SW pracuje denně (např. nemožnost udělat spojení dvou zdí v úhlu cca 170°; rozsype se to. Ztráty kótování při změně pohledu ...).
Elektro jsem neuhlídal, no ...

Co se týče toho tepelného čerpadla, nechával jsem si tam od začátku zadní vrátka, protože tam bylo a je až moc otazníků - resp. těch ubylo v jeho neprospěch.

Rekonstrukce domu byla započata minulými majiteli někdy v roce 1990. V 1992 si nechali udělat nový projekt stavby, ale nikdy ho nedoručili úřadům - ale dali mi ho. Povolení jim propadlo někdy kolem roku 1998. Já dům koupil v roce 2008, pak asi rok bádal a bádal, pak nakreslil svojí verzi a s tou jsem šel za projektantem. Tomu to trvalo taky snad rok, mezi tím jsem se zdržoval ženskými a prací, úředničina taky nějaký čas trvala a tak jsem tady, sám, ale už celkem dobře vím, co chci.

Projekt byl realizační a zároveň takový, aby vyhověl úřadům i normám (tedy z šílenosti typu požární hlásiče bych se rád vykroutil; ještě to budu ale zkoumat). Momentálně je úřady posvěceno vše a běží mi čas ...

Teď budu řešit ještě ER skříň a přívod, takže při té příležitosti to proberu s revizákem.
Díky za nasměrování :-)


Název: Re: Je výhodné mít ve venkovském stavení jediný rozvaděč?
Přispěvatel: Roger 08.06.2013, 00:48
Pokud jste dal 65 za projekt (nevim, kolik takovych vas dodavatel naseka za mesic, ale asi to bude vic jak jeden ze),  tak to mate asi i energeticky stitek a nejake to pravo tam k nemu vtrhnout, dat mu litr za jeho cas a pozadat ho o prepracovani toho, co se vam nelibi...

Co by na to to nejdriv zkusit? Anebo jsou to vase prachy, tak klidne vubec nezdrzujte toho zlatokopa co kresli obrazky jinak nez vy chcete...


Název: Re: Je výhodné mít ve venkovském stavení jediný rozvaděč?
Přispěvatel: David Hruda 08.06.2013, 09:34
Pokud jste dal 65 za projekt (nevim, kolik takovych vas dodavatel naseka za mesic, ale asi to bude vic jak jeden ze),  tak to mate asi i energeticky stitek a nejake to pravo tam k nemu vtrhnout, dat mu litr za jeho cas a pozadat ho o prepracovani toho, co se vam nelibi...

Co by na to to nejdriv zkusit? Anebo jsou to vase prachy, tak klidne vubec nezdrzujte toho zlatokopa co kresli obrazky jinak nez vy chcete...
Rogere, kolik jste vypracoval projektů a kolik jste si za ně vzal? Až budu nějaký levný potřebovat, mohu se na vás obrátit?


Název: Re: Je výhodné mít ve venkovském stavení jediný rozvaděč?
Přispěvatel: Roger 08.06.2013, 09:38
Ja zadny nenabizel, ale vim co je to za ... ty architekti, vesmes jim to namaluje student/abolvent a kdyz to po nich chcete elektronicky, tak se mohou pos...

Spise jsem se ptal, kolik takovych onen projektant asi udela za mesic a proc se nekdo boji pripominkovat, za ty prachy, byt za dva roky.

Pokud jsem se nekoho dotknul tak se omlouvam.


Název: Re: Je výhodné mít ve venkovském stavení jediný rozvaděč?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 08.06.2013, 09:55
Ta cena 65 za komplet PD k domu se mě zdá dost nízká, až podezřele, ale pokud je PD dva roky stará, z doby kdy nebylo nějak extra, tak i chápu. Ono se pak ale nelze divit, že zpracování odpovídá ceně. Je to tak pořád a nejen v PD.


Název: Re: Je výhodné mít ve venkovském stavení jediný rozvaděč?
Přispěvatel: David Matějček 08.06.2013, 17:17
Roger, architekt je ten, co si kreslí, co by se mu líbilo (třeba "blob"). Projektant je ten, co to pak kreslí projekt tak, aby se podle toho dalo stavět. Někdy ho z toho dost bolí hlava :-)

Co se týče "mých" projektantů, všichni mají pověst dobrou, jak co do ceny, tak co do kvality; totéž ten, co kreslil topení i DČOV. Všichni měli zakázek dost, spíš nestíhali, a já na to tehdy netlačil, protože jsem po rozchodu ledva splácel hypotéku a paušály.

Probral jsem to ještě se známým, o kterém jsem ani nevěděl, že dělá elektro projekty. Podle popisu říkal, že je to "dokonalý projekt",  uspokojující úřady i ČEZ a umožňující mírné změny. Totiž, jak tak na ten projekt koukám, v podstatě přidání podružných rozvaděčů na něm vlastně ani nic moc nemění - je to nakreslené tak, že domovní rozvody vedou sice z jediného, ale nahrubo jsou nakreslené jakoby z jediné větve jen s tím, že je načrtnuto, jak má být která část jištěná a co kde zhruba bude.
Možná mě na to i tehdy upozorňovali, ale má hlava je děravá :-)
Vypadá to, že tedy všechno je v pořádku, jen mě to zarazilo, když jsem se na to včera po čase podíval. Uff.

Jinak co se týče reklamací atp. - ono to pro mě není jen tak, udělat si ve všední den volno, zajet si 50km "na výlet". Snažím se teď trochu přeuspořádat čas, abych dohnal svoje resty ... což se dělá blbě, když pak zkysnu 26 hodin v kuse v práci jako tuhle. Jednak v tom musím převychovat sebe, jednak šéfy  >:D


Název: Re: Je výhodné mít ve venkovském stavení jediný rozvaděč?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 08.06.2013, 20:08
Tak kde je vlastně problém??


Název: Re: Je výhodné mít ve venkovském stavení jediný rozvaděč?
Přispěvatel: David Matějček 08.06.2013, 20:32
Tak kde je vlastně problém??

Už nikde, potřeboval jsem to s někým inteligentním probrat a zorientovat se ;)
"Dvakrát měř, jednou řež" :-)