Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => ZÁLOŽNÍ ZDROJE => UPS -> generátory ... => Téma založeno: Roman Fallen 08.04.2013, 11:39



Název: Pomůže přepěťová ochrana pokud vypínací prodlužovačka shazuje UPSku?
Přispěvatel: Roman Fallen 08.04.2013, 11:39
Do jištěného okruhu jsem připojil prodlužovací šňůru z elektrikářství na rohu (podobná této) prodlužovací přívod bílý a do ní počítač (stolní) a monitor. Oba to jsou spotřebiče I.třídy. Prodlužovačka nemá žádné jištění, jen vypínač 1/0 s doutnavkou.

Okruh je připojený na UPSku (velkou, ne stolní) a s 50% pravděpodobnos tí se mi ji podaří shodit, když cvaknu vypínačem (jednou vypadne, podruhé to ustojí).
Při spínání ve vypínači nijak nejiskří. Počítač i monitor je při zapínání ve stand-by režimu. Cvakání s vypínačem "na prázdno" (bez spotřebičů) UPSku neshodí.

Domnívám se, že UPSka vyhodí okruh protože dostane přílišný odběr (ráz) v jedné chvíli. Při postupném zapojování (zasouvání do aktivních zásuvek té samé prodlužovačky) snese UPSka zátěž bez problémů a to i mnohem vyšší (dva spuštěné počítače + dva velko-formátové monitory).

Typ jištění ani typ UPSky mi bohužel není znám.

  • Bylo by možné takhle na dálku odhadnout příčinu a navrhnout možné řešení?
  • Fungovalo by výměna za prodlužovačku s přepěťovou ochranou (např. EATON Protection Strip 4 FR (http://www.alza.cz/eaton-protection-strip-4-fr-d165977.htm))? Naivně se domnívám, že když je chráněný směr síť -> spotřebič, měl by fungovat i směr spotřebič -> síť.
  • Neznáte jinou prodlužovací šňůru s postupným spínáním jednotlivých zásuvek?

Nerad bych se totiž vzdával možnosti vypnout si celý stůl jedním tlačítkem.



Název: Re: Pomůže přepěťová ochrana pokud vypínací prodlužovačka shazuje UPSku?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 08.04.2013, 15:18
Přepěťová ochrana vám nepomůže, protože váš problém není způsoben přepětím.
Mohla by pomoci prodlužovačka se zásuvkami master-slave (třeba i kombinovaná s přepěťovou ochranou).
Napište si do Googlu zásuvka master slave.


Název: Re: Pomůže přepěťová ochrana pokud vypínací prodlužovačka shazuje UPSku?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 08.04.2013, 16:45
Problém je způsoben "vyšší impedancí" nebo omezeným výstupním proudem UPS a z toho plynoucím poklesem napětí na okruhu při připojení nějaké zátěže s větší proudovou špičkou.
Ta UPS jede jako "On-Line"?


Název: Re: Pomůže přepěťová ochrana pokud vypínací prodlužovačka shazuje UPSku?
Přispěvatel: Pavel Rous 13.04.2013, 22:29
Přesně tak. Jak to zapnete, proudový ráz do vybitých elektrolytů ve spínaných zdrojích je tak velký, že UPSka vypadne. Stejný případ, jak když shodíte nedostatečně dimenzovaný jistič na fázi s více počítači a pak ho zapnete, tak okamžitě zase vypadne i když jsou PC vypnuté a přitom se normálně udrží i když jsou zapnuté. Pak to musíte rychle znovu nahodit, než se elyty zase vybijí, protože jinak to zase vypadne (a koledovat si o výbuch některého zdroje),  nebo se trefit do momentu, kdy napětí prochází nulou, což není pro necvičenou ruku až zas tak jednoduché :) :).

Z vašeho popisu to vypadá, že to závisí na tom, ve které části sinusovky to zapnete. Když poblíž nuly, tak to UPS ustojí. Měl byste to nacvičit :D

Asi by pomohlo spínání v nule, ale netuším, jestli se to vůbec v nějakých prodlužovačkác h vyrábí (tedy aby to po sepnutí čekalo na průchod nulou). Teoreticky by mohl pomoci i odrušovací člen s dostatečně velkou tlumivkou, která by proudový ráz mohla zmenšit (= roztáhnout v čase) pod (pro UPS) snesitelnou velikost.


Název: Re: Pomůže přepěťová ochrana pokud vypínací prodlužovačka shazuje UPSku?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 13.04.2013, 22:37
...Asi by pomohlo spínání v nule,....
Obávám se, že NE.

Při frekvenci 50 Hz trvá jedna půlvlna 10ms, napětí po průchodu nulou vystoupá na maximum za 5ms, tak rychlý jistič není, ten běžně padá za několik desítek až stovek ms, takže těch "půlperiod s průchodem nulou" tam proběhne několik.
(magnetická spoušť v jističi by měla zajistit odpojení do 400ms - požadavek na automatické odpojení od zdroje v síti TN 230V, nemám technické prostředky, abych to měřil, ověřoval, prostě věřím výrobci, že to jistič stíhá rychleji...)


Název: Re: Pomůže přepěťová ochrana pokud vypínací prodlužovačka shazuje UPSku?
Přispěvatel: Pavel Rous 13.04.2013, 22:40
Jak si jinak vysvětlit, že to někdy vypadne a jindy ne? Navíc on tam nemá jistič ale UPS, která může reagovat okamžitě.

Ale i v případě jističe se mohlo jednat o "načatý" kus. Alespoň jsem to jednou už zažil, po jeho výměně to bylo ok.


Název: Re: Pomůže přepěťová ochrana pokud vypínací prodlužovačka shazuje UPSku?
Přispěvatel: Pavel Rous 13.04.2013, 22:48
Nevím, jestli to souvisí, ale jednou jsem psal program na SDS MACRO, které ovládalo relé stykače bojleru a nevěděl jsem, že když pošlu do SDS příkaz na zapnutí relé stykače, který už je zapnutý (předpokládal jsem, že se nic nestane),  tak že to ovládání SDS provede tak, že stykač "přezapne" tedy odpojí a okamžitě zase zapojí. Pak mi volali, že jim cca jednou denně vypadává 20A jistič před bojlerem (Moeller) a myslím, že i hlavní 3x25A. Zkoumali jsme proč asi dvě hodiny a na nic jsme nepřišli. Až pak mne to trklo, že k tomu dcházelo v čase, kdy už byl stykač zapnutý a ono to poslalo další příkaz na jeho zapnutí. Tak jsem to přeprogramoval a od té doby v pohodě. Bojler je dost odporový, takže tam špičky nevznikají. Jediné vysvětlení bylo, že se to trefilo 2x do špičky fáze a jistič to neustál, nebo tam nějaká indukčnost přeci jen je a špička to shazovala.


Název: Re: Pomůže přepěťová ochrana pokud vypínací prodlužovačka shazuje UPSku?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 13.04.2013, 22:54
...Navíc on tam nemá jistič ale UPS, která může reagovat okamžitě.
...

Dobře, napsal jsem to tak, že zanikla hlavní myšlenka - protože tyto zdroje dokážou někdy vyhazovat jistič, dá se tvrdit, že ta špička při nabíjení kondenzátorů je delší, než cca 5ms, co trvá náběh z nuly na maximum při 50 Hz, takže spínání v nule by pravděpodobně moc nevyřešilo. A to nevíme, jestli je to "sinus",  co leze z UPS, asi nejhorší je "obdélník s omezeným plněním".
Ono to bude hodně na hraně.
Zdroje jsou různé:
- trafo - zůstává nějaký zbytkový magnetismus, takže ani spínání v nule nemusí být dostatečně při velkých výkonech
- spínané zdroje - někdy používají malý odpor pro omezení proudové špičky, někdy je tam místo odporu NTC termistor, který má za studena větší odpor, takže omezí špičku, tím se ale ohřeje a jeho odpor se zmenší a tak nezvyšuje příliš ztrátový výkon, a pak se na špičce podílí náběh zdroje, podle toho, jak je tam udělaný SoftStart se mění špička, která je "delší" než nabití kondenzátoru a to někdy UPS vadí taky dost

Jenže pro odborné kvalifikované řešení by to chtělo zažít analyzátorem se vzorkováním proudu (0,1ms nebo podrobnější) a podle výsledku udělat postupné spínání (připojování) jednotlivých zátěží po 1 - 2 vteřinách


Název: Re: Pomůže přepěťová ochrana pokud vypínací prodlužovačka shazuje UPSku?
Přispěvatel: Pavel Rous 13.04.2013, 23:00
Asi ano.

Může tam být i souhra všelijakých okolností - on to zapne, ráz je takový, že to UPS vyhodnotí jako podpětí a přepne na střídač z baterí. Ten ale takový příkon nezvládne a celé to zkolabuje.

Pořád bych zkusil nějakou tlumivku, třeba z odrušováku, jestli by ten ráz nedostala pod přijatelnou mez. Všechna ostatní řešení už jsou složitá.


Název: Re: Pomůže přepěťová ochrana pokud vypínací prodlužovačka shazuje UPSku?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 13.04.2013, 23:36
Přesto bych vyzkoušel řešení s prodlužovákem a zásuvkami master-slave, s nastavitelnou spouští. Je zde slušná šance, že než elektronika vyhodnotí "dostatečnou zátěž v master zásuvce",  uběhne nějaká ta půlperioda a proudový ráz se rozloží v čase.

... protože tyto zdroje dokážou někdy vyhazovat jistič, dá se tvrdit, že ta špička při nabíjení kondenzátorů je delší, než cca 5ms, co trvá náběh z nuly na maximum při 50 Hz, takže spínání v nule by pravděpodobně moc nevyřešilo...
Já bych neřekl, že ta proudová špička trvá tak dlouho. To, že zkratová spoušť jističe vybaví až za desítky/stovky ms, je dáno tím, že ta spoušť musí urazit nějakou dráhu - a když už se dá do pohybu třeba i kratinkým impulsem, tak už ji nic nezastaví - akorát jí to holt chvíli trvá.
Spínání v nule by, dle mého soudu, problém spolehlivě vyřešilo, zrovna tak jako ten termistor.

P.S. já to mám řešeno tak, že z PC mám vyvedeno 5 V, těmi spínám přes SSR (spínající v nule) napájení ostatních periferií.


Název: Re: Pomůže přepěťová ochrana pokud vypínací prodlužovačka shazuje UPSku?
Přispěvatel: ACEOF ACES 14.04.2013, 11:05
Master-slave, spínání v nule.
Dobrá volba.